Potraviny, které pomáhají zbavit se bolestí hlavy
Tradiční léky proti bolesti hlavy mohou mít spoustu nežádoucích vedlejších účinků. Naštěstí některé přírodní prostředky, které najdete přímo ve vaší kuchyni, mohou pomoci zmírnit bolest hlavy a snížit její intenzitu i četnost. Zde je přehled toho nejlepšího, co příroda nabízí!
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPotraviny pro úlevu od bolesti hlavy
Některé druhy potravin mohou bolest hlavy léčit nebo jí dokonce předcházet. To platí zejména v případech, kdy je bolest hlavy nebo migréna způsobena nedostatkem určitých živin.
Potraviny bohaté na hořčík
Podle některých odhadů může mít až polovina všech lidí trpících migrénou nedostatek hořčíku. Předpokládá se, že ovlivňuje syntézu a uvolňování neurotransmiterů a hyperagregaci krevních destiček spojenou s migrénou. S nedostatkem hořčíku souvisí také korová šířící se deprese, která způsobuje útlum některých neuronů v mozku a vyvolává migrénu.
Dostatek hořčíku vám může pomoci předcházet bolestem hlavy a migrénám. Jedna studie na 81 testovaných osobách se sklonem k záchvatům migrény zjistila, že užívání 600 g hořčíku denně po dobu 12 týdnů pomohlo snížit četnost migrény o téměř 42 %. Doba trvání a intenzita každého záchvatu se také o něco snížila (ale pak už ne výrazně).
Co jíst: Mezi potraviny bohaté na hořčík patří luštěniny, fazole, celozrnné obiloviny, dýňová semínka, mandle, piniové oříšky, vlašské ořechy, para ořechy a zelená listová zelenina.
Potraviny bohaté na vitamin B2
Riboflavin neboli vitamin B2 zlepšuje funkci mitochondrií v mozku, což se zase předpokládá, že hraje roli v prevenci migrény. V jedné studii se u účastníků snížila frekvence migrenózních záchvatů již během jednoho měsíce užívání doplňku – během delší doby (3 měsíce) došlo k dalšímu zlepšení.
Nejpřínosnější mohou být vyšší dávky kolem 400 mg/den. National Headache Foundation však varuje před užíváním riboflavinu v tak velkých dávkách, takže nejlepší je místo toho konzumovat potraviny bohaté na tento vitamin.
Co jíst: Vejce, mléko, ořechy, zelená zelenina, maso a obohacená mouka jsou dobrými zdroji vitaminu B2.
Potraviny bohaté na vitamin B3
Niacin neboli vitamin B3 tělo potřebuje k posílení krevního oběhu a potlačení zánětu, což jsou faktory, které hrají roli při migrénách. Je dokonce známo, že perorální příjem niacinu neboli vitaminu B3 pomáhá zmírňovat tenzní bolesti hlavy i migrény.
Co jíst: Na vitamin B3 jsou bohaté vnitřnosti, jako jsou játra a ledviny, a ryby, jako je losos, tuňák a mečoun. Tento vitamin najdete také v červené řepě, slunečnicových semínkách, arašídech, pivovarských kvasnicích a obohaceném chlebu a obilovinách.
Voda
Podle National Headache Foundation může mírná až střední dehydratace způsobovat bolesti hlavy a dokonce migrény. V takovém případě můžete být také podráždění a těžko se soustředit. Nahrazení ztracených tekutin i elektrolytů může problém zmírnit.
V jedné studii pomohlo vypití průměrně 500 ml vody přinést úplnou úlevu od bolesti hlavy již za půl hodiny. Ostatní účastníci studie potřebovali o něco více času (1 až 3 hodiny) a více vody (v průměru 750 ml), aby pocítili úlevu.
Co si dát: Kromě obyčejné vody můžete zajistit dostatečný příjem tekutin také konzumací zeleniny a ovoce, které obsahují hodně tekutin – například okurky, meloun, celer, zelená listová zelenina a citrusové plody – nebo si můžete dopřát čerstvě připravený džus.
Tučné ryby
Migréna je zánětlivé onemocnění a protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny obsažené v tučných rybách mohou pomoci v boji proti tomuto problému. Malé studie zjistily, že každodenní konzumace rybího tuku pomohla snížit četnost i závažnost migrény již během 6 týdnů od zahájení léčby. Jiné výzkumy zaznamenaly, že frekvence migrenózních záchvatů je vyšší, pokud je příjem omega-3 polynenasycených mastných kyselin ve stravě nižší.
Co si dát: Pstruh, losos, sleď a makrela mají dobré množství omega-3 mastných kyselin.
Kofein
Kofein je dvousečná zbraň! U některých lidí bolesti hlavy vyvolává, u jiných je naopak zmírňuje. Jak může pomoci? Kofein je vazokonstrikční látka, což znamená, že pomáhá zužovat cévy a zmírňuje tak bolest způsobenou rozšířením cév při bolestech hlavy. Právě toto omezení průtoku krve může některým lidem pomoci při léčbě bolesti hlavy. Protože se to však u jednotlivých osob liší, je třeba zjistit, jak na něj reagujete.
Co si dát: Káva a čaj, samozřejmě. Jen nezapomeňte vyvážit příjem kofeinu dostatečným množstvím vody, abyste se vyhnuli dehydratační bolesti hlavy.
Třešně
Třešně mohou přirozeně pomoci i při léčbě bolesti hlavy. Jsou bohaté na antioxidanty, které mají protizánětlivé účinky, jež mohou zmírnit příznaky bolesti hlavy.
V jedné studii bylo zjištěno, že pigment kyanidin, který je zodpovědný za červenou barvu třešní, má lepší protizánětlivé účinky než aspirin, tradiční protizánětlivý lék.
Co si dát: Třešně můžete jíst jako samostatnou svačinu nebo si je přidat do zdravého dezertu. Třešně si můžete také přidat do ovesné kaše nebo jogurtu.
Ananas
Ananas může díky svému enzymu bromelainu, který působí proti bolesti, pomoci i při bolesti hlavy. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou také zmírnit zánět spojený s bolestmi hlavy. Jen upozorňujeme, že ananas může být u některých lidí také spouštěčem migrény. Budete tedy muset zjistit, jak na vás působí.
Co si dát: Snězte čerstvě nakrájený ananas jako svačinu nebo přílohu na pizzu nebo ho přidejte do salátu. Vypijte sklenici ananasového džusu nebo si ananas ugrilujte jako chutnou přílohu.
Zázvor
Zázvor má široké protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají při úlevě od migrény. Zmírňuje také nevolnost a zvracení, což jsou vedlejší účinky, kterými lidé s migrénou někdy trpí.
V jedné studii se u pacientů, kteří trpěli akutní migrénou, výrazně snížila intenzita bolestí hlavy do 2 hodin po užití zázvorového prášku. To se nelišilo od účinků sumatriptanu, léku, který se obvykle doporučuje při clusterových bolestech hlavy a migrénách.
Co si dát: Zázvorový prášek můžete snadno zařadit do vaření, stačí přidat lžičku nebo špetku. Můžete ho také přidat do džusu nebo polévky.
Spouštěče bolesti hlavy: Potraviny, kterým se vyhnout
Nyní, když víte, jaké potraviny mohou pomoci při bolestech hlavy, je stejně důležité vědět, jakým potravinám se vyhnout. Některé potraviny jsou častými spouštěči bolestí hlavy, i když ne všechny vám mohou způsobovat problémy.
Sledujte příznaky po konzumaci těchto potravin, abyste zjistili, zda vedou k bolesti hlavy. Pokud vám určitá potravina nevyhovuje, možná budete chtít snížit její příjem nebo se jí zcela vyhnout – to může být nejjednodušší řešení, jak najít úlevu od bolestí hlavy!
Potraviny, na které jste citliví nebo alergičtí
Někdy je vaše tělo citlivé na potraviny, které nikomu jinému problémy nezpůsobují. Ačkoli na ně nemusíte mít alergickou reakci – tehdy nastupuje váš imunitní systém – přesto mohou při konzumaci způsobovat břišní potíže, nadýmání nebo bolest. V některých případech se může dokonce objevit bolest hlavy. Mezi tyto potraviny mohou patřit např:
Potraviny obsahující lepek: Pokud jste citliví na bílkovinu lepek, bylo by dobré konzumovat menší množství lepku. Pokud trpíte celiakií, raději se mu vyhněte úplně. Na bezlepkovou dietu přejděte, pokud se u vás objeví velmi silné bolesti hlavy a zažívací potíže. Mezi obiloviny obsahující lepek patří pšenice, ječmen a žito.
Mléčné výrobky: V případě nesnášenlivosti laktózy nebo alergie na mléčné výrobky se kromě gastrointestinálních příznaků mohou objevit i bolesti hlavy. Omezte příjem mléka, sýrů, másla, jogurtů, zmrzliny a dalších mléčných výrobků. Dávejte si jich vždy jen malé množství, abyste snížili zátěž organismu.
Potraviny, které jsou spouštěčem migrény
Některé potraviny mohou u některých lidí vyvolat migrénu. Možná byste si měli ověřit, zda některá z následujících potravin nefunguje jako spouštěč migrény.
Čokoláda.
Ořechy.
Arašídové máslo.
Sýry.
Mléčné výrobky.
Cibule.
Citrusové plody.
Banány.
Avokádo.
Kvašené potraviny, nakládané potraviny.
Maso obsahující dusičnany, jako jsou párky v rohlíku, slanina a salámy.
Potraviny obsahující tyramin (aminokyselinu), jako jsou uzené ryby, kuřecí játra, stařené sýry, červené víno a fíky.
Glutaman sodný (též glutamát sodný), ingredience používaná v některých restauracích.