Potraviny, které můžete jíst, když máte gastritidu
Stěžujete si na časté žaludeční potíže? Pomalu vám klesá chuť k jídlu? Pociťujete časté bolesti a podráždění žaludku? Pokud je odpověď na tyto otázky kladná, pak můžete mít gastritidu.
Gastritida je zánět žaludeční sliznice a lze ji rozdělit na dva typy – akutní gastritidu a chronickou gastritidu. Obecně jsou příznaky gastritidy následující:
- Zažívací potíže.
- Pálení žaludku.
- Nevolnost a zvracení.
- Pocit plnosti po jídle.
Pokud je žaludeční sliznice vážně poškozena, mohou příznaky zahrnovat také bolest, krvácení nebo žaludeční vřed.
Jídlo hraje roli v prevenci příznaků gastritidy i v jejím zhoršování. Také životní styl, který dodržujete, do jisté míry ovlivňuje příznaky. Podívejme se, jaké potraviny konzumovat a čemu se vyhnout, když máte gastritidu. Podráždění nebo nepříjemné pocity, které pociťujete v žaludku, můžete výrazně snížit konzumací správných potravin a vhodným životním stylem. Pojďme se podívat, jaké potraviny jíst, když máte gastritidu.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíRyby
Mastné ryby, jako je losos, makrela, tuňák a sardinky, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ty mají protizánětlivé vlastnosti, které jsou vhodné pro osoby trpící gastritidou. Pro dosažení účinných výsledků budete muset konzumovat značné množství ryb, což znamená, že je budete muset zařadit do svého pravidelného jídelníčku.
Říká se také, že rybí olej – doplněk stravy s omega-3 mastnými kyselinami – může také pomoci snížit zánět žaludku. Doporučuje se však, abyste se nejprve poradili s lékařem, pokud hodláte doplněk užívat, a to zejména ti, kteří užívají aspirin nebo jiná protisrážlivá léčiva.
Celozrnné obiloviny
Celozrnné obiloviny jsou bohaté na vlákninu. Pro zmírnění zánětu se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina také pomáhá při trávení.
Potraviny bohaté na vlákninu také snižují výskyt vředů. Existuje studie, která prokázala, jak rozpustná složka vlákniny významně snižuje riziko vzniku dvanácterníkového vředu.
Mezi celozrnné obiloviny patří oves, quinoa, divoká rýže, pohanka a amarant.
Špenát
Zelená listová zelenina je bohatým zdrojem různých živin včetně vlákniny, kyseliny listové, vitaminu C, draslíku, vitaminů skupiny B, vápníku a hořčíku. Všechny tyto látky jsou vhodné pro léčbu gastritidy.
Mezi další zelenou listovou zeleninu patří brokolice, kapusta a zelený salát. Existuje studie, která ukazuje, jak konzumace brokolicových klíčků může snížit gastritidu způsobenou bakterií Helicobacter pylori neboli H. pylori.
Jablka
Jablka jsou bohatá na flavonoidy a ty potlačují růst H. Pylori – bakterie, která způsobuje infekci vedoucí ke gastritidě. Mají protizánětlivé účinky a pomohou zmírnit příznaky gastritidy. Podporují také dobré trávení. Jablka jsou také bohatá na vlákninu, která pomáhá při snižování zánětu.
Zázvor
Zázvor má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Z tohoto důvodu jej lze použít k léčbě gastritidy. Dokáže zmírnit zánět a zmírnit příznaky gastritidy, jako je bolest žaludku, plynatost, špatné trávení, nevolnost a nadýmání.
Do šálku vroucí vody můžete přidat nakrájený zázvor a vodu dále vařit po dobu 10 minut. Vodu sceďte a přidejte do ní med. Tím zmírníte podráždění žaludku způsobené gastritidou.
Jogurt
Jogurt je vhodným doplňkem stravy, zejména pokud trpíte gastritidou. Jogurt obsahuje probiotika, která pomáhají chránit sliznici žaludku před bakterií H. pylori – bakterií, která způsobuje gastritidu. Jogurt také posiluje imunitní systém a pomáhá tak účinněji bojovat s infekcemi.
Máta peprná
Máta peprná je bylina známá při léčbě gastritidy díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a protikřečovým vlastnostem. Její zklidňující vlastnosti mohou snížit zánět žaludeční sliznice. Může také zmírnit příznaky gastritidy, jako je nevolnost, poruchy trávení a pálení žáhy. Máta peprná je také známá tím, že potlačuje růst bakterie H. pylori.
Mátou peprnou se nepřejídejte, protože při konzumaci velkého množství může mít nežádoucí účinky.
Česnek
Česnek má protizánětlivé a antibiotické vlastnosti. Studie na zvířatech prokázaly, že česnekový extrakt může zabránit gastritidě vyvolané H. pylori. Česnek je účinný především při akutní gastritidě.
Potraviny, kterým se při gastritidě vyhnout
Následují potraviny, kterým byste se měli vyhnout, když máte gastritidu.
Bílé pečivo – Je důležité vyhýbat se rafinovaným potravinám, jako je bílý chléb a těstoviny. Ty mohou způsobit podráždění žaludku a mohou zhoršit příznaky gastritidy, zejména zánět.
Káva – Vyhýbejte se kyselým nápojům, které mohou způsobit poškození žaludeční sliznice. Patří sem také sycené nápoje, limonády, citrusové šťávy, jako je pomerančový džus.
Kořeněná jídla – Vyhýbejte se pálivým potravinám, jako je kajenský pepř, chilli, pálivé papriky, červené nebo černé papriky a pálivé omáčky. Ty zvyšují pocit pálení v žaludku.
Alkohol – Alkohol usnadňuje vznik povrchové gastritidy a chronické atrofické gastritidy. Nedestilované a fermentované alkoholické nápoje zvyšují hladinu gastrinu a sekreci kyseliny.
Změny životního stylu ke zmírnění příznaků gastritidy
V boji proti příznakům gastritidy můžete změnit svůj životní styl následujícím způsobem.
Vyhýbejte se tabáku a alkoholu – Alkohol je jednou z hlavních příčin gastritidy. Narušuje sliznici žaludku. Proto se doporučuje vyhýbat se pití alkoholických nápojů. Další příčinou podráždění žaludku je také kouření cigaret. Existuje studie, která ukazuje, že kouření podporuje atrofickou gastritidu u osob pozitivních na Helicobacter pylori.
Jezte menší porce jídla – Pokud máte bolesti žaludku nebo zažívací potíže, můžete je zmírnit tím, že si místo tří velkých jídel dáte několik menších. Snažte se jíst jídla každé dvě až tři hodiny během dne. Nejezte jednu hodinu před spaním.
Jezte zdravé bílkoviny – Libové maso, ryby a tofu jsou dobrými zdroji bílkovin, které vám pomohou udržet zdraví trávicího traktu. Mezi libové maso patří kuřecí maso (bez kůže), hovězí svíčková, vepřová panenka a další.
Řiďte svou hladinu stresu – Bylo prokázáno, že stres zvyšuje zánět a žaludeční kyselinu, které škodí žaludku a mohou zhoršovat příznaky gastritidy. Pro snížení podráždění žaludku je důležité zvládat a snižovat hladinu stresu.
Dostatek spánku – Je důležité mít dostatek spánku. Je to důležité, protože to pomáhá při trávení a snižuje hladinu stresu. V ideálním případě by dospělí měli spát alespoň sedm až osm hodin. Děti a dospívající by měli spát alespoň deset hodin.
Pokud i přes dodržování těchto jednoduchých změn ve stravování a životním stylu pociťujete podráždění žaludku a neklid, určitě se poraďte s lékařem. Rovněž se před jakoukoli změnou jídelníčku poraďte s lékařem a poté danou potravinu přidejte nebo vyřaďte.