Potraviny, které mohou být zodpovědné za bolesti hlavy a migrény
Utrácíte za ně peníze, jíte je a denně o nich sníte. Ať už si na talíř naskládáte jídlo do nebeských výšin, nebo si do těla tajně vpravujete svačinky, jídlo bude vždy součástí vašeho života.
Většině z nás se zdá normální, že si čas od času dáme trochu víc čokolády, nebo si jdeme potřetí dolít skleničku vína. Pro několik lidí je to ovšem synonymem bolestivých migrén a bolestí hlavy. I když to není nic neobvyklého, může to být velmi nepříjemné. Existuje několik potravin, které jsou notoricky známé tím, že u mnoha lidí vyvolávají bolesti hlavy a migrény, ale u některých lidí je prostě nevyvolávají. Mnoho jiných potravin však může u některých jedinců bolesti hlavy vyvolat. Proto lékaři a dietologové doporučují vést si potravinový deník, který bolesti hlavy dokumentuje.
Sledovat potraviny, které vyvolávají bolesti hlavy a migrény, se může zdát obzvlášť obtížné, když jíte v restauraci nebo jdete na večírek. Pokud však pro vás naučení se zvládat potraviny, které spouštějí migrény, znamená méně migrén, vyplatí se to. Zde jsou některé potraviny, které mohou způsobovat problémy.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPotraviny, které mohou vyvolat bolesti hlavy a migrény
Zde jsou potraviny, které jsou nechvalně známé tím, že způsobují některé silné bolesti hlavy a migrény.
Alkohol
Siřičitany se často používají jako konzervační látky v červeném víně a jsou velmi často spojovány s migrénou. Příliš mnoho alkoholu může způsobit dehydrataci a také zvýšení průtoku krve mozkem, což obojí může být hlavním spouštěčem bolestí hlavy. Uvádí se, že lidé, kteří trpí migrénou nebo mají sklon trpět častými záchvaty migrény, trpí nejhorší kocovinou. Dalšími nápoji, kterým je třeba se vyhnout, jsou skotská whisky, pivo a šampaňské.
Kofein
Je pravda, že mnoho léků proti migréně obsahuje určité množství kofeinu, a zatímco malé množství kofeinu může být docela užitečné při zbavování se migrény, příliš mnoho kofeinu může způsobit hrozný spouštěč bolesti hlavy, když vaše tělo ztratí kofeinové „opojení“. Bolesti hlavy může vyvolat také vysazení kofeinu.
Zrající sýry
Ačkoli neexistuje příliš mnoho výzkumů o tom, že by sýry byly spouštěčem migrény, obecně se má za to, že konzumace velmi starých sýrů velice zvyšuje pravděpodobnost vzniku bolesti hlavy. Postupem času se v sýru rozpadá látka zvaná tyramin, která je zodpovědná za tvorbu bílkovin, a její požití ve velkém množství může způsobit bolesti hlavy. Několik druhů sýrů, kterým se můžete vyhnout zejména proto, abyste vynechali migrény, je švýcarský sýr, gouda, čedar, parmezán a sýr s modrou plísní.
Přídatné látky v potravinách
Bylo zjištěno, že glutaman sodný, který se běžně používá jako potravinářská přísada v sójové omáčce, asijských potravinách, změkčovadle masa a v řadě balených potravin, způsobuje u mnoha lidí náchylných k migréně průjem, křeče a strašlivé bolesti hlavy. V případě sójové omáčky je glutamát sodný kromě toho, že je hlavním spouštěčem migrény, také slané chuti, která může způsobit dehydrataci, což je další možný spouštěč bolesti hlavy.
Dávejte si pozor zejména na etikety na sklenicích potravin, které obsahují „hydrolyzované bílkoviny“, „hydrolyzovaný tuk“ nebo „všechny přírodní konzervační látky“ – tyto výrazy jsou synonymem glutamátu sodného.
Studené potraviny
Příliš rychlá konzumace studených potravin, například zmrzliny, může způsobit bodavou bolest. Jedná se o reakci na chlad a existuje vyšší pravděpodobnost vyvolání bolesti hlavy, pokud jste přehřátí. Bolest často dosáhne svého vrcholu přibližně za 30 až 60 sekund. U většiny lidí je známo, že bolest velmi rychle odezní. Řešením je pít studený nápoj nebo jíst zmrzlinu pomaleji.
Zpracované maso
Neexistují sice žádné studie, které by dokazovaly, že vás po zpracovaném mase bolí hlava, ale dusitany a dusičnany, které se obvykle používají jako konzervační látky ve zpracovaném mase, mohou rozšiřovat cévy a způsobovat bolesti hlavy. Z tohoto důvodu je lepší vyhnout se zpracované slanině, hovězímu masu a párkům v rohlíku.
Dietní nápoje
Někteří z nás si myslí, že dietní džusy a limonády jsou při hubnutí užitečné. Ty však mají nulový obsah kalorií a extrémně málo živin, což může při dlouhodobé konzumaci poškodit vaše zdraví. Navíc existuje velmi úzká souvislost mezi umělým sladidlem aspartamem, obsaženým v těchto dietních nápojích, a bolestmi hlavy. Pokud patříte k těm, kteří po vypití nulově kalorického nápoje zažívají migrénu, až se příště rozhodnete zásobit se těmito nápoji, nezapomeňte zkontrolovat seznam složek na etiketách.
Pikantní potraviny
Konzumace kořeněných nebo smažených jídel dočasně zvyšuje produkci kyseliny v žaludku. Někdy je tato kyselina schopna putovat jícnem nebo potravní trubicí vzhůru. To má za následek reflux kyseliny a může být příčinou silných bolestí hlavy a migrén.
Migrény způsobené probiotiky jsou dobrá věc
Mnoho lidí si stěžuje, že je po snědení kelímku jogurtu bolí hlava. Bolesti hlavy jsou běžné také po požití probiotických doplňků stravy a dalších druhů fermentovaných potravin.
Kupodivu je to vlastně dobré znamení, protože to znamená, že dobré bakterie stimulují tělo k uvolnění všech toxinů a chemických látek. Ty jsou většinou uloženy v tukové tkáni a z těla se vylučují různými výstupními cestami, například močením, pocením a odchodem stolice.
Čokoláda: Je skutečně spouštěčem migrény?
Výzkum naznačuje, že kakao obsažené v čokoládě může skutečně chránit nervové buňky, které způsobují migrénu. Přesto 22 % osob trpících bolestmi hlavy a migrénou uznává čokoládu jako jeden z hlavních spouštěčů bolestí hlavy.
Faktem však je, že mnoho lidí s migrénou pociťuje těsně před začátkem bolesti hlavy zvýšenou chuť k jídlu a chuť na sladké. To by mohlo znamenat, že konzumace čokolády je spíše příznakem nástupu bolesti hlavy nebo migrény, než že by byla její příčinou.
Někdy však máme chuť na čokoládu, která pak může vést k migréně, protože kofein obsažený v čokoládě má tendenci vyvolat bolest hlavy.
Poznámka: Je důležité mít na paměti, že citlivost na čokoládu se liší od alergie na čokoládu. Bolesti hlavy a migrény jsou příznaky citlivosti na čokoládu, kde jsou následky mnohem menší a krátkodobé.
Alergie na čokoládu je naproti tomu závažnější a projevuje se řadou závažných příznaků, jako jsou ekzémy, kopřivka, bolest na hrudi, panika, dušnost, zmatenost, závratě, slabý puls a otok úst, jazyka nebo hrdla do té míry, že ztěžuje polykání nebo dýchání. Pokud vidíte, že se u někoho projevují příznaky alergie na čokoládu, je nejlepší kontaktovat lékařskou pomoc.
Jak může pomoci vedení deníku sledování bolesti hlavy
Vedení podrobných záznamů o příhodách bolesti hlavy nebo migrény vám může poskytnout hlubší přehled o spouštěčích a o tom, jak se jim můžete vyhnout. Je velmi důležité zabývat se svou anamnézou bolestí hlavy konkrétně, nikoliv se o bolestech hlavy zmiňovat jen náhodně v rámci běžné návštěvy lékaře. Lékař vám může pomoci identifikovat vzorce z vašeho deníku, což následně může pomoci určit, jaký druh bolesti hlavy máte a jaká léčba pro vás může být nejpřínosnější.
Vaše záznamy mohou obsahovat informace o:
- Kdy bolest hlavy začala.
- Jak často vás bolí hlava.
- Kde cítíte největší bolest.
- O jaký typ bolesti se jedná (bodavá, pulzující atd.).
- Jakékoli další příznaky (jako je nemoc nebo potíže s viděním).
- Jak dlouho trvá každý záchvat migrény.
- Jakou léčbu užíváte.
- Jak je léčba účinná (nebo neúčinná).
Čím více aspektů každodenního života zaznamenáte, tím užitečnější budou vaše záznamy. Můžete se rozhodnout, zda chcete uvádět:
- Co jíte a v kolik hodin (zamyslete se nad tím, zda jste nějaké jídlo vynechali nebo odložili).
- Určité léky, které možná užíváte na jiné onemocnění.
- Vitamíny nebo jakékoli produkty pro zdraví, které konzumujete.
- Kolik hodin spánku se vám podaří za den naspat.
- Jakému cvičení a jiným aktivitám se věnujete.
- Vnější faktory, například počasí.
- Termíny menstruačního cyklu.
Zvláště užitečné je zaznamenat si, zda jste před záchvatem migrény dělali něco jiného, jako například vynechali jídlo. A obzvlášť důležité je zaznamenat si, co děláte v rozmezí 6-8 hodin před záchvatem.