Potravinové alergie: Jak ji zjistit a příznaky a test alergie

Potravinové alergie mohou být od mírně nepříjemných až po úplné zdravotní potíže, proto je důležité vědět, na co může vaše tělo reagovat. I když si některých alergií můžete být vědomi, ne všechny jsou natolik zřejmé, abyste si jich všimli. Existuje tedy způsob, jak si potravinové alergie otestovat doma? Jaké jsou vaše alternativy, pokud máte podezření na alergii?

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Potravinové alergie mohou způsobit kopřivku, otoky, zvracení nebo dokonce anafylaxi

Přestože je známo více než 170 potravinových alergenů, většinu potravinových alergií způsobuje osm z nich. Jedná se o mléko, vejce, stromové ořechy, arašídy, sóju, pšenici, ryby a korýše.

Když imunitní systém vašeho těla vyvolá abnormální reakci na určitou potravinu nebo nápoj, označuje se to jako potravinová alergie. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat:

Vyrážka a svědivá vyvýšená kůže (kopřivka).
Svědění v ústech, krku nebo uších
Otoky v obličeji, zejména v okolí očí, rtů, úst a jazyka.
Bolest břicha a zvracení

Pokud je reakce závažnější, může způsobit tzv. anafylaxi. Ta se projevuje dýchacími potížemi, otokem jazyka, závratěmi, sípáním, úporným kašlem, svíráním v krku/ústech, pocitem závratě, mdlobami nebo ztrátou vědomí a musí být okamžitě ošetřena a léčena jako závažná lékařská pohotovost. Děti mohou být malátné nebo bledé. Bez zásahu může anafylaktická reakce skončit i smrtí.

Nejčastější potravinové alergie: Existují určité potraviny, na které je větší pravděpodobnost alergie, a ty mají tendenci vyvolávat u lidí takové abnormální reakce více než jiné potraviny. Patří mezi ně např:

Ryby
Korýši a měkkýši
Arašídy
Stromové ořechy, jako jsou vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy nebo mandle.

Kromě těchto potravin mohou být děti alergické také na:

Vejce
Mléko
Sója
Pšenice

Testování potravinové alergie doma je nebezpečné

Možná si myslíte, že nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jste na nějakou potravinu alergičtí, je zjistit, zda na ni po konzumaci reagujete. Bohužel to může být docela riskantní, pokud máte závažnou alergii, a může se to dokonce ukázat jako smrtelné. Stejně problematické je z dlouhodobého hlediska i nesprávné rozpoznání potravinové alergie prostřednictvím samovyšetření. Můžete si například myslet, že jste vy nebo vaše dítě alergičtí na určitou potravinu, zatímco ve skutečnosti může být příčinou reakce základní zdravotní stav, jako je celiakie nebo Crohnova choroba. Pokud za vaše potíže může zdravotní problém, musí jej diagnostikovat a léčit lékař.

I když nemáte zdravotní problém, ale vyřadili jste určité potraviny a omezili svůj jídelníček, abyste se vyhnuli podezřelému potravinovému alergenu, mohlo by to být pro vaše zdraví špatné. Omezená strava by vás mohla vystavit riziku dalších problémů, jako je podvýživa nebo nemoci z nedostatku potravy.

Všímejte si příznaků a jejich nástupu a poraďte se s lékařem

Na druhou stranu, pokud jste snědli určitou potravinu a máte podezření, že je zodpovědná za vyrážku, která se u vás objevila, nebo za žaludeční potíže, které pociťujete, můžete to probrat se svým lékařem během konzultace. Pomůže mu to zjistit, zda by to mohla být příčina. Lékař si obvykle vezme vaši anamnézu a bude se vás ptát na to, jak jste na danou potravinu reagovali.

Tyto věci si můžete obzvláště poznamenat:

Všechny příznaky, které se vyskytly po konzumaci určité potraviny
Kdy příznaky začaly – jak brzy po konzumaci potraviny?
Jak často se to stávalo – pokaždé, když jste danou potravinu snědli?
Jaké množství potraviny tuto reakci vyvolává?
Jak jste příznaky zvládli – užívali jste k léčbě nějaké léky?

Kožní test na potravinové alergie vám může navrhnout lékař

Kožními vpichovými testy se zjišťuje přítomnost protilátky imunoglobulinu E (IgE), která interaguje s potravinovým alergenem a způsobuje alergické příznaky. K tomuto testu se musíte vydat do ordinace svého lékaře. Pokud máte hrůzu z krve nebo bolesti, nemusíte se obávat – tento test se podobá drobnému škrábnutí na kůži, je prakticky bezbolestný a nezpůsobuje žádné krvácení. A právě proto je ideální, pokud máte strach z jehel nebo pokud chcete okamžité odpovědi. Zde je popis toho, co můžete očekávat:

Nejprve vám bude na předloktí nebo na záda nanesena kapka roztoku. Na něm bude buď testovaný potravinový alergen, nebo samotná potravina.

Poté se malou jehlou nebo plastovou sondou jemně poškrábe nebo píchne do kůže. Tím se do oblasti těsně pod povrchem kůže dostane malý kousek potraviny nebo roztoku. Budete mít trochu pocit, jako byste se poškrábali dlouhým nehtem.

Výsledky testu se objeví přibližně za 30 minut. Pokud se vám na kůži objeví bílá boule nebo puchýřek obklopený kruhem načervenalé kůže, který svědí, jste na danou potravinu alergičtí. Pokud se neobjeví žádná vyrážka, považuje se to za negativní výsledek testu a pravděpodobně nejste na danou potravinu alergičtí.

Jen nezapomeňte, že zatímco na negativní výsledky se lze spolehnout, přibližně 50-60 % pozitivních výsledků může být „falešně pozitivních“. Je to proto, že potraviny, které vyvolávají reakci na kůži, nemusí po rozložení trávicím systémem představovat problém. Lékař vám může předepsat některé další testy, které to potvrdí.

Pokud se chystáte na testování potravinových alergií pomocí kožního testu, nezapomeňte před krevním testem přestat užívat antihistaminika, protože mohou ovlivnit výsledky. Pokud vysazení antihistaminik není možné kvůli nežádoucím příznakům, možná budete muset místo toho zvolit krevní test.

Krevní testy jsou další standardní možností pro potravinové alergie

Krevní testy jsou další možností, kterou vám může lékař navrhnout k testování alergií. Tento krevní test je o něco přesnější a jeho výsledky se dostaví až za den či dva. Pokud jsou však jedním z vašich alergických příznaků kožní vyrážky nebo pokud užíváte antihistaminika, bude krevní test vhodnější.

Jedním z obvyklých testů na potravinové alergie je krevní test na celkové IgE nebo specifické IgE. První test zjišťuje celkovou hladinu IgE protilátek v krvi, zatímco druhý test zjišťuje specifické IgE protilátky, které se tvoří v reakci na jednotlivé alergeny. Zde je uvedeno, co můžete při těchto testech očekávat:

Stejně jako u každého krevního testu vám zdravotník, který vám odebere vzorek, odebere krev ze žíly na paži malou jehlou.

Krev odebraná do lahvičky nebo zkumavky je poté odeslána k testování.

Samotný test je minimálně bolestivý, pouze s chvilkovým píchnutím při zavedení a vyjmutí jehly.

Celkový IgE test, při kterém je zjištěna vysoká hladina protilátek, ukazuje, že jste na něco alergičtí. Nemůže vám však říci, na co přesně jste alergičtí. Specifický IgE test může pomoci přesně určit konkrétní alergeny, proti kterým jste testováni.

Eliminační dieta může být doporučena také pod lékařským dohledem

Lékař vám může doporučit také eliminační dietu, aby zjistil, co přesně je příčinou vašich příznaků. Může ji provést po kožních a krevních testech nebo samostatně. Může vás požádat, abyste drželi dietu s vyloučením všech podezřelých alergenů a zjistil, zda se vaše příznaky zmírní. Tato metoda trvá 2-4 týdny a provádí se pod přísným dohledem lékaře. Lékař může znovu zavádět jednu potravinu po druhé, aby zjistil, zda to způsobí opětovný výskyt příznaků, a určit ty, které jsou na vině alergických reakcí.

Nezapomeňte, že pokud tuto metodu vyzkoušíte doma bez dozoru metodou pokus-omyl, nemusíte mít vyvážený příjem živin a nemusí být ani bezpečná. Můžete také přehlédnout některé příznaky potravinové alergie, které může lékař odhalit.

Orální potravinová výzva je o něco rizikovější test

K orální potravinové výzvě se obvykle přistupuje, pokud kožní a krevní testy nebo eliminační dieta, které jste podstoupili, nebyly dostatečně průkazné. Jedná se sice o přesnější a definitivnější test, ale také o nejsložitější ze všech metod testování potravinové alergie, protože se provádí tak, že se vám potravina, na kterou můžete být alergičtí, skutečně podává ve zvyšujících se dávkách. Pokud je vaše reakce závažná, můžete potřebovat naléhavou lékařskou pomoc. Proto se provádí pouze s lékařem, který se řídí předepsanými pokyny a normami stanovenými lékařskou komunitou pro takové výzvy.

Po stanovení diagnózy vám lékař může navrhnout, abyste s odborníkem na výživu sestavili stravovací plán, zejména pokud máte alergii, kvůli které se budete muset vyhýbat hlavním skupinám potravin, jako jsou mléčné výrobky a vejce. Pokud jste silně alergičtí a hrozí vám anafylaktický šok, budete muset přijmout zvláštní opatření a může být nutné, abyste u sebe vždy nosili nouzovou léčbu adrenalinem.