Potenciální zdravotní rizika vystavování se pasivnímu kouření
Už jste někdy vešli do místnosti a přemýšleli, proč je cítit, jako by si někdo zapálil cigaretu, i když v dohledu není žádný kuřák?
Gratulujeme, právě jste vstoupili do světa pasivního kouření.
Vědcům trvalo desítky let, než prokázali, že kouření cigaret způsobuje rakovinu, srdeční choroby, a dokonce i smrt. Trvalo jim ještě mnohem více let, než dokázali, že stejně smrtelné je i pasivní kouření (kouř ze spalování tabákových výrobků, jako jsou cigarety, doutníky nebo dýmky, nebo kouř, který kuřák vydechl). A nyní jsou vědci znepokojeni dalším fenoménem souvisejícím s kouřením cigaret – pasivním kouřením, zbytkovým nikotinem a dalšími chemickými látkami, které tabákový kouř zanechává na površích v místnostech. Zdravotničtí experti se domnívají, že tyto zbytky reagují se znečišťujícími látkami v interiéru, a vytvářejí tak toxickou směs rakovinotvorných sloučenin.
Zde jsou 4 způsoby, kterými pasivní kouření představuje potenciální zdravotní riziko pro nekuřáky v okolí – zejména pro děti.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Zhoršuje toxicitu prostředí
Tabákový kouř obsahuje více než 7 000 chemických látek, těžké kovy, jako je olovo a arsen, a plyny. Stovky z nich jsou toxické pro lidské zdraví a přibližně 70 z nich je karcinogenních.
Lepkavé, toxické částice, jako je nikotin, ulpívají na stěnách a stropech, zatímco plyny se nakonec vstřebávají do záclon, koberců a dalšího čalounění. Tyto toxické výpary se mohou opětovně uvolňovat do ovzduší kolem nás a kombinovat se s již existujícími látkami znečišťujícími životní prostředí. Studie zjistily, že zbytkový nikotin může reagovat s běžnými látkami znečišťujícími ovzduší v interiéru, jako je kyselina dusičná a ozón, a vytvářet tak karcinogenní nitrosaminy specifické pro tabák, respektive chemické ultrajemné částice, které mohou procházet lidskou tkání.
Lidé, zejména děti a pracovníci v pohostinství, se každý den vystavují pasivnímu kouření vdechováním, požitím nebo kontaktem s kůží. Plazící se kojenci, batolata a děti mají blíže k povrchům, jako jsou podlahy, koberce a předložky. Mnohé z nich mají ve zvyku si po dotyku těchto kontaminovaných povrchů strkat prsty do úst. Nejen to, děti kvůli rychlému dýchání a blízkosti zaprášených povrchů nakonec spolykají dvakrát více prachu než dospělí.
Stejně tak zaměstnanci hotelů, kteří tráví celé dny zametáním, vysáváním, výměnou ložního prádla a utíráním prachu v pokojích kuřáků, jsou nakonec vystaveni vyšším dávkám pasivního kouření než hosté, kteří se v kuřáckých pokojích zdrží jen několik nocí.
Horší je, že vysoká míra toxicity způsobená pasivním kouřením zůstává v ovzduší kolem nás ještě dlouho poté, co člověk přestane kouřit. Jakmile se tyto zbytky kouře nahromadí, nestačí k jejich odstranění ani taková opatření, jako je otevírání oken k vyvětrání místností a běžný úklid.
2. Může poškodit vaši DNA
Výzkumy zjistily, že pasivní kouření může způsobit přerušení vláken DNA a zároveň je vystavit oxidačnímu poškození, které může vést ke genovým mutacím. To potvrzuje, že pasivní kouření způsobuje genotoxicitu.
Bylo také zjištěno, že chemické sloučeniny ve vzorcích DNA vystavených chronickému pasivnímu kouření existují v mnohem vyšších koncentracích a způsobují větší poškození DNA než vzorky DNA, které byly vystaveny akutnímu pasivnímu kouření. To naznačuje, že zbytky kouře z cigaret a dalších tabákových výrobků se v průběhu času skutečně stávají pro naše zdraví nebezpečnějšími.
3. Může zvyšovat riziko vzniku rakoviny
Studie zjistily, že nitrosaminy, které vznikají v důsledku reakce nikotinu z pasivního kouření s kyselinou dusičnou ve vzduchu, se mohou vázat na lidskou DNA. To může způsobit významné genetické poškození a zvýšit riziko rakovinného bujení buněk.
Bylo již zjištěno, že karcinogeny vznikající z tabákového kouře mají tendenci ulpívat v našem okolí ještě dlouhou dobu po vykouření cigarety. Právě toto neustálé vystavení těmto karcinogenům v konečném důsledku zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
4. Může být toxické pro váš mozek, játra a imunitu
Tým vědců vystavil některé myši karcinogenním zbytkům tabákového kouře po dobu šesti měsíců a zjistil alarmující výsledky. Během pouhého měsíce vystavení zbytkům kouře vědci zjistili, že myši utrpěly:
Poškození buněk jater
Poškození buněk v mozku
Zvýšené hladiny kortizolu (stresového hormonu, který je mimo jiné spojen s přibýváním na váze).
Oslabení imunitního systému
Zvýšená inzulínová rezistence
Tyto účinky se po dobu trvání studie pouze zhoršovaly. Poslední tři jmenované faktory také významně přispívají k rozvoji cukrovky 2. typu.