Posttraumatická stresová porucha (PTSD) a její spouštěče

Žít s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) není snadné. Dokáže být matoucí, děsivá a často stresující. Pokud jste zažili traumatickou událost, vaše tělo a mozek na ni reagují buď bojem, nebo útěkem. Zatímco většina lidí se z počátečních vzpomínek na trauma zotaví, někteří ho prožívají ještě dlouho poté, co událost nastala a skončila. U osob, které se i nadále cítí vystresované, vystrašené a traumatizované, i když jsou mimo nebezpečí, se diagnostikuje posttraumatická stresová porucha. Zde najdete vše, co potřebujete vědět o PTSD a jejích spouštěčích.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co může být příčinou PTSD?

Pokud čelíte náhlé traumatické události nebo jste obětí dlouhodobého zneužívání a násilí, může se u vás rozvinout PTSD. Ne každý, kdo prošel traumatickou událostí, však prožívá PTSD a ne každý s PTSD čelil něčemu traumatickému. Předpokládá se, že u každého třetího jedince, který čelí závažnému traumatu, se PTSD vyskytne. Mezi příčiny vzniku PTSD patří, že jste byli svědky nebo obětí následujících událostí.

Děsivé dopravní nehody
Dlouhodobé sexuální nebo fyzické zneužívání
Násilné činy, jako jsou loupeže a vraždy
Vojenské boje nebo válečné tábory
Teroristické útoky
Přírodní katastrofy
Náhlá smrt blízké osoby

Jak se diagnostikuje posttraumatická stresová porucha?

Aby vám byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha, musíte pociťovat všechny následující příznaky po dobu nejméně jednoho měsíce.

  • Alespoň 1 příznak opětovného prožívání, jako jsou zlé sny, opětovné prožívání traumatu prostřednictvím flashbacků a děsivé myšlenky.
  • Alespoň 1 příznak vyhýbání se, například záměrné vyhýbání se místům nebo předmětům, které trauma připomínají, nebo odhánění myšlenek souvisejících s traumatem.
  • Alespoň 2 příznaky vzrušení a reaktivity, jako je snadná podrážděnost, nedostatek spánku a zvýšená pozornost vůči všemu kolem.
  • Alespoň 2 příznaky poznávání a nálady, jako je stahování se do ulity, přechovávání myšlenek na vinu a zapomínání důležitých detailů týkajících se traumatu.

4 spouštěče posttraumatické stresové poruchy

Pro boj s posttraumatickou stresovou poruchou je nezbytné rozpoznat spouštěče. Jak již bylo řečeno, když zažijete traumatickou událost, vaše tělo přejde do režimu „bojuj nebo uteč“. U některých jedinců mozek zastaví některé své funkce, aby se dokázal s traumatem vypořádat. Místo toho, aby se mozek postavil realitě situace, upne se na vzpomínky na trauma a pohřbí je v sobě. Když se s těmito vzpomínkami nebo s věcmi, které je připomínají, znovu setkáte, způsobí, že vaše tělo reaguje, jako by bylo v nebezpečí, a výsledkem je vzplanutí příznaků posttraumatické stresové poruchy. Přestože spouštěče nejsou u všech stejné, je možné zmapovat nejčastější spouštěče PTSD. A zde jsou některé z nich.

1. Určití lidé

Pokud vidíte osobu, která vám připomíná trauma, může to spustit posttraumatickou stresovou poruchu. Pokud jste například ztratili milovanou osobu a vidíte někoho, kdo se jí podobá, mohlo by to působit jako spouštěč. Pokud jste přežili dlouhodobé sexuální nebo fyzické zneužívání, mohl by vám někdo, kdo vypadá jako pachatel, oživit traumatické vzpomínky na zneužívání.

2. Konkrétní místa

Pokud se po určité době vrátíte na místo traumatu, mohlo by u vás dojít ke vzplanutí posttraumatické stresové poruchy. Pohled na obrázky místa, které vám připomíná děsivý zážitek, by také mohl vyvolat traumatické vzpomínky. U některých lidí mohou jako spouštěč působit například potemnělá chodba, odlehlá ulička nebo dokonce tmavá místnost.

3. Setkání s předměty z minulosti

Pokud jste byli svědky nebo obětí násilného nebo nečekaného incidentu, můžete zažít posttraumatickou stresovou poruchu, pokud se znovu setkáte s určitými předměty, které byly součástí incidentu. Například pokud do vašeho motocyklu narazilo obrovské, modře zbarvené auto a pokud později uvidíte podobně vypadající auto, může to ve vás vyvolat reakci a strach.

4. Zvláštní pachy a podněty

Čich a hmat by mohly působit jako spouštěče, když se setkáte s něčím, co vám připomíná vaše trauma. Pokud jste při požáru přišli o někoho blízkého, můžete při pozorování petard zažít posttraumatickou stresovou poruchu. Pokud jste se stali obětí sexuálního útoku, něčí dotek by ve vás mohl vyvolat bolestivé vzpomínky. Příznaky posttraumatické stresové poruchy se u vás mohou objevit také tehdy, když uslyšíte slova nebo písně, které vám připomínají váš traumatický zážitek.

Pro zvládnutí posttraumatické stresové poruchy je důležité rozpoznat a znecitlivět spouštěče. Toho lze dosáhnout konzultací s odborníkem na duševní zdraví, který vám může navrhnout psychoterapii, léky a pomoci vám poruchu překonat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Health Services , National Institutes Of Mental Health , Harvard Health Publishing