Postmenopauzální atrofická vaginitida – Příznaky a léčba
Všichni jsme se již smířili s tím, že stárnutí je nevyhnutelné. Protože mu nemůžeme zabránit, můžeme přinejlepším dělat věci, které nám pomohou stárnout s grácií.
Vzhledem k tomu, že stále více žen plně předvídá a připravuje se na klesající pevnost prsou, vrásky a ztrátu hustoty kostí, jen málokterá z nich bohužel věnuje stárnoucí vagíně dostatek pozornosti.
Souhlasím, že toto téma může u mnohých z nás vyvolat ostych a rozpaky. Pravdou však je, že vagina, stejně jako zbytek vašeho těla, také stárne a projde určitými vlastními změnami. Všechny ty roky kolísání váhy, sexuální aktivity, intenzivního cvičení, hormonálních změn a případně porodu, se jistě projeví na zdraví a vzhledu vaší vaginy a jejích svalů. To může vést k řadě vaginálních potíží, zejména s přibývajícím věkem, přičemž jednou z nejčastějších je postmenopauzální atrofická vaginitida.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je postmenopauzální atrofická vaginitida?
Postmenopauzální atrofická vaginitida, nazývaná také „atrofická vaginitida“, „vaginální atrofie“, „vulvovaginální atrofie“ nebo „urogenitální atrofie“, je zánět pochvy způsobený ztenčením a smrštěním tkání a dramatickým snížením poševní lubrikační sekrece.
Atrofická vaginitida je stav, který je z velké části vyvolán klesající hladinou estrogenu v ženském těle. Z tohoto důvodu se tento stav může vyvinout nejen u žen v menopauze, ale také u žen, které právě vstoupily do premenopauzálního období, tedy do období, které znamená počátek nedostatku estrogenů v těle.
Jak častá je postmenopauzální atrofická vaginitida?
Atrofická vaginitida je u žen po menopauze velmi častá a je to bohužel zdravotní stav, se kterým se někdy v životě setká většina žen po menopauze. Příznaky spojené s atrofickou vaginitidou, jako je suchost pochvy a bolest při pohlavním styku, postihují přibližně 20 až 45% žen středního a vyššího věku.
Odborníci se však domnívají, že toto onemocnění je pravděpodobně mnohem častější, než tvrdí statistiky. Vzhledem k soukromé povaze vaginální atrofie jen menšina postižených žen nakonec vyhledá pomoc, a i když ji vyhledá, jen málo z nich dostane od svých ošetřujících lékařů správné pokyny.
Příčiny postmenopauzální vaginální atrofie
Příčinou atrofické vaginitidy je ve skutečnosti nedostatek estrogenu. Bez estrogenu začne vaginální tkáň řídnout a nakonec vysychat, což způsobí, že tkáň ztratí svou pružnost a stane se náchylnější k poranění i infekci.
Poznámka: Vzhledem k tomu, že hladina estrogenu se začíná snižovat přibližně v době menopauzy, většina lidí má tendenci se domnívat, že tento stav způsobuje právě menopauza. K poklesu estrogenu však může dojít i v jiných obdobích než v menopauze, včetně:
Během kojení
Po odstranění vaječníků (což způsobuje chirurgickou menopauzu)
Poté, co proběhla chemoterapie
Po radioterapii pánve
Po hormonální terapii (při léčbě rakoviny prsu)
Existují nějaké specifické rizikové faktory?
U některých žen je pravděpodobnost vzniku atrofické vaginitidy vyšší než u jiných. Pokud žena nikdy neměla vaginální porod, je náchylnější k rozvoji vaginální atrofie ve srovnání s těmi, které ho měly.
Vzhledem k tomu, že kouření zhoršuje krevní oběh a zbavuje pochvu a další tkáně kyslíku, může ztenčení poševní tkáně urychlit. Kouření tak může u žen zvyšovat i riziko vzniku atrofické vaginitidy.
Příznaky postmenopauzální atrofické vaginitidy
Některé z běžných příznaků, se kterými se ženy po onemocnění atrofickou vaginitidou setkávají, jsou následující:
Bolest při pohlavním styku: To může být způsobeno tím, že vaše pochva je menší, mnohem sušší a na rozdíl od doby před menopauzou méně uvolňuje sekret, který podporuje lubrikaci během sexu. Protože atrofická vaginitida také způsobuje, že vaginální tkáň je křehčí, může být sex ještě méně příjemný.
Nepříjemné pocity: To může být způsobeno, pokud se vaše vulva zanítila, je bolestivá a červená.
Svědění: Atrofická vaginitida způsobuje, že kůže kolem pochvy je citlivější a snadno náchylná k infekcím. To může způsobit, že kůže pochvy začne často svědit, čímž se spustí cyklus svědění a škrábání, který je těžké přerušit, a proto je záležitost ještě více znepokojující.
Vaginální výtok: Pokud si ve spodním prádle všimnete bílého nebo žlutého výtoku, může to být známkou atrofické vaginitidy. Pokud má však výtok výrazný, nepříjemný zápach, může se s větší pravděpodobností jednat o infekci.
Vaginální infekce: Atrofická vaginitida způsobuje, že pH vaší pochvy je kyselé, což usnadňuje rozvoj škodlivých mikrobů, jako jsou kvasinky a bakterie, a tím způsobuje vaginální infekce. Ztráta estrogenu také snižuje celkovou imunitu poševních stěn, což dále způsobuje, že vaše pochva není schopna odolávat patogenním bakteriím způsobujícím infekce.
Problémy s močením: Atrofická vaginitida může mít za následek také problémy s močením, protože tkáně močových cest nebo močového měchýře jsou tenké a slabé, což může ztížit vylučování moči a dokonce způsobit bolest.
Infekce močových cest (UTI): Atrofická vaginitida také zvyšuje riziko atrofie močového systému (známé také jako genitourinární atrofie). Infekce močových cest související s atrofií se obvykle projevují příznaky, jako je časté nebo naléhavější močení a/nebo pocit pálení při močení.
Diagnostika postmenopauzální atrofické vaginitidy
Lékař provede důkladné vyšetření a vyptá se na podrobnosti z anamnézy pacientky. Zeptá se také na podrobnosti týkající se používání některých prostředků, jako jsou mýdla a parfémy, protože ty by mohly dále dráždit zanícené oblasti pochvy a způsobovat nebo zhoršovat příznaky.
Dále bude provedeno vyšetření pánve a zevních genitálií s cílem zjistit fyzické příznaky atrofické vaginitidy, jako např:
Nedostatek vaginální elasticity
Řídké ochlupení
Bledá, hladká a lesklá sliznice pochvy
Tenké vnější genitálie
Vypoukliny v poševních stěnách
Bude proveden test pH neboli kyselosti pochvy. Za normálních podmínek by měla mít pochva pH 4,5 nebo méně. Hodnota pH 4,6 nebo vyšší je ukazatelem atrofické vaginitidy.
Lékař může také požádat o vyšetření na infekce provedením stěru z pochvy a vyšetření moči, zejména pokud se objeví výtok nebo krvácení. Příklady infekcí, které by mohly být přítomny, zahrnují endometritidu, kandidózu a bakteriální vaginózu. Vzhledem k tomu, že atrofická vaginitida může způsobit, že vaginální oblast je náchylnější k infekcím, může se vyskytnout i souběžně s infekcí.
Aby lékař vyloučil možnost cukrovky, provede spolu s krevním testem také test na cukrovku.
Léčba postmenopauzální atrofické vaginitidy
Strategie léčby se u jednotlivých žen obvykle liší podle toho, které příznaky je nejvíce trápí, a může zahrnovat jeden nebo více z následujících postupů:
1. Estrogenové krémy, tablety nebo kroužky
Vzhledem k tomu, že atrofická vaginitida je způsobena především nedostatkem estrogenu v těle, může nahrazení estrogenu v tkáních často pomoci zmírnit mnoho příznaků. Toho lze dosáhnout lokální aplikací estrogenové masti nebo krému, nebo zavedením estrogenové tablety do pochvy. Může být také předepsán měkký, pružný kroužek, který uvolňuje estrogenní hormon pomalým, kontrolovaným tempem každý den. Estrogenový kroužek obvykle vydrží až po dobu tří měsíců.
Poznámka: Estrogenové krémy by se neměly používat k lubrikačním účelům při sexu, pokud člověk používá antikoncepční metody, které jsou vyrobeny z latexu, například kondomy a diafragmy. Krém totiž může poškodit latex, čímž se vaše antikoncepce stane nevhodnou pro bezpečný sex. Proto je při používání kondomů nebo diafragmy, nebo jakékoliv antikoncepční metody, která je vyrobena z latexu, lepší používat vaginální estrogenové tablety, nebo vaginální estrogenové kroužky. Další skvělou možností je volba lubrikačních gelů.
2. Hormonální substituční terapie (HRT)
To znamená užívání estrogenu ve formě gelu, tablet nebo náplastí. Vzhledem k tomu, že tento způsob léčby dodává estrogen do celého těla, je často nejlepší léčbou pro zmírnění příznaků atrofické vaginitidy, zejména pokud pacientka pociťuje další typické příznaky menopauzy.
HRT však není určena pro každého, protože může přinášet určitý soubor komplikací. Je proto vhodné poradit se s lékařem, zda je pro vás HRT nezbytná.
3. Vaginální lubrikanty a zvlhčovače
Někdy je jediným problémem vaginální suchost. V případech, kdy se hormonální krémy nedoporučují kvůli riziku jiných zdravotních problémů, mohou pomoci lubrikační zvlhčovače nebo gely. Lubrikanty mohou učinit pohlavní styk mnohem méně bolestivým, zatímco vaginální zvlhčovače mohou pomoci obnovit obsah vlhkosti v pochvě a zmírnit tak podráždění a suchost pochvy.
V závislosti na závažnosti příznaků a použité metodě doporučí lékař dobu trvání léčby. Každá léčba ve většině případů funguje dobře, ale pokud ji přerušíte, příznaky se mohou vrátit. V případě, že se vaše příznaky nezlepší nebo se vrátí po ukončení léčby, poraďte se s lékařem, protože někdy se může jednat o příznaky jiných onemocnění.
V případě, že se u vás vyskytne jakákoliv forma vaginálního krvácení, zejména když dostáváte hormonální substituční léčbu, poraďte se co nejdříve se svým lékařem.
Prevence postmenopauzální atrofické vaginitidy
Ačkoli není možné atrofické vaginitidě zcela zabránit, je možné provést určité změny životního stylu, které mohou snížit riziko onemocnění.
Noste pohodlné spodní prádlo: To může zlepšit cirkulaci vzduchu kolem genitálií a snížit tak výskyt bakterií.
Zůstaňte sexuálně aktivní: Sexuální aktivita sice nemá žádný vliv na hladinu estrogenu, ale zlepšuje prokrvení vašeho intimního místa a udržuje ho déle zdravé.
Pravidelně cvičte: Stejně jako sex, i cvičení zlepšuje krevní oběh a imunitu. Provádění cviků, jako jsou kegelovy cviky, pomáhá posilovat tkáně a svaly kolem intimních partií a může také poskytnout ochranu před bakteriemi způsobujícími infekce.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today , U.S. National Library of Medicine