Poruchy příjmu potravy: Typy, rizikové faktory a jejich příznaky
Náš život se točí kolem jídla. Nemůžeme bez něj přece žít. A když je pro mnoho lidí důležité zdraví, je téma jídla často přerušováno obavami o kalorie a tělesnou hmotnost. Když se však vážení stane posedlostí, může jít o závažnější onemocnění. Poruchy příjmu potravy se mohou projevovat zájmem o jídlo a váhu. Statistiky navíc uvádějí, že některým typem poruchy příjmu potravy trpí miliony lidí. Je zřejmé, že poruchy příjmu potravy nelze brát na lehkou váhu.
Obecně panuje mylná představa, že porucha příjmu potravy je módní záležitost nebo volba životního stylu, kterou lidé časem překonají. Naopak, jedná se o psychický stav, který vážně ovlivňuje fyzické zdraví, emoční pohodu, produktivitu a vztahy. Může být dokonce život ohrožující, což zdůrazňuje důležitost prevence i léčby.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíTypy poruch příjmu potravy
Ne všechny poruchy příjmu potravy jsou stejné. Mohou se lišit příznaky, návyky a závažností. Následující poruchy příjmu potravy jsou nejčastější.
Mentální anorexie (Anorexia Nervosa): Lidé trpící anorexií mají pocit, že jsou tlustí nebo mají nadváhu – i když mají nebezpečnou podváhu. Nakonec se stanou posedlí vážením se. Anorektičky mají také tendenci jíst velmi málo nebo konzumovat jen velmi málo určitých potravin. Toto konkrétní onemocnění má nejvyšší úmrtnost ze všech duševních poruch.
Mentální bulimie (Bulimia Nervosa): Na rozdíl od anorektiček si lidé s bulimií udržují relativně normální váhu. Často pociťují potřebu přejídat se, obvykle konzumují neobvykle velké množství jídla. Tento zlozvyk kompenzují nuceným zvracením, nadměrným užíváním projímadel nebo diuretik, hladověním, nadměrným cvičením nebo kombinací těchto způsobů chování.
Záchvatovité přejídání: Jedná se o nejčastější poruchu příjmu potravy. Lidé trpící záchvatovitým přejídáním snědí více jídla než průměrný člověk a projevují nedostatek kontroly nad tím, co (nebo kolik) snědí. Na rozdíl od bulimie po těchto epizodách nenásleduje očistná epizoda. V důsledku toho mají lidé trpící záchvatovitým přejídáním často nadváhu nebo obezitu.
Poruch příjmu potravy je však v tomto spektru mnoho. Následující typy jsou méně časté.
Pica: Tato porucha se vyznačuje nutkavým zvykem jíst, žvýkat nebo olizovat nepotravinářské předměty, nebo potraviny neobsahující žádné výživné látky. Příkladem může být vata nebo hlína.
Syndrom nočního jedení: Lidé s touto poruchou se vyznačují nechutenstvím během dne, v noci mají abnormální chuť k jídlu. To vede k záchvatovitému přejídání, nadměrnému jedení (hyperfagii) a nespavosti.
Porucha přežvykování: Mezi příznaky patří opakované vyvrhování jídla, po kterém následuje opětovné žvýkání a polykání nebo vyplivování.
Jiné specifikované poruchy příjmu potravy a nespecifikované poruchy příjmu potravy: Jedinci s jinou specifikovanou poruchou příjmu potravy nebo nespecifikovanou poruchou příjmu potravy nevykazují jasné příznaky jedné poruchy příjmu potravy. Bez ohledu na variantu však tento stav způsobuje emocionální a psychické potíže.
Jsou ženy náchylnější k poruchám příjmu potravy?
Poruchy příjmu potravy se mohou rozvinout u osob všech pohlaví. Studie však ukazují, že ženy jsou ohroženy mnohem více. Ve skutečnosti se odhaduje, že poruchy příjmu potravy se u žen vyskytují 2,5 krát častěji než u mužů.
Podle výzkumů je u žen třikrát vyšší pravděpodobnost, že se během života setkají s mentální anorexií, než u mužů. Podobně je u žen pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět bulimií, než u mužů. Obecně platí, že ženy s poruchami příjmu potravy mají obvykle nepřirozenou snahu být štíhlé. Tato posedlost pravděpodobně pramení ze zkresleného vnímání „ideálního těla“ a nespokojenosti s vlastní tělesnou hmotností a tvarem.
Bohužel mediální zobrazování „dokonalého“ typu těla tyto představy u žen jen posiluje. To platí zejména pro dospívající dívky. Například mladé dívky, které si hrají se štíhlými panenkami, se seznamují se zkresleným vnímáním „ideálního“ těla. Skutečnost, že poruchy příjmu potravy jsou třetím nejčastějším chronickým onemocněním u dospívajících dívek, nemůže být náhoda.
Přibližně 35 až 57 procent dospívajících dívek používá metody, jako je hladovění, sebevyvolávání zvracení a nárazové diety. Mohou také užívat pilulky na hubnutí nebo projímadla, aby si udržely tělesnou hmotnost. K těmto extrémním metodám se častěji uchylují i ty, které mají nadváhu.
Není to jen záležitost dívek
Ačkoli údaje ukazují, že k poruchám příjmu potravy jsou náchylnější ženy, neznamená to, že muži nejsou náchylní. Konkrétně přejídání je častější u mužů než u žen. Avšak vzhledem ke kulturnímu předpokladu, že poruchy příjmu potravy jsou „dívčí záležitostí“, je méně pravděpodobné, že si muži s poruchami příjmu potravy příznaky přiznají. V důsledku toho mají tendenci vyhledat pomoc příliš pozdě nebo vůbec. Jak zjistila jedna studie, muži s problematickým stravovacím chováním vyhledávají pomoc méně často než ženy s podobnými problémy.
Rizikové faktory poruch příjmu potravy
Přestože je mnoho lidí vystaveno stejné idealizaci tělesného vzhledu, kterou ovlivňují média, jen u některých se poruchy příjmu potravy rozvinou. A přestože neexistuje jediná příčina poruch příjmu potravy, výzkum odhalil některé společné rysy. K rozvoji poruch příjmu potravy mohou přispívat následující spouštěcí faktory.
Osobnostní rysy: Mnoho lidí s poruchami příjmu potravy má také špatné sebehodnocení spolu s pocity bezmoci a bezcennosti. Každá porucha je také spojena se specifickými rysy. Například anorektičky bývají perfekcionistky, zatímco bulimičky jsou obvykle impulzivní.
Sociální a kulturní tlaky: Kulturní normy týkající se tělesné hmotnosti a velikosti se zaměřují na muže i ženy. Tyto předpoklady a očekávání oceňují lidi na základě jejich fyzického vzhledu. V mnoha zemích je extrémní štíhlost kulturním ideálem pro ženy. Často je měřítkem fyzické atraktivity. Bohužel tato posedlost být štíhlý může u řady žen vést k poruchám příjmu potravy. Navíc k tomu mohou přispívat i některé sporty (např. gymnastika), které kladou důraz na nízkou hmotnost nebo určitou tělesnou image.
Biologie: Vědci zkoumají možnost, že na rozvoj poruch příjmu potravy mohou mít vliv biologické faktory, jako jsou geny a hormony.
Rodina a vrstevníci: Názory a postoje blízkých rodinných příslušníků a přátel mohou vážně ovlivnit perspektivu člověka. Opakované škádlení jedince ohledně jeho těla může být spouštěčem.
Traumata nebo životní změny: Traumata, jako je znásilnění, zneužívání nebo smrt blízké osoby, mohou také zvýšit riziko poruchy příjmu potravy. Stresující události (jako je nástup do nového zaměstnání) nebo monumentální šťastné situace (např. porod) mohou také vést k poruchám. V obou případech se výrazně mění sociální role jedince a jeho obraz těla.
Varovné příznaky poruch příjmu potravy
Ačkoli neexistují žádné jasné příznaky poruchy příjmu potravy, předpokládá se, že existují varovné signály, na které je třeba si dát pozor.
- Nadměrné řeči a posedlost v souvislosti s váhou, kaloriemi a tukem.
- Nezdravé stravovací návyky, jako je neustálé vybírání nízkokalorických možností, vynechávání jídel, přejídání se a následné hladovění a výmluvy pro vynechání jídla.
- Nadměrné cvičení.
- Intenzivní sebekritika a stěžování si na to, že je tlustý.
- Časté prohlížení svého těla.
- Neklidné chování, výkyvy nálad, podrážděnost a nedůtklivost.
- Obranný nebo rozrušený postoj k jídlu.
- Sebepoškozování, například řezání nebo pálení.
Jak můžete pomoci někomu s poruchou příjmu potravy?
Lidé s poruchami příjmu potravy mají tendenci se stahovat ze společenského prostředí. Někdy mohou nasadit normální tvář, což ostatním ztěžuje zachycení. Pokud si všimnete byť jen několika příznaků, zvažte, zda byste je neměli oslovit. Nejlepší je včasná intervence, která usnadní řešení problému. Přesto mějte na paměti, že k řešení poruchy příjmu potravy je nutná odborná pomoc. Není to něco, co můžete člověku jen tak rozmluvit. Jsou však určité věci, které můžete udělat. Uvádíme několik stručných tipů.
- Pokud jste rodič a vašemu dítěti je méně než 18 let, nečekejte s vyhledáním odborné pomoci. Vezměte své dítě k lékaři a řiďte se jeho radami. Je to to nejlepší, co můžete pro své dítě udělat.
- Věnujte nějaký čas porozumění poruchám příjmu potravy. Existuje spousta zdrojů dostupných online i offline.
- Buďte otevření, pravdiví a upřímní k osobě, které se snažíte pomoci. Řekněte jim o svých obavách, ale nekázejte jim.
- Nemanipulujte a nenechte se manipulovat. Vyhněte se taktikám, jako je citové vydírání.
- Buďte pevní, ale jemní.
- Pokud zjistíte, že váš přítel trpí poruchou příjmu potravy, netajte to. Neslibujte také, že o tom budete mlčet.
- Pamatujte, že vyjádření zájmu je vaší jedinou povinností. Uzdravení závisí na pacientovi. Buďte mu oporou a neobviňujte se z jeho jednání.