Poruchy orgasmu, o kterých byste měli vědět

Pořádné dovádění v peřinách je to, co udržuje vztahy a libido živé a vzrušující. Sexuální zdraví je důležité, ale bohužel se často považuje za samozřejmost nebo se mu nevěnuje příliš pozornosti. Zatímco někteří lidé mají naprosto zdravý sex, jiní se mohou potýkat s potížemi, o kterých se kvůli společenským zábranám těžko mluví.

Ve snaze upozornit na některé z těchto problémů uvádíme problémy související s orgasmem, o kterých byste měli vědět.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Různé typy poruch orgasmu

Orgasmus, nazývaný také vyvrcholení nebo udělání, je intenzivní příjemné uvolnění sexuálního napětí na vrcholu pohlavního styku.

Mnozí si mohou myslet, že jakožto přirozený jev bude mít vždy svůj přirozený průběh. Tak tomu ale vždy není. Časté, řídké, chybějící a bolestivé orgasmy jsou některé poruchy orgasmu, o kterých je třeba začít mluvit.

Anorgasmie: Žádný orgasmus

Muži i ženy mohou trpět stavem, kdy nejsou schopni dosáhnout orgasmu navzdory dostatečné sexuální stimulaci. Tomu se říká anorgasmie. Asi 12 % žen nikdy nedosáhne orgasmu. Často na tom mají podíl biologické změny, které provázejí stárnutí.

Osoba, která trpí tímto stavem, možná nikdy v životě orgasmus nezažila, nebo ho zažila v minulosti, ale už ho nedokáže prožít. Pro první typ může být nevědomost blahem. Mohou mít velmi spokojený sexuální život, který není závislý na orgasmu. Pro druhý typ je běžná značná sexuální nespokojenost, nicméně zaměření se na příčinu může pomoci.

Perzistentní porucha genitálního vzrušení

Jakkoli to může znít lákavě a příjemně, je tomu právě naopak. Orgasmus má být vrcholem sexuálního požitku, nikoli začátkem, prostředkem a koncem.

Perzistentní porucha genitálního vzrušení zahrnuje spontánní genitální vzrušení u žen, kterým masturbace nebo orgasmus přinášejí zanedbatelnou nebo žádnou úlevu.

Navíc perzistentní porucha genitálního vzrušení vyvolává sexuální stimulaci, i když se nevěnujete sexu. Například sebemenší stimulace klitorisu, například kvůli těsnému spodnímu prádlu, může vyvolat orgasmus. To ztěžuje provádění každodenních činností, jako je řízení auta. Z tohoto důvodu způsobuje perzistentní porucha genitálního vzrušení u postižených žen škodlivou míru stresu.

Perzistentní porucha genitálního vzrušení je naštěstí velmi vzácný problém.

Kýchání vyvolané orgasmem

Kýchání při blížícím se vyvrcholení nebo při dosažení vyvrcholení je málo diskutované téma velmi reálné věci, která postihuje muže i ženy. Lidé mohou kýchat při orgasmu v nepřítomnosti podráždění nosu nebo chřipky.

Vědci se domnívají, že s tímto kýchacím reflexem má co do činění parasympatický nervový systém. Tato část nervového systému se podílí na mimovolních pohybech svalů, které uvolňují tělo do nevzrušivého stavu. Můžeme se na to dívat jako na způsob, jakým tělo uvolňuje nahromaděné sexuální napětí.

Orgasmické a předorgasmické bolesti hlavy

Tento vzácný typ bolesti hlavy se vyskytuje během sexu nebo po něm a je častější u mužů než u žen. Někteří jedinci pociťují tupou preorgasmickou bolest hlavy, která se postupně zvyšuje s intenzitou sexuální aktivity. Jiní zažívají náhlou, explozivní, pulzující orgasmickou bolest hlavy při orgasmu nebo těsně před ním.

Silnější bolesti hlavy trvají od minuty do jednoho dne, zatímco mírnější bolesti hlavy mohou trvat až 3 dny. Bolesti hlavy se objevují směrem k zadní části hlavy a na obou stranách. Je důležité tyto bolesti hlavy neignorovat, protože mohou být indikátorem skrytých stavů, jako je krvácení nebo syndrom reverzibilní cerebrální vazokonstrikce.

Dysorgasmie: Bolestivé orgasmy

Ačkoli se zdá, že bolest a rozkoš jsou pro sex jako stvořené, přílišná bolest může být velkou překážkou. Bolestivé orgasmy jsou obvykle spojeny s bolestivým sexem.

Vaginismus (stahování pochvy), vulvodynie (chronická bolest vulvy a jejího okolí) a endometrióza (děložní tkáň mimo dělohu) mohou způsobovat takovou bolest – silnou, křečovitou bolest břicha během orgasmu a po něm. Bolest může trvat od několika minut až po několik hodin. Bolestivé orgasmy mohou mít také muži, kteří prodělali operaci v dolní části pánve.

Faktory ovlivňující orgasmus

Frekvenci, intenzitu, a dokonce i přítomnost či nepřítomnost orgasmu ovlivňuje řada fyziologických a psychologických faktorů:

Fyziologické: Léky na předpis (antidepresiva), alkohol nebo rekreační drogy, zdravotní stav (nervové problémy, problémy v pánvi, onemocnění srdce nebo cév, hormonální problémy).

Psychické: Deprese, úzkost z výkonu, sexuální zneužívání v minulosti, nespokojenost s partnerem, negativní obraz těla.

Výsledek

Masturbace je dobrý způsob, jak pochopit, co vás vzrušuje a jak brzy vyvrcholíte. Když to budete mít jako referenční bod, budete schopni posoudit, zda je to nepříjemný pocit s partnerem, nebo zda je to zdravotní stav či stres, který narušuje vaše orgasmy.

Nevyhýbejte se lékařské pomoci, pokud cítíte něco neobvyklého. Prozkoumejte také další způsoby, jak můžete zvýšit potěšení ze sexu.