Porozumění spánkové apnoe: Příčiny, příznaky a léčba
Řekli vám někdy lidé, že v noci hlasitě chrápete? Nebo se cítíte přes den unavení, i když jste se v noci dostatečně vyspali? Je pravděpodobné, že trpíte spánkovou apnoe. Slovo „apnoe“ znamená v řečtině doslova „bez dechu“ a tato porucha spánku může mít významné krátkodobé i dlouhodobé důsledky pro vaše celkové zdraví.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je spánková apnoe?
Spánková apnoe je poměrně častá porucha spánku, při které dochází k mělkému dýchání a/nebo k občasnému zablokování proudění vzduchu během spánku. Tyto blokády mohou trvat několik sekund až několik minut a může k nim docházet přibližně 30 krát za hodinu, což ze spánkové apnoe činí potenciálně nebezpečnou poruchu.
Spánková apnoe se v poslední době stala významným zdravotním problémem a odhaduje se, že jí trpí miliony lidí. A protože se jedná o poruchu, která se vyskytuje během spánku a obvykle člověka ze spánku plně neprobudí, zůstává drtivé procento případů spánkové apnoe nediagnostikováno.
Proč je spánková apnoe tak nebezpečná?
Spánková apnoe je chronické onemocnění, které se může vážně podepsat na vašem zdraví, pokud není správně diagnostikováno a léčeno.
Narušený spánek a únava
Představte si důsledky častých přestávek v dýchání během spánku. Při každé nedobrovolné pauze v dýchání se vás mozek snaží krátce probudit, aby se obnovilo normální dýchání. I když se neprobudíte úplně, k tomuto přepnutí spánkového vzorce může dojít mnohokrát za noc. Výsledkem je výrazně narušený spánek. K poruchám dýchání ve spánku může docházet i uprostřed hlubokého (REM) spánku. To zhoršuje kvalitu spánku, a proto se probouzíte unavení a můžete být během dne nadměrně ospalí.
Nižší hladina kyslíku a nárůst stresu
Pokud vám to nestačí, časté přerušování dýchání způsobené spánkovou apnoe může snížit hladinu kyslíku v krvi, což následně spouští stresové hormony.
Vyšší riziko hypertenze, srdečních problémů, cukrovky a obezity
Tyto stresové hormony následně zvyšují srdeční tep a zvyšují riziko mrtvice, vysokého krevního tlaku, infarktu, cukrovky a obezity. Spánková apnoe může také zvýšit pravděpodobnost vzniku arytmie (nepravidelného srdečního rytmu) a náchylnost k nehodám v práci nebo při řízení.
Typy spánkové apnoe
Existují tři základní typy spánkové apnoe:
Obstrukční spánková apnoe
Jedná se o nejčastější formu spánkové apnoe. Dochází k ní, když se jazyk začne opírat o měkké patro, které pak zapadne do zadní části krku, což způsobí ucpání dýchacích cest. Při pokusu o dýchání přes tuto blokádu dochází k hlasitému chrápání.
Centrální spánková apnoe
V případě centrální spánkové apnoe nejsou vaše dýchací cesty zúžené, ale mozek nedává správný signál svalům, které jsou zodpovědné za regulaci dýchání. V důsledku toho se může stát, že se během spánku po krátkou dobu nesnažíte dýchat.
Komplexní spánková apnoe
Jedná se o kombinaci obstrukční a centrální spánkové apnoe.
Příčiny spánkové apnoe
Nejběžnější typ spánkové apnoe – obstrukční spánková apnoe – je charakterizován tím, že se vaše dýchací cesty během spánku zcela nebo částečně ucpou. K tomu může dojít v důsledku několika faktorů:
- Váš jazyk a krční svaly se během spánku abnormálně uvolňují.
- Vaše mandle a jazyk jsou nadměrně velké vzhledem k velikosti průdušnice.
- Tvar vašeho krku a hlavy mohl způsobit, že vaše dýchací cesty v krku jsou užší než obvykle.
- Máte nadváhu nebo jste obézní a nadbytečná tuková tkáň vám ztloustla a zúžila průdušnici.
Centrální spánková apnoe vychází z neschopnosti mozku správně vysílat signály svalům, které ovládají vaše dýchání. Často je spojena se zdravotními problémy, jako je např:
- Mozkové infekce nebo problémy s mozkovým kmenem.
- Srdeční problémy, jako je například mozková mrtvice.
- Degenerace krční páteře.
- Extrémní obezita.
Centrální spánkovou apnoe mohou vyvolat také narkotika proti bolesti.
Rizikové faktory spánkové apnoe
Spánková apnoe může postihnout kohokoli v jakémkoli věku, ačkoli bylo prokázáno, že se častěji vyskytuje u některých specifických skupin obyvatel, včetně lidí, kteří:
- Jsou muži.
- Mají nadváhu nebo jsou obézní.
- Jsou starší 40 let.
- Mají velký krk.
- Mají menší čelistní kosti, velké mandle a velký jazyk.
- Mají nosní obstrukci způsobenou vybočenou nosní přepážkou, problémy s dutinami nebo alergiemi.
- Mají vysoký krevní tlak a cukrovku.
- Kouří.
- V rodině se vyskytuje spánková apnoe.
Příznaky spánkové apnoe
Spánková apnoe má velmi nápadné příznaky, ale vzhledem k tomu, že pacienti v době výskytu těchto příznaků spí, nemusí o nich dlouho vědět. Obvykle si příznaků spánkové apnoe jako první všimne člen rodiny. Identifikují následující příznaky spánkové apnoe u mužů i žen:
- Hlasité a chronické chrápání, zejména při spánku na zádech. Lidé s centrální spánkovou apnoe však obvykle nechrápou. Poznámka: ne každý, kdo chrápe, trpí spánkovou apnoe.
- Lapání po dechu, dušení nebo chrčení během spánku.
- Pauzy v dýchání během spánku.
- Nadměrná denní ospalost i po vydatném nočním spánku.
- Probouzení se s bolestí hlavy nebo suchem v ústech.
- Neschopnost soustředění nebo koncentrace.
- Dýchání ústy, nepřátelské chování, hyperaktivita, špatné studijní výsledky u dětí.
Diagnostika spánkové apnoe
Spánkovou apnoe nelze diagnostikovat při běžné návštěvě lékaře nebo každoroční lékařské prohlídce ani pomocí krevních testů. Jediným definitivním diagnostickým testem spánkové apnoe je spánková studie alias polysomnogram.
Během spánkové studie budete spát celou noc ve spánkové laboratoři a technici budou sledovat váš spánkový vzorec, aktivitu mozkových vln, pohyby očí, frekvenci dýchání a hladinu kyslíku v krvi pomocí senzorů připevněných na vašem těle. Tyto snímače také pomohou sledovat váš apnoe-hypopnoe index, což je počet případů apnoe, které za hodinu zažijete. Údaje o spánku shromážděné v průběhu noci pak vyhodnotí spánkový specialista, který diagnostikuje, zda trpíte spánkovou apnoe a jaká je její závažnost.
Léčba spánkové apnoe
Po stanovení diagnózy spánkové apnoe spánkovým specialistou je nezbytná správná léčba. Spánkový specialista pro vás na základě výsledků spánkové studie vypracuje plán léčby.
Léčba obstrukční spánkové apnoe
Cílem léčby je zajistit, aby vaše dýchací cesty nebyly během spánku zúžené, a obnovit tak normální noční dýchání. Léčba spánkové apnoe může zahrnovat změnu životního stylu, dýchací přístroje, chirurgický zákrok a alternativní/přírodní terapie. Léčba obvykle nezahrnuje užívání léků. Díky správné léčbě budete schopni svůj stav lépe zvládat a dokonce minimalizovat výskyt. Možnosti, jako je snížení hmotnosti a chirurgický zákrok, také v některých případech pomohly stav zcela vyléčit.
Změna životního stylu
Na základě výsledků spánkové studie vám spánkový specialista může doporučit:
- Zhubnout.
- Přestat kouřit.
- Omezit nebo vyloučit konzumaci alkoholu.
- Spát na boku s použitím speciálně navržených polštářů.
- Přestat užívat léky na spaní – sedativa, která mohou znesnadnit udržení otevřeného hrdla během spánku.
- Používat nosní spreje, abyste udrželi nosní cesty otevřené.
- Používat na noc zařízení pro korekci chrupu.
Tyto změny vašich každodenních návyků vám mohou zajistit klidnou noc, zejména pokud máte mírnou obstrukční spánkovou apnoe. Někteří lidé dokonce zjistili, že spánek na boku místo na zádech jim může zajistit klidnou noc.
Snížení hmotnosti
Pokud máte nadváhu a trpíte obstrukční spánkovou apnoe, doporučujeme zhubnout. Souvislost mezi snížením hmotnosti a zlepšením příznaků obstrukční spánkové apnoe je dobře prokázána, přičemž studie ukazují, že snížení hmotnosti snižuje kolabibilitu horních cest dýchacích. Dokonce i zhubnutí přibližně 10 % hmotnosti může snížit akutnost spánkové apnoe o více než 50 %. V některých případech může snížení hmotnosti o významné množství dokonce spánkovou apnoe zcela vyléčit.
Cvičení krku
Výzkum také ukázal, že cvičení, která posilují svaly krku, mohou výrazně snížit příznaky obstrukční spánkové apnoe (asi o 39 %) a mohou dokonce zmenšit obvod vašeho krku. Disciplíny, jako je jóga, mají specifické cviky, které mohou být užitečné. Například při dechové technice Ujjayi se zužuje průchod hrdlem, aby se kontroloval proud vzduchu. Kromě čištění plic a krku se tím také posilují svaly krku.
Příznaky spánkové apnoe můžete dokonce zmírnit hrou na didgeridoo, dechový nástroj pocházející z Austrálie, který dokáže procvičovat svaly na krku. Pokud jste se tedy vždycky chtěli naučit hrát na nějaký nástroj, vyzkoušejte didgeridoo a při té příležitosti také lépe spěte!
Používání náustku
Jedná se o na míru vyrobené zařízení, které se nasadí na vaše zuby a upraví čelist a jazyk tak, aby bylo v krku více místa a vaše dýchací cesty mohly být v noci při spánku otevřené. lékař vám pomůže dospět k pohodlnému přizpůsobení.
Používání dýchacího přístroje
Nejběžnější léčbou spánkové apnoe je kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP). Přístroj pro kontinuální pozitivní přetlak v dýchacích cestách se skládá z masky, kterou nosíte přes nos a ústa, a která jemně protlačuje vzduch vašimi dýchacími cestami, aby je udržovala otevřené, a tím také zabraňuje chrápání. Velikost tlaku vzduchu může lékař upravit podle závažnosti vaší apnoe.
Při používání přístroje pro kontinuální přetlak v dýchacích cestách se často vyskytuje suchý nos/ústa nebo podráždění kůže v místě, kde maska přiléhá. Úpravy masky nebo přístroje však mohou pomoci tyto nežádoucí účinky omezit. Bylo zjištěno, že tato léčba je poměrně účinná, ale pokud po zlepšení stavu přestanete přístroj pravidelně používat, spánková apnoe se vrátí.
Volba chirurgického zákroku
Chirurgický zákrok je možnost, která se navrhuje lidem s obstrukční spánkovou apnoe, zejména pokud byla způsobena neobvyklou fyzickou charakteristikou, jako jsou velké mandle. Chirurg může provést zákrok, který může rozšířit vaše dýchací cesty odstraněním nebo zmenšením nadbytečné tkáně z krku nebo úst, nebo přenastavením dolní čelisti.
Léčba centrální spánkové apnoe
Bylo zjištěno, že u lidí s centrální spánkovou apnoe pomáhá také kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Vzhledem k tomu, že centrální spánková apnoe se někdy může objevit při užívání opioidů nebo silných léků na předpis, může vysazení těchto léků rovněž pomoci zmírnit tento stav. Lékař vám také může doporučit kyslíkové doplňky nebo jiné léky.
Přírodní prostředky a alternativní péče o spánkovou apnoe
Je známo, že při léčbě spánkové apnoe pomáhají také některé alternativní léčebné postupy.
Akupunktura
Výzkum ukázal, že akupunktura může být účinná při léčbě spánkové apnoe prostřednictvím manipulace s meridiánovými body v těle. Bylo prokázáno, že akupunktura mění spánkové vzorce, zejména REM spánek, a přináší pozoruhodné snížení příznaků obstrukční spánkové apnoe. Předpokládá se, že působí zvýšením hladiny serotoninu a ovlivněním sympatického nervového systému.
Ájurvéda
Starobylá indická léčebná praxe ájurvéda považuje spánkovou apnoe za důsledek nerovnováhy energie kapha v těle. Potraviny s hořkou chutí, kořeněná jídla, med a čočka prý pomáhají regulovat nadbytek kaphy. Pro regulaci energie kapha se vyhýbejte sladkým a slaným jídlům, limonádám, červenému masu, smaženým pokrmům a alkoholu. Bylinné preparáty, jako je pippali, trikatu churna nebo sitopaladi, mohou pomoci regulovat kaphu, pokud se užívají s medem a ghí na lačný žaludek.
Jóga
Pokud je příčinou vaší spánkové apnoe obezita, může vám spolu se zdravou stravou pomoci zejména jóga. Bylo zjištěno, že i krátký, ale intenzivní program jógy (pět hodin denně po dobu šesti dnů) může přinést změny v indexu tělesné hmotnosti (BMI), snížit hladinu sérového leptinu a snížit obvod boků a pasu.
Meditace
Existují také důkazy, že meditace může pomoci vypořádat se s následky obstrukční spánkové apnoe. V jedné studii meditace zlepšila výkon v úkolu psychomotorické bdělosti, který měřil pozornost a reakce. U osob se spánkovou deprivací došlo po meditaci ke zlepšení výkonu. Zajímavé je, že lidé, kteří meditovali dlouhodobě, se zdáli být schopni vystačit s menším množstvím spánku, aniž by se u nich projevilo snížení výkonnosti.
Masáže
Ájurvédské masáže mohou pomoci v boji proti spánkové apnoe tím, že normalizují tok energie v celém těle, zlepšují krevní oběh a podporují hlubokou relaxaci a spánek. Abhyanga neboli olejová masáž je součástí očistné terapie panchakarma doporučované pro léčbu spánkové apnoe. Odborný ájurvédský lékař vám může pomoci sestavit režim a provést vás jím.