Pomocí různých barev se můžete zbavit stresu

Svět je plný barev a vidíme, že nejrůznější tvorové používají barvy různými způsoby. Zatímco někteří živočichové je využívají k maskování, aby unikli před predátory, ptáci se barvami naplno předvádějí, aby přilákali partnery. Lidé sice postrádají srst a peří, ale dokážou vyjádřit své pocity tím, že se oblékají do různých barev. A protože na člověka působí to, co vidí, mají barvy také psychologický vliv na náladu a ovlivňují ho na podvědomé úrovni.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Barva a duševní zdraví

Používání barev k podpoře duševního zdraví je stará praxe, která existuje v mnoha kulturách. Praktici feng-šuej, akupunktury a léčení krystaly představují různé barvy v podobě drahých kamenů, barevných látek, svíček a prizmat. Ti by také zvolili barvy, které odpovídají určité náladě. Tato praxe je známá jako kolorologie nebo chromoterapie. Jedná se o alternativní lékařskou praxi, která využívá barvy a světlo k vyrovnání energie člověka tam, kde jí má nedostatek – mentální, emocionální, fyzické nebo duchovní.

Barvy pro zvládání stresu

Různé barvy vyvolávají u lidí různé psychické, emocionální a fyzické účinky. Zatímco některé barvy jsou uklidňující a pomáhají vám relaxovat, jiné barvy jsou stimulující a pomáhají vám být energičtější a aktivnější. Obklopíte-li se správnými barvami, můžete také lépe zvládat stres.

Účinky různých barev

Níže uvedený seznam barev vám poskytne pohled na různé účinky různých barev. S využitím těchto znalostí si můžete vybrat barvy, které vám pomohou udržet stres pod kontrolou.

Červená

Pokud jste ve velkém stresu, červená barva pro vás není vhodná. Je to vzrušující a povzbuzující barva, obvykle spojovaná s vášní a elánem. Když jste ve stresu, příliš mnoho červené může působit zdrcujícím dojmem. Červenou však můžete použít, když se potřebujete zvednout z emocionálního dna.

Růžová

Růžová se vyskytuje v celé řadě odstínů. Chcete-li zvládnout stres, volte světlejší odstíny, které působí jemně a klidně. Její klidnost podporuje lepší rovnováhu energie.

Oranžová

Stejně jako červená je i oranžová teplou barvou a nedoporučuje se, pokud chcete navodit pocit klidu. Je to povzbuzující a intenzivní barva, která vás může povzbudit, když se cítíte sklesle.

Žlutá

Žlutá nabízí skvělou rovnováhu mezi teplými a studenými barvami. Je slunečná a veselá, ale jemnější než červená nebo oranžová. Žlutá může být skvělou barvou, která vám zvedne náladu a pomůže v boji proti stresu.

Zelená

Zelená představuje klid a odpočinek. Má uklidňující účinek, který rozšiřuje pocit harmonie. Zelená skvěle rozptyluje úzkost a navozuje pocit uvolnění.

Modrá

Modrá je chladná barva, která vyzařuje pocit klidu a míru. Je ideální pro lidi, kteří jsou ve stresu, protože vám dodá pocit klidu a vyrovnanosti. Používejte odstíny tmavě modré, abyste udrželi stres na nízké úrovni. Můžete ji také použít v ložnici, abyste vytvořili prostředí klidu.

Fialová

Fialová je barva, která představuje sílu, klid a moudrost. Při nošení může podpořit pocity vnitřního klidu. Vyzdobíte-li si dům fialovou barvou, můžete svému prostoru dodat klidný pocit, který vás zbaví stresu.

Bílá

Bílá barva symbolizuje jasnost, čistotu a svěžest. Dbejte však na to, abyste do ní zařadili čisté a světlé odstíny bílé. Nevýrazné bílé tóny mohou způsobit, že budete nudní.

Černá

Černá barva představuje sílu a eleganci, která je silná, ale někdy může být i přehnaná. Může však také znamenat podřízení. Pokud chcete černou barvu použít ve svém oblečení nebo dekoru, ujistěte se, jaké emoce ve vás vyvolává.

Foto: Pixabay.com
Autor: Adam Novotný
Zdroje: Global Healing , Caer Health