Pomerančový džus: zdravotní výhody tohoto oblíbeného nápoje
Pomerančový džus je oblíbeným nápojem při snídani díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších antioxidantů, jako je hesperidin, narirutin, naringenin a eriocitrin. Ty chrání tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a zabraňují řadě onemocnění. Než se však podíváme na výhody, které pomerančový džus nabízí, je třeba vědět, že sníst celý pomeranč je lepší než vypít sklenici džusu.
Středně velký pomeranč (131 g) obsahuje kromě všech živin, které šťáva poskytuje, také 12 % vlákniny. Právě tato vláknina má zásadní význam. Pomeranče obsahují kromě glukózy a sacharózy také velké množství fruktózy – celkem 20,83 g ve čtvrt litru čerstvě vymačkané neslazené šťávy – ale ta je vázána na nerozpustnou vlákninu. Když sníte celý pomeranč, nerozpustná vláknina zpomaluje uvolňování cukru. Když však ovoce odšťavníte, cukry se oddělí od vlákniny a snadno se vstřebají do těla, což způsobí zvýšení hladiny glukózy v krvi. Proto by si diabetici měli dát raději celý pomeranč než džus. Nedávný výzkum také spojil fruktózu s inzulinovou rezistencí a nealkoholickým ztukovatěním jater. Kohortová studie také zjistila, že zatímco celé ovoce snižuje riziko cukrovky, ovocné šťávy toto riziko zvyšují. Pokud však dokážete kompenzovat příjem cukru a omezíte se na 150 ml pomerančového džusu denně, tyto zdravotní výhody byste získali.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPosiluje imunitu
První výhodou, kterou si můžeme spojit s pomeranči nebo jinými citrusovými plody, je jejich vysoký obsah vitaminu C. Sklenice pomerančové šťávy o objemu 250 ml nabízí neuvěřitelných 137 % denní potřeby vitamínu C, pokud jste muž, a 165 %, pokud jste žena. Vitamín C má pro tělo několik výhod, od růstu a obnovy vašich tkání až po udržování zdravých kostí, zubů, chrupavek a cév. Jako antioxidant neutralizuje volné radikály a zabraňuje poškození buněk. Vitamín C také pomáhá dobře fungovat imunitním buňkám, jako jsou fagocyty a T-buňky, a proto se lidem doporučuje konzumovat citrusové plody, aby posílili svou imunitu.
Dostatečný příjem vitamínu C a zinku zkracuje dobu trvání infekcí dýchacích cest včetně běžného nachlazení. Tyto dvě látky mohou také snížit výskyt a zlepšit výsledek zápalu plic, malárie a průjmových infekcí.
Zabraňuje zánětům
Protože pomeranče jsou bohatým zdrojem antioxidantů, vykazují také protizánětlivé vlastnosti. Studie totiž zjistila, že pokud pijete pomerančovou šťávu s jídlem bohatým na tuky a sacharidy, můžete zabránit oxidačnímu stresu a zánětu, které v těle vyvolávají tyto potraviny vytvářející volné radikály. To pomáhá předcházet poškození cév a snižuje riziko infarktu a mrtvice.
Snižuje vysoký krevní tlak
Hesperidin, hlavní flavonoid obsažený v pomerančové šťávě, pomáhá regulovat vysoký krevní tlak nebo hypertenzi. Podle studie pomohlo pití 500 ml pomerančové šťávy denně lidem středního věku s nadváhou snížit krevní tlak a zlepšit celkové zdraví srdce.
Vyrovnává hladinu cholesterolu
Vitamín C, foláty a flavonoidy obsažené v pomerančové šťávě pomáhají snižovat hladinu LDL neboli špatného cholesterolu. Pomerančový džus má pozitivní vliv i na hladinu krevních lipidů. Bylo zjištěno, že konzumace 750 ml pomerančového džusu denně zvyšuje koncentraci HDL neboli dobrého cholesterolu o 21 %, koncentraci triacylglycerolů o 30 % a koncentraci folátů o 18 %. Snížil se také poměr LDL-HDL cholesterolu o 16 %.
Zlepšuje zdraví srdce
Pomerančový džus má mnoho výhod, pokud jde o zdraví srdce. Jak již bylo zmíněno, hespiridin snižuje krevní tlak a další prospěšné živiny v ovoci pomáhají vyrovnávat hladinu cholesterolu. Kromě toho má pomerančový džus vysoké množství draslíku v porovnání se zanedbatelným množstvím sodíku – což je složení prospěšné pro srdce – a také značné množství hořčíku. Je známo, že vysoký příjem hořčíku snižuje riziko srdečních onemocnění.
Může mít zvláštní přínos pro kuřáky
Pomeranče obsahují ve vysokém množství karotenoid zvaný beta-kryptoxantin. V několika studiích na zvířatech a laboratorních studiích bylo zjištěno, že beta-kryptoxantin snižuje počet nádorů způsobených působením chemické látky zvané NNK, což je karcinogenní vedlejší produkt tabákového kouře. Snižoval také záněty plic a dušnost (emfyzém) způsobené tabákovým kouřem. A vědci naznačují, že ke snížení rizika vzniku nádorů plic u kuřáků postačí spíše než doplňky stravy konzumace celých potravin, jako jsou pomeranče, dýně nebo sladké papriky.
Může zabránit chudokrevnosti
Pokud se stravujete vegetariánsky a hrozí vám nízký příjem železa, může vám pomerančový džus do jisté míry pomoci anémii odvrátit. Vitamín C pomáhá tělu vstřebávat železo z rostlinných zdrojů. Mějte na paměti, že to nemusí stačit k prevenci anémie. Museli byste jíst hodně zeleniny bohaté na železo a dokonce užívat doplňky stravy s železem, pokud je jeho hladina příliš nízká.
Zabraňuje rakovinnému bujení
Každodenní konzumace pomerančové šťávy brzdí růst rakovinných nádorů. Ve studii na potkanech bylo zjištěno, že podávání dvojnásobně silné pomerančové šťávy oddálilo vznik chemicky vyvolané rakoviny mléčné žlázy u potkanů. Za tuto protinádorovou vlastnost pomerančové šťávy vděčíme hesperidinu, flavonoidu obsaženému ve šťávě. Ukázalo se, že chrání i před rakovinou tlustého střeva.
Zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů
Výzkumy ukazují, že pomerančová šťáva je prospěšná pro ledviny. Kyselina citronová obsažená v pomerančové šťávě se váže na vápník v těle a zabraňuje tvorbě kalcium oxalátových nebo kalcium fosfátových kamenů, dvou běžných typů ledvinových kamenů. Snižuje také hladinu kyseliny močové, která je známá jako příčina vzniku ledvinových kamenů.
Zlepšuje pleť a chrání před poškozením UV zářením
Pomerančový džus dokáže udržet vaši pleť zdravou, mladou a pevnou díky vitamínu C, který posiluje tvorbu kolagenu, ale to není vše. Jako bohatý zdroj vitamínu C dokáže také chránit pokožku před poškozením UV zářením. Pomerančový džus dodává tělu také vitamin A a karotenoidy, antioxidanty, které pomáhají při obnově a omlazení pokožky.
Vybírejte čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu místo balených džusů
Je tu však jedna námitka. V balené pomerančové šťávě tyto výhody nezískáte. Komerční pomerančový džus je téměř vždy plný cukru, přísad, jako jsou umělá aromata, a konzervačních látek. I když najdete 100% džus, je pravděpodobné, že byl pasterizován a ztratil většinu živin. V důsledku toho nejenže nezískáte prospěšné látky, ale navíc máte tendenci trpět zdravotními problémy, jako je přibývání na váze a cukrovka. Zvyšuje se také riziko vzniku dny, běžné a bolestivé zánětlivé artritidy. I šťáva z koncentrátu může být vysoce zpracovaná. Dobrou zprávou však je, že ne všechny šťávy z koncentrátu jsou špatné. Pokud si pozorně přečtete etiketu a vyloučíte všechny druhy, které obsahují kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy nebo jiná umělá sladidla, můžete se dostat nejblíže k celému ovoci, bez vlákniny. Nezapomeňte si dát maximálně 150 ml denně.
Pro optimální zdravotní přínosy, jak jsme již zdůrazňovali, jezte jeden pomeranč denně. Pokud si však nemůžete dopřát celé ovoce, zvolte čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu. Ovoce lisujte za studena, aby si zachovalo všechny živiny, a nepřidávejte do něj žádný cukr ani umělá sladidla. Můžete také zkusit ovoce rozmixovat, abyste zachovali část vlákniny. Nezapomeňte také, že ačkoli není na škodu dát si jeden pomeranč denně jako součást pěti druhů ovoce a zeleniny denně, vyzkoušejte i jiné citrusové plody, abyste využili výhod široké škály antioxidantů a rostlinných chemických látek.