Pomáhají probiotika při stolici? Překonejte zácpu probiotiky
Probiotika jsou dobré bakterie, které jsou podobné zdraví prospěšným mikroorganismům, jež přirozeně žijí v našich střevech. A mnoho fermentovaných potravin, jako je jogurt, tyto zdraví prospěšné bakterie obsahuje. Bylo zjištěno, že mají mnoho výhod, zejména pokud jde o zdraví vašeho trávicího traktu. Bylo například zjištěno, že některé probiotické bakterie zmírňují příznaky syndromu dráždivého tračníku a pomáhají řešit průjmy způsobené infekcemi. Mohou však také způsobit, že se vám bude lépe vyprazdňovat, nebo že vám pomohou zmírnit zácpu? Ukázalo se, že mohou!
Zde se blíže podíváme na to, jak vám probiotika mohou pomoci, pokud máte zácpu.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Pomáhají zvýšit frekvenci vyměšování
Jeden přehled výzkumů sledoval vliv probiotik na stolici ve 14 studiích a zjistil, že probiotika celkově mohou výrazně zvýšit frekvenci stolice – až o 1,3 stolice týdně. Obzvláště účinná byla probiotická bakterie Bifidobacterium lactis, která způsobila zvýšení počtu stolic o 1,5 týdně. Za zmínku stojí, že projímadla obvykle způsobují zvýšení frekvence stolice o 2,5 stolice týdně. Probiotika by tedy mohla být přirozenější alternativou pro normalizaci frekvence střev u lidí s funkční zácpou.
2. Regulace doby, za kterou potrava projde trávicím systémem
Potrava, kterou sníte, musí projít z vašeho žaludku tenkým a tlustým střevem. Doba, kterou k tomu potřebuje, se nazývá „doba průchodu celým střevem“. Pokud potrava projde střevy rychleji, než je obvyklé, nebudete schopni správně vstřebat živiny. Na druhou stranu, pokud projde příliš pomalu, odčerpá se z ní příliš mnoho vody, což ztíží její průchodnost a způsobí zácpu. Zde mohou pomoci probiotika.
Výzkumy ukazují, že mohou zkrátit dobu průchodu celým střevem. Studie, která se zabývala vlivem konzumace Bifidobacterium lactis v jogurtu na dobu průchodu celým střevem, zjistila, že nejenže výrazně zkrátila dobu průchodu celým střevem, ale také dvojnásobně snížila četnost příznaků, jako je zácpa, nepravidelná stolice a plynatost, ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala placebo.
3. Změkčení stolice
Probiotika mohou zlepšit konzistenci stolice a učinit stolici méně tvrdou. V tomto ohledu mohou být prospěšné různé probiotické bakterie. Jedna studie zjistila, že fermentovaný mléčný nápoj obsahující Lactobacillus casei Shirota vedl k významnému snížení tvrdosti stolice. Jiný výzkum naznačuje, že užívání bakterií Lactobacillus plantarum v kombinaci s Bifidobacterium breve nebo Bifidobacterium animalis může změkčit tvrdou stolici, zlepšit snadnost vyprazdňování a zvýšit počet stolic za týden. Bylo také zjištěno, že zlepšuje příznaky spojené se zácpou, jako je nadýmání a pálení, nebo bolest konečníku.
4. Zlepšení příznaků spojených se zácpou
Jak jsme právě uvedli, bylo zjištěno, že bakterie Lactobacillus plantarum v kombinaci s Bifidobacterium breve nebo Bifidobacterium animalis zlepšují mnoho základních příčin spojených se zácpou. Výzkum zjistil, že Bifidobacterium lactis může také pomoci usnadnit uvolnění stolice a zlepšit příznaky, jako je nadýmání, tvrdá stolice a pocit, že se střeva nevyprázdní úplně.
Ne všechna probiotika jsou stejná
Pokud se chystáte užívat probiotický doplněk stravy ke zvládnutí zácpy, je důležité si uvědomit, že všechny probiotické bakterie nemají stejné účinky. Pokud například Bifidobacterium lactis dokáže zvýšit frekvenci vyprazdňování, není nutné, aby ostatní probiotické bakterie měly podobný účinek. Proto si ověřte, jaký kmen probiotických bakterií konzumujete, abyste měli jistotu, že bude ve vašem případě prospěšný. A jako vždy, když máte pochybnosti, poraďte se se svým lékařem. Je také dobré zvýšit příjem probiotických potravin, jako jsou jogurty, kimči a kysané zelí, které posilují zdraví vašeho zažívání a zvyšují počet dobrých bakterií v žaludku.
Probiotika nemusí být bezpečná, pokud je váš imunitní systém slabý
Bylo zjištěno, že probiotika jsou pro zdravé lidi bezpečná, i když někdy mohou způsobovat mírné vedlejší účinky, jako je plynatost. Byla však spojena s extrémními nežádoucími účinky, jako je vznik nebezpečných infekcí u lidí s oslabeným imunitním systémem, u kriticky nemocných lidí, u těch, kteří právě prodělali operaci, a u velmi nemocných dětí. Pokud tedy máte vážné zdravotní problémy, od užívání probiotik upusťte.