Pokud máte doma tyto toxické látky, okamžitě se jich zbavte
Různé výzkumy prokázaly, že mnohé chemické látky, které se běžně vyskytují v kosmetických přípravcích, mají i v nepatrném množství nebezpečný vliv na naše zdraví a hormony. Je pro nás velmi obtížné zjistit, jaké všechny složky a látky jsou v kosmetice, kterou používáme, obsaženy. Používáme širokou škálu výrobků, počínaje šamponem a kondicionérem a konče pleťovými vodami a líčidly, a tyto věci používáme denně. Škodlivé chemické látky v nich obsažené často přehlížíme, protože jsou v našem každodenním životě tak běžné. Ve skutečnosti se nikdy nezamýšlíme nad tím, zda v šamponech a pleťových vodách používáme správné typy složek.
Bylo zjištěno, že některé věci, které používáme každý den při ranní nebo večerní rutině, mohou být plné potenciálně toxických složek, které jsou nejen nebezpečné pro naše zdraví, ale také poškozují životní prostředí. I když jsou některé z těchto složek považovány za více toxické než jiné, stále můžeme najít zdravější alternativy, které nám pomohou udržet naše tělo bez nezdravých chemických látek.
Přečtěte si o pěti nejtoxičtějších složkách, které se vyskytují v naší každodenní koupelnové rutině a které je třeba co nejrychleji nahradit.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Formaldehyd
Formaldehyd je plyn, který se vyskytuje v přírodě. Často se používá jako konzervační prostředek a pro mnohé z nás může formaldehyd znít jako známá složka, o které jsme možná slyšeli v hodinách přírodopisu ve škole. Přestože se používání formaldehydu reguluje, tak se formaldehyd používá v kosmetických přípravcích. Formaldehyd se tedy nejčastěji vyskytuje v podobě konzervační látky v mnoha vlasových produktech a líčidlech na obličej.
Až si tedy příště budete kupovat šampon, pleťovou vodu nebo jakýkoli kosmetický přípravek, dejte si v seznamu složek pozor na „diazolidinylmočovina“ a „quaternium-15“, protože se jedná o konzervační látky, které uvolňují formaldehyd.
2. Petrolatum (Vazelína)
Petrolatum je složka, která se používá ve rtěnkách, aby je udržovala vlhké. Ve velké míře se vyskytuje také v krémech a pleťových vodách a je považována za „surový olej“. Používání vazelíny není v současné době nijak omezeno.
Bylo však zjištěno, že existuje velké riziko, které je spojeno se zkříženou kontaminací chemickými látkami, které mohou způsobit rakovinu právě díky vazelíně. Jediné, co můžete udělat pro to, abyste petrolatum vyškrtli ze svého seznamu, je kupovat výrobky těch konkrétních značek, které tuto složku vůbec nepoužívají.
3. Triclosan
Triclosan neboli triklosan je složka, která se nachází v ústní vodě, tělovém mléku, mycím prostředku na ruce, zubní pastě, šamponu a deodorantech. Přestože se používá jako antibakteriální konzervační látka, je jeho používání v mycích prostředcích na ruce i na tělo zakázáno. Přesto se stále nachází v ústních výrobcích, jako jsou ústní vody a zubní pasty, protože bojuje proti onemocněním dásní.
Bylo však zjištěno, že dlouhodobé používání triklosanu může potenciálně narušit funkci hormonů, způsobit alergie a dokonce zvýšit riziko vzniku rakoviny. Dávejte si proto pozor na triklosan v ústních výrobcích a přejděte na přírodní a bylinné zubní pasty a ústní vody.
4. Parabeny
Parabeny jsou konzervační látky, které se často přirozeně vyskytují v ovoci a zelenině, zejména v mrkvi a borůvkách. Parabeny jsou nejpoužívanější složkou kosmetických přípravků. Bylo zjištěno, že parabeny vykazují hromadění v našem těle a ohrožují plodnost žen. Ovlivňují také hladinu estrogenu, kvůli čemuž bylo zjištěno, že parabeny zvyšují také riziko vzniku rakoviny prsu. V současné době však nejsou parabeny nijak omezovány a nejsou spojovány s nebezpečnými vlivy na lidské zdraví.
Jediné, co můžete udělat pro to, abyste zabránili používání parabenů, je vyhledávat výrobky neobsahující parabeny.
5. Ftaláty
Ftaláty se nacházejí téměř ve všem, od domácích potřeb až po kosmetické výrobky. Nacházejí se v lacích na nehty, parfémech, prostředcích na čištění domácnosti atd. Ačkoli je používání ftalátů ve výrobcích pro děti omezeno, ve většině domácností se vyskytují kosmetické a čisticí prostředky, které ftaláty obsahují. Dávejte si pozor na složky, jako jsou plasty s „recyklačním kódem 3“ a složky, které jsou nejasně označovány jako „vůně“, protože se nejedná o nic jiného než o ftaláty.
I když se může zdát, že vše, co používáme, je pro naše tělo plné škodlivých chemikálií, můžeme si život usnadnit používáním přírodních a rostlinných produktů jako zdravější alternativy. Přírodní produkty s minimálním použitím chemických látek jsou nejen prospěšné pro naše zdraví a hormony, ale také bezpečné pro životní prostředí. Až tedy příště navštívíte obchod, abyste si koupili kosmetiku, koupelnové produkty a prostředky na úklid domácnosti, zaměřte se na přírodní produkty, protože jsou zdravější alternativou a neobsahují žádné škodlivé látky.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: U.S. Food and Drug Administration , Force of Nature , Verv