Pohlavně přenosné choroby o kterých ani nevíte jestli je máte
Podle odhadů jsou každoročně zaznamenány tisíce případů infekcí. Jakýkoli druh svobody koexistuje s určitými riziky, která by ji mohla omezit. Pokud náhodou patříte mezi velmi sexuálně aktivní jedince, udělejte si čas a projevte o sebe trochu zájmu tím, že si necháte udělat test na pohlavně přenosné choroby.
Ne všechny pohlavně přenosné nemoci mají výrazné příznaky, které jsou dostatečně alarmující, aby upoutaly vaši pozornost. Proto je nesmírně důležité nechat se pravidelně testovat, stejně jako být upřímný ke svým sexuálním partnerům ohledně toho, zda jste či nejste nakaženi! Zde jsou 4 běžné pohlavní nemoci, které nevědomky přechováváte a pravděpodobně i šíříte.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Lidský papilomavirus (HPV)
Pohlavně přenosné choroby způsobené HPV jsou nejčastější a ve své podstatě tiché, dokud nedojde k život ohrožujícím komplikacím. Níže uvádíme několik věcí, které byste měli vědět o infekci HPV:
HPV a genitální bradavice: HPV typy 6 a 11 jsou zodpovědné za tyto masité svědivé hrbolky na kůži vulvy, vagíny, děložního čípku, penisu, šourku nebo konečníku. Tyto neškodné výrůstky se nazývají genitální bradavice a vypadají jako malé květáky. I když jsou nebolestivé, nenechávejte je neléčené, protože můžete šířit onemocnění na nenakažené partnery.
Vysoce rizikové HPV infekce jsou nebezpečné: Pokud vaše imunita bojuje s vysoce rizikovým HPV, je pravděpodobné, že to nikdy nepoznáte, dokud se ve vašich buňkách neobjeví rakovinné změny. Rakovinu děložního čípku způsobenou tímto virem lze odhalit v časných stadiích, pokud si necháte provést pravidelný stěr Pap Smear.
Podstupujte pravidelné testy HPV/Pap stěr: Rakovinné změny způsobené HPV v oblasti konečníku, penisu, vulvy a přítomného hrdla je bohužel obtížné diagnostikovat co nejdříve kvůli nejasným příznakům. Pokud se necháte pravidelně testovat na přítomnost HPV a zároveň si necháte provést Pap Smear testy, můžete případnou přítomnost viru odhalit v počátečním stadiu.
2. Chlamydie
Chlamydie, snadno léčitelná pohlavně přenosná choroba, je způsobena bakterií Chlamydia trachomatis, která žije v děložním čípku, hrdle, močové trubici, pochvě a konečníku nakažené osoby. Vyskytuje se u sexuálně aktivních osob ve věku 14-25 let. Zde je uvedeno, co byste měli vědět o chlamydiích:
Příznaky jsou často špatně chápány: Příznaky chlamydií jsou často zaměňovány s příznaky bakteriální vaginózy nebo kvasinkové infekce. Proto je povinné, abyste se setkala se svým gynekologem/gynekoložkou, když se u vás objeví jakýkoli zapáchající výtok, bolest v podbřišku nebo pálení při močení. Bolesti při sexu a krvácení mezi menstruacemi jsou také výraznými příznaky onemocnění.
V časných stadiích jsou snadno léčitelné: Většina lidí však vyhledá odbornou pomoc až ve chvíli, kdy chlamydie způsobí v jejich reprodukčním systému množství komplikací. Infekce chlamydiemi může vyústit v pánevní zánětlivé onemocnění (PID), když se rozšíří do dělohy a vejcovodů. Pokud se neléčí, může vést k neplodnosti a dokonce k předčasným porodům dětí s nízkou porodní hmotností.
3. Kapavka
Co se týče příznaků a dalekosáhlých neblahých účinků na zdraví, jsou kapavka a chlamydie vzájemně dvojčaty. Kapavka je častá u sexuálně aktivních žen mladších 25 let.
Stačí jeden dotek: Kapavka se může šířit všemi formami pohlavního styku, které zahrnují anální, orální nebo vaginální styk. Dokonce i dotek infikovaného penisu, vagíny, úst nebo konečníku infikované osoby může způsobit, že budete náchylní k nákaze.
Typické příznaky infekce: Průlomové krvácení, abnormální a zapáchající vaginální výtok a bolest při močení a pohlavním styku. Většina lidí ji zaměňuje za močovou nebo vaginální infekci a ignoruje ji.
Komplikace v případě, že se neléčíte: Podobně jako chlamydie může neléčená infekce způsobit zánět, jizvení, pánevní zánětlivé onemocnění a poškození reprodukčních orgánů. Infekce může zvýšit riziko nákazy virem HIV. Těhotné ženy s kapavkou jsou ohroženy potratem, předčasným porodem a nízkou porodní hmotností kojenců. Lze ji účinně léčit antibiotiky.
4. Herpes
Většinou má genitální herpes 1 ze 6 osob ve věkovém rozmezí 14-49 let. Bohužel asi 90 % lidí s virem herpes simplex 2 (HSV-2) zůstává nediagnostikováno kvůli absenci charakteristických příznaků. Herpes simplex 2 (HSV-2) je kmen zodpovědný za genitální herpes, zatímco herpes simplex 1 (HSV-1) je kmen způsobující vředy v ústech. Zde jsou některé věci, které byste měli o oparech vědět.
HSV-1 může způsobovat i genitální opary: Pokud se oddáváte orálnímu sexu s partnerem, který má opary v ústech, můžete dostat i genitální opary.
Bariérová ochrana nefunguje: U některých je infekce HSV latentní, ale pokud prožíváte aktivní infekci, která se vyznačuje novými shluky puchýřků, měli byste být velmi opatrní. Kondomy nemohou zabránit tomu, abyste se nakazili, pokud se na jiných místech těla vyskytují herpetické vředy.
Abstinence a průhlednost mohou být prevencí: Nemějte pohlavní styk s partnery, kteří mají vřídky v ústech nebo na genitáliích. Nechte se otestovat na HSV a pokud jste infikováni, nedopouštějte se pohlavního styku.
Diskrétnost je při fyzickém intimním styku nesmírně důležitá. Snaha užít si extatický zážitek trvající několik minut by neměla zahrnovat to, že se vystavujete riziku vážných pohlavně přenosných chorob. Ve svém sexuálním životě riskujte s rozvahou. Nechte se otestovat na pohlavně přenosné nemoci a informujte se o sexuálním zdravotním stavu svého partnera, než se pustíte do sexu.
A hlavně se zdržte náhodného sexu s více partnery. Vyhýbejte se sexu ve stavu opilosti, protože je pravděpodobnější, že budete mít špatnou schopnost rozhodování. Při každé souloži nezapomeňte použít kondom!