Pálení žáhy a infarkt: Jaký je mezi nimi rozdíl

Právě když dojíte jídlo, přepadne vás zlověstná bolest na hrudi a naplní vás obavami. Zpanikaříte, protože si myslíte, že máte infarkt, a okamžitě někoho požádáte, aby zavolal lékaře. V devíti z deseti případů může jít o planý poplach, například o pálení žáhy. Ale pak zase platí, že v tom jednom z deseti případů můžete být mrtví.

Jak tedy rozeznáte pálení žáhy od infarktu?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co se stane, když vás pálí žáha

Pálení žáhy ve skutečnosti nemá žádný vliv na vaše srdce, i když by se mohlo zdát, že ano. Pálení žáhy je v podstatě porucha trávení s kyselým účinkem. Dochází k němu, když se kyseliny v žaludku dostanou zpět do jícnu nebo do potravní trubice. To způsobuje nepříjemný, někdy až bolestivý pocit pálení na hrudi. Tato bolest se může dokonce šířit dále nahoru do oblasti krku a hrdla.

Vzhledem k tomu, že jícen se nachází hned vedle srdce, je pro lidi často obtížné rozlišit, odkud bolest vychází. Proto propadají panice v domnění, že jde o infarkt. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité, aby váš lékař vyloučil možnost infarktu, pokud volně prodejná antacida pálení žáhy nevyléčí nebo alespoň nezmírní příznaky.

Pokud pálení žáhy ponecháte bez léčby, může způsobit mnohem závažnější problémy, jako je zúžení a zánět trávicí trubice, chronický kašel, dýchací problémy a někdy dokonce rakovinu.

Jak rozpoznat příznaky pálení žáhy

Příznaky gastroezofageální refluxní choroby (GERD), jako je pálení žáhy, se často objevují po přejídání, konzumaci potravin, které vyvolávají zažívací potíže, nebo po jídle těsně před spaním. To je doprovázeno:

Pichlavou bolestí v břiše, na hrudi a v krku.
Pálení na hrudi.
Kyselá chuť v ústech.
Pocit, že se jídlo nebo tekutina „vracejí“.
Příznaky se obvykle začnou zhoršovat, když si lehnete.
Říhání.
Plnost nebo nadýmání.
Nepříjemné pocity mohou být často, ale ne vždy, zmírněny antacidy.

Léčba pálení žáhy

Mírné případy pálení žáhy nevyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Chronické případy však vyžadují naplánování schůzky s lékařem, který zjistí, zda máte GERD. Pokud ano, lékař přistoupí k předepsání vhodného léčebného plánu. Časté pálení žáhy lze léčit pomocí antacid, žvýkaček, nošením volného oblečení a vyhýbáním se kouření. Můžete dokonce zkusit vypít sklenici vody smíchanou s jednou polévkovou lžící jedlé sody – ta je velmi účinná při neutralizaci kyseliny.

Co se děje při infarktu

Svaly srdce potřebují k výživě neustálý přísun krve bohaté na kyslík. Koronární tepny jsou klíčové, protože jsou zodpovědné za zásobování srdce touto důležitou krví.

Pokud trpíte onemocněním věnčitých tepen, znamená to, že se vaše tepny zúží a krev už nebude moci proudit tak dobře, jak by měla. V důsledku toho se vám podél stěn tepen hromadí tukové látky, bílkoviny, vápník a zánětlivé buňky, které vytvářejí různě velké nánosy plaku, které jsou na povrchu tvrdé, ale uvnitř měkké a kašovité.

Když je ložisko plaku tvrdé, vnější obal nakonec praskne (v lékařské terminologii se tomu říká ruptura plaku). To způsobí, že se do této oblasti dostanou krevní destičky (drobné částice ve tvaru disků v krvi, které vyvolávají srážení krve), které způsobí, že se kolem plaku vytvoří krevní sraženiny. Pokud jedna z těchto krevních sraženin nakonec zcela ucpe tepnu, srdeční sval začne strádat nedostatkem kyslíku. Během krátké doby srdeční sval nakonec odumře, což se nazývá srdeční infarkt.

Jak rozpoznat příznaky srdečního infarktu

Lidé, kteří infarkt přežili, často popisují svíravou bolest na hrudi během infarktu.

Bolest se zpravidla vždy objeví ve středu hrudníku a nakonec se může přesunout dolů po délce levé paže a podél zad.

Bolest se může šířit také do oblasti krku, zubů a čelistí.

Intenzita bolesti se může měnit. Bolest obvykle trvá mnohem déle než pět minut, ale neovlivňuje dýchání člověka.

Při srdečním infarktu je také běžně pociťováno píchání. Téměř vždy se omezuje na levou paži. Velmi často jej doprovází lepkavý, studený pot a pocity nevolnosti. Můžete dokonce zvracet.

Když infarkt dosáhne vrcholu, lidé zažívají strach, který se soustředí výhradně na pocity bolesti na hrudi. To je vede k domněnce, že by mohli zemřít, a vyvolává tak strach a úzkost.

Zpravidla se kromě výše uvedeného u jedince také často objeví zrychlené dýchání, kromě některých případů, kdy infarkt vyvolá záchvat paniky.

Léčba srdečního infarktu

Pokud se ukáže, že vy nebo někdo jiný prodělal srdeční infarkt, může to vést ke smrti, pokud nedostanete nebo nevyhledáte okamžitou lékařskou pomoc. Pokud zjistíte, že se u vás nebo u někoho jiného projevují výše uvedené příznaky déle než 4 až 5 minut, bez dalšího odkladu zavolejte záchrannou službu. Pokud to není možné, požádejte někoho v okolí, aby vás nebo pacienta co nejdříve odvezl do nejbližší nemocnice.

Kdy vyhledat pomoc

Pálení žáhy a srdeční infarkt jsou velmi odlišné stavy, přesto je možné, že si je lidé spletou, protože mají tak podobné příznaky. Pálení žáhy není závažný problém a rozhodně se dá vyléčit, někdy i bez pomoci léků. Naproti tomu srdeční infarkt může způsobit trvalé poškození a může být dokonce smrtelný. Proto je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud trpíte jakoukoli bolestí na hrudi. Nikdy se nesnažte problém diagnostikovat sami, příznaky ignorovat nebo čekat, až se situace zhorší. Naopak, nejlepší je, když lékař co nejdříve vyloučí možnost srdečního infarktu. To platí zejména pro ženy, protože u nich bývá riziko infarktu zvýšené.