Oxytocin – hormon lásky, jeho přínosy a jak zvýšit hladinu

Oxytocin – některými odborníky přezdívaný „hormon náklonnosti a přátelství“ – je jedním z nejdůležitějších hormonů, které člověk (a mnoho dalších savců) produkuje, protože hraje roli při vytváření sociálních vazeb, budování vztahů, reprodukci, porodu a kojení.

Podle Psychologické asociace se oxytocin uvolňuje v reakci na pozitivní sociální vazby a stresové podmínky. Bylo zjištěno, že jeho hladina je vyšší, když je někdo ve stresu, například když je vystaven sociální izolaci nebo když je v nešťastném vztahu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je oxytocin? Oxytocin u žen a mužů

Oxytocin je peptidový hormon a neuropeptid, což znamená, že je to „chemický posel“, který působí na orgány včetně mozku.

Co oxytocin dělá a kde se vytváří? Je produkován v hypotalamu v mozku, kterému se často říká „řídicí centrum“, a nejčastěji je uvolňován hypofýzou.

Jakmile hypotalamus vyšle signál k produkci oxytocinu, je uvolněn buď do krevního oběhu, nebo do dalších částí mozku a míchy. Váže se na oxytocinové receptory a ovlivňuje naše pocity a chování k druhým lidem.

Obvykle ho považujeme za ženský hormon, ale produkují oxytocin také muži?

Ano – ačkoli byl původně považován za hormon, který se vyskytuje pouze u žen kvůli jeho vazbě na porod a kojení, nyní je známo, že je přítomen a důležitý jak u mužů, tak u žen. Například pomáhá při mužské i ženské reprodukci tím, že podporuje produkci testosteronu ve varlatech a pohyblivost spermií.

Hormon lásky: jak ovlivňuje emoce

Proč se oxytocinu říká „droga lásky“? Je zodpovědný za mnoho aspektů sociálních vazeb a sexuálního potěšení.

Situace, při kterých se cítíme v bezpečí, šťastní a propojení, obvykle způsobují uvolňování několika „hormonů dobrého pocitu“, včetně oxytocinu, dopaminu a serotoninu.

Oxytocin je také podobný endorfinům (opiátovým chemickým látkám), protože ho uvolňujeme více, abychom se uklidnili v reakci na zdroje bolesti a stresu.

Jak se po oxytocinu cítíte?

Výzkumy nám říkají, že účinky oxytocinu jsou v podstatě opačné než účinky spojené s naší reakcí „bojuj nebo uteč“.

Vyšší hladina je spojena s pocitem klidu a lepší schopností zvládat stres.

Nový výzkum naznačuje, že zvýšená hladina oxytocinu může potenciálně zvýšit také pocity štědrosti, odpuštění, důvěryhodnosti, radosti a bezpečí.

Zdá se, že pomáhá zvyšovat věrnost a monogamii ve vztazích tím, že nás udržuje upřímné a usnadňuje soucit/empatii vůči druhým.

Přínosy a použití

Pomáhá při vytváření sociálních vazeb a vztahů

Studie ukazují, že oxytocin prosazuje prosociální chování, vytváření vazeb a dokonce i věrnost tím, že odměňuje ty, kteří udržují dobré vztahy, pozitivními, klidnými pocity pohody.

Zdá se, že sociální kontakt vede k výbuchům oxytocinu, a to i v případě, že se jedná o očekávaný sociální kontakt, jako je plánování večírku, rande nebo společenské setkání.

Tento hormon také funguje na základě „pozitivní zpětné vazby“. Vyvolává v nás touhu po socializaci, což dále zvyšuje jeho produkci a nadále nás nutí vyhledávat vztahy s ostatními.

Zvyšuje naši schopnost vyrovnat se se stresem

Ačkoli oxytocin funguje i v době nízkého stresu, bylo prokázáno, že se jeho hladina zvyšuje i v době vysokého stresu.

Některé nedávné studie zjistily, že lidé, kteří uvádějí, že mají špatné sociální vztahy, mají obvykle vyšší cirkulující hladiny oxytocinu i stresového hormonu kortizolu než ti, kteří uvádějí lepší vztahy.

Zdá se, že vnější podávání hormonu prostřednictvím doplňků stravy pomáhá zmírňovat stresové reakce a působí jako určitý druh přirozeného ochranného faktoru. Může přimět lidi, kteří jsou ve stresu, aby hledali podporu prostřednictvím lepších sociálních vazeb.

Může také pomáhat chránit nervový systém před vypnutím při stresových okolnostech, včetně porodu.

Některé studie na zvířatech ukazují, že léčba oxytocinem způsobuje, že stresovaná zvířata již nevykazují známky deprese, úzkosti nebo srdečního stresu. Tím, že hormon zvyšuje něčí motivaci k vyhledávání pomoci od druhých, může lidem pomoci najít příležitosti, které vedou k většímu bezpečí, radosti a lásce.

Vyvolává porod

Oxytocin posiluje porodní stahy během porodu a pomáhá kontrolovat krvácení po porodu. Usnadňuje také produkci prostaglandinů, což jsou chemické látky, které urychlují porod.

V předepsané/syntetické formě může být použit k vyvolání porodu nebo urychlení jeho průběhu. Nejpoužívanější formou je značkový lék Pitocin, který se běžně podává ženám v nemocnici během porodu.

Podporuje kojení a výchovu dětí

Jednou z funkcí oxytocinu je podpora kojení a pečujícího mateřského chování u matek i otců.

Výzkumy spojují tento hormon se schopností matek pečovat o své dítě mnoha způsoby, jedním z nich je kojení. Když se dítě kojí z matčina prsu, nervy v bradavce vysílají signál do hypofýzy, aby produkovala oxytocin, který pak způsobí, že drobné svaly kolem bradavky se stlačí a uvolní mléko.

Odborníci se také domnívají, že oxytocin pomáhá novým matkám a otcům cítit se klidně i během obtížných životních změn, z nichž jednou je narození a péče o novorozené dítě. Bylo prokázáno, že se jeho hladina u rodičů zvyšuje v důsledku láskyplných doteků a kontaktu s dítětem.

Může mít účinky proti stárnutí a obezitě

Vyšší uvolňování oxytocinu je nyní podle studií na zvířatech spojováno s ochranou před zrychlenými projevy stárnutí a lepší regenerací kmenových buněk stárnoucích tkání, včetně svalových buněk.

Injekce oxytocinu mohou být v budoucnu využívány k lepšímu hojení zranění, zlepšení zdraví kostí a možná i k prevenci obezity. Některé studie na zvířatech například zjistily, že podávání oxytocinu vede k trvalému snižování hmotnosti tím, že snižuje příjem potravy, k čemuž pravděpodobně dochází proto, že tlumí mozkové obvody související s odměnou za jídlo.

Jak zvýšit jeho hodnoty

Podle endokrinologů mohou vyšší i nižší než normální hladiny oxytocinu způsobovat zdravotní problémy u žen i mužů. Zde je několik příkladů, jak to funguje:

Vysoké hladiny u mužů mohou přispívat ke zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) a problémům s močením.
Nízká hladina (kterou někteří nazývají nedostatkem oxytocinu) u žen může narušit porod a kojení.
Nízké hladiny u obou pohlaví jsou spojovány s depresemi a úzkostmi, i když stále není zcela jasné, jak může podávání doplňků oxytocinu pomoci při léčbě těchto a dalších duševních onemocnění.
Předpokládá se také, že nízké hladiny mohou souviset s autismem a poruchami autistického spektra.

Zajímá vás: „Jak mohu zvýšit hladinu oxytocinu?“. Existuje doplněk stravy pro oxytocin nebo potraviny, které mohou přirozeně zvýšit jeho produkci?

Zde jsou způsoby, jak můžete přirozeně zvýšit produkci oxytoxinu a podpořit tak pocit pohody a propojení:

Fyzický kontakt – Objetí, masáže, intimní vztahy, podávání rukou a kojení způsobují uvolňování oxytocinu.
Esenciální oleje – Studie naznačují, že některé esenciální oleje, včetně oleje ze šalvěje muškátové, mohou pomoci vyrovnat hormony a podpořit produkci hormonu lásky.
Oční kontakt
Smích
Dávání a přijímání dárků (včetně peněz)
Sdílení jídla s ostatními
Hlazení psa, kočky nebo jiného domácího mazlíčka
Provádění meditace nebo vizualizace „milující laskavosti“.
Říct někomu, že ho máte rádi
Poslech uklidňující hudby
Telefonický rozhovor s někým, komu důvěřujete
Procházka nebo cvičení s někým
Prohlížení fotografií nebo videí lidí, na kterých vám záleží – i prostřednictvím sociálních médií

Obsahuje jídlo oxytocin? Tento hormon se v potravinách nenachází, ale hraje roli při regulaci chuti k jídlu.

Konzumace afrodiziakálních potravin – jako je čokoláda, káva, ryby, avokádo a některé bylinky – může také zlepšit vaši náladu a touhu po spojení, což vede k jeho vyššímu uvolňování.

Doplňky, spreje a informace o dávkování

Co se stane, když užijete oxytocin ve formě doplňku nebo spreje? Ačkoli je stále zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil, jak doplňky stravy a spreje s oxytocinem ovlivňují naše chování a nálady, vědci se domnívají, že existuje možnost, že podávání tohoto hormonu může pomoci lidem, kteří se potýkají se sociálními a emocionálními problémy.

Mezi stavy, kterým by oxytocin mohl pomoci, patří autismus nebo Aspergerova porucha, sociální úzkost, schizofrenie a deprese.

Některé první experimenty naznačují, že nosní spreje nebo injekce oxytocinu mohou lidem s těmito stavy pomoci lépe identifikovat emocionální obsah a usnadnit zpracování sociálních informací.

Lze oxytocin užívat perorálně? V současné době není k dispozici perorální doplněk tohoto hormonu.

Protože se ničí v trávicím traktu, podává se místo toho injekcí nebo nosním sprejem.

Dávkování oxytocinu závisí na tom, proč je podáván a na reakci člověka – proto musí být individuální. Pokud je podáván k vyvolání porodu, používá se infuze spolu s častým monitorováním.

Infuzní dávky začínající na 0,5 až 1 milijednotce/minutu, v některých případech se zvyšují až na 6 milijednotek/minutu, jsou obvykle podávány ženám během porodu.

Rizika a nežádoucí účinky

Existují nějaké nežádoucí účinky doplňku stravy s oxytocinem, kterých je třeba si být vědom?

Celkově není zcela známo, jak účinné mohou být tyto doplňky stravy při dlouhodobém užívání. Vědci stále pracují na tom, aby zjistili, jak tento hormon působí na lidi různě v závislosti na faktorech, jako je genetika a základní psychické poruchy.

Existují určité důkazy o tom, že podávání doplňků stravy ke zvýšení hladiny oxytocinu může u některých uživatelů skončit vedlejšími účinky, jako jsou zvýšené předsudky, závist a nepoctivost, i když to zřejmě závisí na konkrétním jedinci.

Syntetická verze oxytocinu podávaná intravenózně (Pitocin) může také vést k vedlejším účinkům, včetně zvýšené bolesti, zažívacích problémů, jako je nevolnost nebo zvracení, a dalších.

Závěrem
Oxytocin je někdy nazýván hormonem lásky nebo mazlení, protože mezi účinky oxytocinu patří zvýšení vazby, štědrosti, důvěry, loajality a sexuálního vzrušení.
Tento hormon produkují nejen ženy, aby usnadnily navazování vztahů, porod a kojení, ale produkují ho i muži. Může pomáhat podporovat věrnost a monogamii, empatii a spojení s otcem dítěte.
Doplňky stravy s oxytocinem se stále zkoumají z hlediska jejich možných přínosů při pomoci lidem s depresí, úzkostí, poruchami autismu a dalšími problémy duševního zdraví.

Zde se dozvíte, jak zvýšit množství oxytocinu přirozenou cestou: Můžete se pokusit navázat fyzický kontakt s ostatními, sdílet a přijímat dárky, nechat se masírovat, vést smysluplné rozhovory, být intimní a v podstatě dělat cokoli příjemného, co zahrnuje socializaci, sdílení a dotek.