Olivový olej není jen na vaření, ale i na další použití

Olivový olej, který je základem středomořské kuchyně, se stal hitem v oblasti zdravé výživy. Dostal se do salátů, pizzy, dezertů i do kuchyňských spíží většiny lidí. Můžete však olivový olej používat pouze na vaření? Ukázalo se, že tento olej se dá využít i mimo kuchyni. Zde je sedm způsobů využití vaší láhve olivového oleje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Léčí infekce

Otravné infekce mohou být velmi nepohodlné a nepříjemné. Pokud nemáte po ruce žádný lék, můžete dát šanci olivovému oleji. Některé studie naznačují, že několik polyfenolů obsažených v oleji může mít antimikrobiální účinky. Tyto polyfenoly by mohly potlačovat nebo zpomalovat růst bakterií a plísní.

Další studie uvádějí, že v kombinaci s medem a včelím voskem může olivový olej potlačovat bakteriální infekce dýchacích cest a plísňové infekce kůže. Mezi ně patří afty v ústech, kvasinkové infekce, kožní kvasinkové infekce a stafylokokové infekce. Olivový olej vás však nezbaví infekce natrvalo, proto jej určitě používejte pouze jako doplněk při léčbě.

Bojuje proti vším

Stačí jedna epizoda výskytu vší, abyste poznali, jak obtížné může být se jich zbavit. Při dlouhodobé aplikaci olivového oleje v hojném množství může dojít k udušení vší.

Olivový olej také promašťuje vlasy a usnadňuje jejich rozčesávání, abyste odstranili vši a vajíčka z pokožky hlavy. Pokud chcete olivový olej použít jako doplněk k běžné léčbě vší, ujistěte se, že jej aplikujete přes noc po dobu 12 hodin, než budete vši vyčesávat.

Léčí opruzeniny

Děti mají citlivou pokožku, takže se u nich velmi snadno objeví vyrážka. A při jejich zmírnění se nemusíte zcela spoléhat na komerční výrobky. Různé výzkumy uvádějí, že požití olivového oleje může zmírnit opruzeniny účinněji než většina zvláčňujících krémů.

Olivový olej v kombinaci s medem a včelím voskem potlačuje tvorbu cytokinů. Ty jsou uvolňovány imunitním systémem a způsobují zánět a podráždění. Vzhledem k tomu, že tato léčba nemá žádné vedlejší účinky, mohli byste ji používat jako doplněk k běžné léčbě.

Léčí zácpu

Kromě konzumace zdravé stravy plné vlákniny by olivový olej také mohl léčit zácpu. Na základě některých studií se ukázalo, že pravidelné dávky olivového oleje, počínaje 4 ml denně, zlepšují příznaky zácpy. Tyto účinky však mohou trvat jen krátce, takže pokud máte chronickou zácpu, rozhodně navštivte lékaře.

Zabraňuje vypadávání vlasů

Olivový olej může být prospěšný při léčbě vypadávání vlasů. Výsledky několika studií ukázaly, že používání cyklosporinu A, což je sloučenina obsažená v olivovém oleji, výrazně zpomaluje vypadávání vlasů.

Proto se olivový olej aktivně používá k léčbě alopecie, onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů z pokožky hlavy a dalších oblastí. Až tedy příště budete hledat olej na vlasy, nezapomeňte vyzkoušet olivový olej.

Podporuje zdravou pokožku

Používání olivového oleje může být dobrým doplňkem vašeho kosmetického režimu. Z několika provedených studií vyplývá, že jeho antioxidační vlastnosti by mohly účinně snižovat poškození způsobené slunečním zářením UVB, včetně kožních nádorů.

Olivový olej také léčí lupénku, popáleniny a strie a zanechává vám zdravou a zářivou pokožku. Použití olivového oleje však nemůže nahradit běžnou léčbu závažných kožních onemocnění, proto se před jeho použitím k hojení pokožky nezapomeňte poradit s lékařem.

Zmírňuje bolest kolen

Pokud vás trápí bolesti kolen, může se vám olivový olej hodit. Podle výsledků různých studií může lokální aplikace panenského olivového oleje ulevit od bolesti kolen způsobené osteoartrózou lépe než několik gelů proti bolesti.

Dále se ukázalo, že v kombinaci se wintergreenovým olejem a alkoholem je olivový olej účinný při léčbě bolestí. Pokud se rozhodnete tuto léčbu vyzkoušet, nezapomeňte si po aplikaci oleje kolena masírovat.

Vzhledem ke všem přínosům a zdravotním účinkům olivového oleje není důvod, proč byste ho neměli pravidelně zařazovat do svého nákupního košíku. Než se však pustíte do používání olivového oleje k alternativní léčbě, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Natural Living Ideas , Olive Oil