Odvykání kouření: Co pomáhá, když chcete přestat kouřit

Přestat kouřit není snadné. A pokud jde o odvykání kouření, návyku, který se stal součástí vašeho života, je to těžké a náročné. Cigarety, které obsahují nikotin, jsou velmi návykové. Pobyt v blízkosti cigaretového kouře nebo jiných lidí, kteří kouří, může působit jako spouštěč, když se rozhodnete přestat kouřit. Zpočátku se při odvykání nemusíte cítit dobře. Ale vydržte. Všechny abstinenční příznaky postupně odezní každým dnem, kdy nebudete kouřit. Zde je několik rad pro vás, když chcete přestat kouřit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pochopte výhody

Mějte na paměti následující. Rozloučení s kouřením je jedním z nejlepších darů, které můžete svému tělu dát. Napište si důvody, proč přestat kouřit. Připomeňte si všechny výhody zbavení se tohoto zlozvyku. Tím, že přestanete kouřit, se stanete dobrým samaritánem, který zachrání své přátele a rodinu před škodlivými účinky pasivního kouření. Skončíte tak jako dobrý vzor pro své děti a samozřejmě i pro své přátele kuřáky, kterým půjdete příkladem.

Vydejte se do nekuřáckých zón

Bojujete s nutkáním kouřit? Navštivte veřejná místa, kde je kouření zakázáno. Knihovny, divadla, nákupní centra, kostely a muzea jsou vhodnými místy pro trávení času. Nikdy si nemyslete, že jedna cigareta neublíží. Je totiž pravděpodobné, že vás to stáhne zpět do party kuřáků. Seznamte se s dalšími bývalými kuřáky a v neposlední řadě s nekuřáky. Přátelství s nimi vám pomůže udržet si motivaci a poskytne vám nápady, jak pokračovat v dobrém boji.

Pečujte o sebe

Zdravá mysl a tělo jsou životně důležité, když se rozhodnete udělat významný krok ve svém životě. Líná mysl nebo slabé tělo vám neposkytnou potřebnou sílu k boji s pokušením. Jezte zdravé potraviny a pijte hodně vody. Nestresujte se. Buďte fyzicky aktivní. Choďte na procházky. Vyzkoušejte meditaci, hluboké dýchání nebo jógu. Pomůže vám to zklidnit mysl, zlepšit náladu a rozptýlit myšlenky na tabák.

Jezte malá jídla

Místo velkých jídel bude prospěšné jíst 5 až 6 malých jídel během dne. Zajímá vás, jak je to možné? Postaráte se tak o stabilní hladinu cukru v krvi a vyrovnáte svou energii. To vám pomůže bojovat s nutkáním kouřit. Vyhýbejte se také sladkým nebo kořeněným jídlům. Je pravděpodobné, že tato nezdravá jídla vyvolávají vaši touhu po kouření.

Vyhýbejte se pokušením

Snadno se to káže, ale těžko praktikuje! Vynaložte upřímné úsilí. Vyhýbejte se alkoholu, přestávkám na kávu nebo přátelům, které si spojujete s kouřením. Dobrým nápadem může být také vyhýbat se akcím, kde budou lidé kouřit nebo pít. Na večírcích volte různé druhy vody, ovocných šťáv nebo sportovních nápojů. Chybí vám přítomnost cigarety v ruce? Držte v ruce něco jiného, abyste získali ten pocit. Postačí kancelářská sponka, tužka nebo kulička. Také pokud cítíte potřebu dát si něco do úst, žvýkejte mrkvové tyčinky, bonbony, žvýkačky bez cukru nebo celer. Nebo si místo cigarety nechte brčko, míchátko na kávu nebo párátko, abyste přebili nutkání.

Najděte si nový koníček

Trávení volného času učením se něčemu novému vám pomůže odvést mysl od myšlenek na kouření. Zapojte se do nového koníčku, který vás baví. Vzhledem k tomu, že už nebudou žádné přestávky na cigaretu, budete mít dostatek volného času. Investujte tento čas do učení se nové dovednosti.

Odměňte se

Přestat kouřit je tvrdá práce a měli byste své úsilí ocenit. Odkládejte si peníze za tabák stranou a utrácejte je za nákup něčeho speciálního, po čem jste toužili. To vás bude motivovat k tomu, abyste zůstali na správné cestě.

Pokud jste se již dříve pokoušeli přestat kouřit a neuspěli jste, zamyslete se, co bylo špatně. Vaše předchozí zkušenosti vás tentokrát vybaví pro lepší boj. Pamatujte na to, že pokušení kouřit se časem zmenší. Šťastné odvykání!