Odstraňte své chutě na sladké tím, že budete lépe spát

Pokud každý den z nějakého důvodu přicházíte o spánek, je načase, abyste přehodnotili svůj režim. Nedostatek spánku může narušit hladinu vašich hormonů a způsobit, že budete mít pocit hladu, i když vaše tělo žádné jídlo nepotřebuje. Ať už si dopřáváte sladké pochoutky nebo nezdravé potraviny, mohou časem významně přispět k vašemu přibývání na váze. Přinejmenším takové nezdravé stravovací praktiky zcela jistě sabotují vaše úsilí udržet se ve formě.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak nespavost souvisí s chutí na sladké

Rozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, že obezita a její nezdravé metabolické důsledky jsou neustále na vzestupu. Navíc je tu ještě více alarmující trend, kdy lidé spí méně a více se snaží jen o to, aby si dobře odpočinuli.

Dva hormony ve vašem těle – ghrelin a leptin – hrají klíčovou roli při kontrole chuti k jídlu a sytosti. Zatímco ghrelin stimuluje chuť k jídlu a pobízí vás k jídlu, leptin potlačuje chuť k jídlu a stimuluje vás k výdeji energie. Když dobře spíte a váš mozek správně funguje, tyto hormony se uvolňují a vypínají ve správných intervalech, aby regulovaly váš pocit hladu. Když nespíte dobře, hladina ghrelinu se zvyšuje a hladina leptinu klesá.

Pokud občas prožijete bezesnou noc a nakonec ji druhý den ráno vykompenzujete tabulkou čokolády, komplikace ve vašem úsilí o hubnutí nebudou příliš velké. Problémy mohou nastat a stát se závažnými pouze tehdy, když nemáte dostatek spánku pravidelně. Vaše nevyspání a nezdravé přejídání mohou postupně vést k obezitě.

Potíže nemusí nutně skončit, pokud si začnete hlídat, co jíte. Pokud šidíte spánek, můžete mít větší problémy s hubnutím, přestože dodržujete zdravou stravu. Ani děti a dospívající nejsou vůči následkům nevyspání imunní. Krátká doba spánku u dětí může souviset s nadváhou.

Tipy pro optimalizaci spánku

Dobře se vyspěte

Pro začátek si dopřejte potřebný spánek. Kromě dostatku spánku neexistuje žádný jiný zázračný způsob, jak omezit své chutě na sladké. Pokud musíte vstávat už ve čtyři hodiny ráno, abyste mohli jít do práce, změňte svůj rozvrh, abyste mohli více spát.

Myslete na to, kdy cvičíte

Necvičte těsně před spaním, i když je všeobecně známo, že fyzické cvičení napomáhá spánku. Zvýšená hladina adrenalinu a tělesná teplota po dobrém tréninku vám může bránit v usnutí. Navíc nemá smysl se potit v posilovně, pokud se během dne budete ládovat kaloriemi.

Dávejte si pozor na to, co jíte

Naučte se sledovat, co jíte, a hlavně se správně stravujte. Zatímco bílkoviny jsou důležitým faktorem pro udržení bdělosti, při únavě se většinou přecpete sacharidy. Čokoláda nebo tyčinka s vysokým obsahem cukru vás okamžitě povzbudí asi na hodinu, ale poté zaznamenáte pokles hladiny energie. V takových chvílích může být skvělou náhradou hrst nesolených rozmixovaných ořechů. Dobrou volbou jsou také celozrnné obiloviny s vlákninou, které vás dokážou zasytit na delší dobu.

Přestaňte pít alkohol

Za každou cenu se vyhněte alkoholu. Možná se cítíte uvolněně poté, co si dáte štamprli nebo dvě oblíbená piva, ale pití těsně před spaním může vést k narušení spánku. Alkohol obsahuje téměř stejné množství kalorií na jeden gram jako tuk. Po několika skleničkách se sice můžete cítit velmi ospalí, ale je pravděpodobnější, že se budete v noci často budit. Je dokonce pravděpodobné, že v první polovině noci budete mít nakonec méně REM spánku.

Kromě těchto rad dbejte na to, abyste se během dne v přiměřených intervalech řádně stravovali. Přes veškerou snahu o optimalizaci spánkových návyků neexistuje záruka, že spánek skutečně způsobí úbytek hmotnosti. Zdravotní poruchy, jako je chronická spánková deprivace nebo chronická fragmentace spánku, obstrukční spánková apnoe a další podobné stavy fragmentace spánku, mohou způsobit extrémní únavu během dne. Dokonce i pouhá myšlenka na jakékoli fyzické cvičení, nebo jakoukoli aktivitu, vám bude připadat příliš skličující.

V takové situaci nepřehlížejte příznaky nedostatku spánku, ať už se cítíte jen neklidní, nebo máte vážné zdravotní potíže. Co nejdříve vyhledejte pomoc kvalifikovaného lékaře. S náležitou pomocí budete schopni zjistit důvody, proč nemůžete spát. Jakmile se začnete snažit o to, aby byl váš spánek co nejkvalitnější, budete moci pozorovat pozitivní změny, pokud jde o vaši hmotnost, rychlost metabolismu a hlavně vaši chuti na sladké.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Bubnest , Cleveland Clinic , Everlywell