Objevte překvapivé výhody čtení před spaním

Všichni víme, že spánek je důležitý. Ale to, co děláte před spaním, je stejně důležité! Vaše návyky mohou mít obrovský vliv na váš spánek a zdraví.

Mnoho lidí si před spaním rádo čte. Pokud vám to připadá podobné, máte štěstí. Čtení před spaním má mnoho výhod. Některé vás možná dokonce překvapí.

Pokud nečtete, možná byste měli začít. Pokud si budete před spaním číst, získáte těchto 5 úžasných výhod.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zmírňuje stres

Čtení před spaním prospívá vaší hladině stresu. Je to vlastně považováno za formu terapie. Kardiologická asociace ho dokonce řadí mezi nejlepší způsoby relaxace.

V opačném případě může mít chronický stres negativní vliv. Zvyšuje hladinu kortizolu, hormonu nadledvinek, kterému se přezdívá „stresový hormon“. Jeho nadměrné množství může vést ke špatné funkci imunitního systému, menstruačním problémům, úzkosti, abnormálnímu srdečnímu rytmu a akné. Vysoká hladina je také spojena s přibýváním na váze a zvýšeným rizikem vzniku centrální obezity.

Čtení pro radost však udrží váš kortizol pod kontrolou. Budete tak moci odvrátit nespočet nemocí a dokonce se udržet ve formě.

Podporuje lepší spánek

Pokud chcete lépe spát, osvojte si rituál čtení před spaním. Uvolníte tak své tělo a připravíte ho na kvalitní noční odpočinek. A když se z toho stane rutina, vytvoříte si pravidelný spánkový režim. Je to jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví.

Pokud je to možné, čtěte si fyzickou knihu. Tablety a elektronické čtečky vyzařují modré světlo, které může narušit váš cirkadiánní rytmus. Tato elektronika může ve skutečnosti snižovat kvalitu spánku.

Tablety a elektronické čtečky jsou samozřejmě pohodlnější. Snažte se je však používat během dne. V noci jsou lepší volbou skutečné knihy.

Zlepšuje kognitivní funkce

Je možné zlepšit své mentální funkce. Začněte čtením knih před spaním, i kdyby to mělo být jen 15 minut. Zvýší to aktivitu vašeho mozku a podpoří zdravější spojení mezi buňkami. A co víc, čtení může podpořit tvorbu nových mozkových buněk.

Protože čtení vede k lepšímu spánku, zlepší se i vaše paměť. Je to dáno silným vztahem mezi spánkem a pamětí. Podle časopisu Asian Journal of Psychiatry je spánek klíčový pro normální fungování a tvorbu paměti. Ještě důležitější je pro lidi s depresí a schizofrenií.

Předchází demenci

Čtení před spaním vám dává další šanci bojovat s demencí. To vše díky posílení kognitivních funkcí. Konkrétně čtení také zpomaluje mentální úpadek, takže demence je méně pravděpodobná.

I když se u vás demence rozvine, její příznaky se projeví až v pozdějším věku. Čtení má ochranný účinek, který výrazně zpomaluje její nástup.

Nejlepší na tom je, že nikdy není pozdě začít. Bylo prokázáno, že čtení v pozdějším věku má také skvělé účinky. Takže bez ohledu na váš věk vám čtení před spaním prospěje.

Posiluje sociální dovednosti

Podle studie publikované v časopise Science vám čtení pomáhá pochopit duševní stavy ostatních. Zvyšuje vaši empatii, takže se vám bude lépe navazovat vztahy s lidmi. Čtení před spaním poskytuje příležitost k procvičení těchto sociálních dovedností – a to vše, aniž byste museli opustit domov!

Tyto výhody jsou silnější, pokud čtete beletrii. Hodí se však jakýkoli žánr. Pomůže vám poznat situaci očima někoho jiného. Díky tomu budete mít zdravější teorii mysli nebo schopnost pochopit, že ostatní mají jiné pocity.

Neomezujte se pouze na knihy. Podobný přínos bude mít i čtení časopisů, novin a komiksů. Vaší mysli – a tělu – to jen prospěje.