Nový pohled na fibromyalgií: Příčina, příznaky a diagnóza

Neustále pociťujete bolesti svalů na několika místech těla. Nespavost, potíže se soustředěním a únava jsou věci, kterými denně procházíte. Ale ani po několikanásobné návštěvě lékaře, několika rentgenových snímcích a vyšetřeních magnetickou rezonancí vám nebyla diagnostikována žádná nemoc, která by váš stav vysvětlovala. Ve skutečnosti jste dokonce byli nuceni přemýšlet, zda to všechno není „jen ve vaší hlavě“. Poté, co jste vyhledali pomoc u různých lékařů a podpůrných skupin na internetu, jste začali uvažovat o tom, zda byste mohli být postiženi fibromyalgií.

Vzhledem k tomu, že bolestivé části těla u pacientů s fibromyalgií nevykazují žádné fyzické poškození nebo zranění, byl tento stav donedávna považován za psychickou poruchu. Výzkumy však nyní naznačují, že fibromyalgie by mohla mít patofyziologický základ. Fibromyalgie, která postihuje přibližně 3-6 % světové populace, může být obtížně pochopitelná a diagnostikovatelná. U 3 ze 4 lidí zůstává toto onemocnění nediagnostikováno.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny a rizikové faktory

Přesná příčina fibromyalgie není známa. Studie však odhalily, že stav může být vyvolán úrazy, emocionálním traumatem, virovými infekcemi, hormonálními změnami nebo léky. Některé z rizikových faktorů fibromyalgie jsou následující.

Pohlaví: Devět z deseti pacientů s fibromyalgií jsou ženy.

Věk: Fibromyalgie se běžně vyskytuje u lidí ve věku od 20 do 60 let, přičemž vrcholí kolem 35. roku věku. Onemocnění se může objevit i v pubertě, ale je to neobvyklé.

Rodinná anamnéza: Pokud fibromyalgií trpí váš rodič nebo sourozenec, je 8 krát pravděpodobnější, že se toto onemocnění rozvine i u vás.

Úroveň stresu: Stresové prostředí doma nebo v zaměstnání může zvýšit riziko onemocnění.

Trauma: U jedinců, kteří v dětství prodělali traumatické události, se může fibromyalgie rozvinout ve vyšším věku.

Kritéria pro stanovení diagnózy fibromyalgie

Neexistují žádné testy, které by přesně diagnostikovaly fibromyalgii. V některých případech pacient setrvává léta bez diagnózy. Vzhledem k tomu, že pacienti s fibromyalgií často trpí nemocemi, jako jsou deprese a artritida, je přesná diagnostika tohoto onemocnění komplikovaná a může trvat více než 5 let.

Nicméně Americká revmatologická společnost (American College of Rheumatology) nedávno vydala soubor kritérií, která proces diagnostiky usnadnila. Aby vám mohla být diagnostikována fibromyalgie, musí vaše příznaky trvat minimálně 3 měsíce. Existují 3 kategorie, podle kterých se posuzujete.

1. Fyziologické příznaky (index rozšířené bolesti)

Označují se jako citlivé body a musí se v nich nacházet oblasti na vašem těle, které se při dotyku nebo stlačení vyznačují lokalizovanou, extrémní bolestí. Aby vám byla diagnostikována fibromyalgie, musíte pociťovat bolest ve více než 5 těchto oblastech.

Obě strany zadní části krku, přímo pod linií vlasů.
Obě strany přední části krku, nad klíční kosti.
Na kterékoli straně hrudníku, přímo pod klíční kosti.
Na obou stranách horní části zad, v oblasti, kde se setkává krk a rameno.
Na kterékoli straně horní části zad, vedle páteře.
Obě strany dolní části zad, přímo pod pasem.
Vnitřní strana obou paží kolem vnitřního lokte.
Kterákoli strana hýždí pod kyčelními kostmi.
Obě kolenní čéšky.

2. Psychologické příznaky (stupnice závažnosti příznaků)

Kromě citlivých bodů byste měli také ohodnotit stupeň závažnosti u níže uvedených příznaků na stupnici 0-3. Abyste mohli být považováni za diagnostikované, museli byste mít na stupnici závažnosti celkové skóre 7-9.

Únava
Narušený spánek
Obtíže se soustředěním nebo zapamatováním si detailů.

3. Další příznaky

Spolu se skóre na citlivých bodech (ad 1) a stupnici závažnosti (ad 2) byste byli hodnoceni na základě dalších příznaků, které se u vás mohou vyskytnout. Některé z nich jsou následující.

Deprese
Necitlivost
Nevolnost
Trávicí problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Poté, co lékař zohlední všechny výše uvedené body a ujistí se, že příznaky nejsou důsledkem jiných podobných onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy nebo jater), diagnostikuje pacientovi fibromyalgii. Tento soubor kritérií však není konečným základem diagnózy, protože u různých lidí se může onemocnění projevovat různě. Přestože se jedná o velký skok v našem chápání fibromyalgie, je třeba provést další výzkum, který nám pomůže přesněji identifikovat toto onemocnění.

Nový pohled na naše chápání fibromyalgie

Nedávná studie navrhla nový pohled na naše chápání tohoto onemocnění. Studie analyzovala 37 pacientů s fibromyalgií a 35 zdravých osob. Účastníci podstoupili sérii stimulací 3 typů – zrakové, sluchové a hmatové. Magnetická rezonance zaznamenávala reakce mozku účastníků na jednotlivé stimulace.

Bylo zjištěno, že různé části mozku pacientů s fibromyalgií reagovaly na stimulaci odlišně. Výzkumníci identifikovali mozkový „podpis“ fibromyalgie, který vnímal některé podněty jako bolestivé. U zdravých účastníků se tento podpis nevyskytoval. V jiné studii bylo zjištěno, že části těla, které pociťovaly bolest, obsahovaly nadměrné množství cév. Zvýšené množství cév by mohlo být zodpovědné za zvýšený pocit bolesti.

Výsledky této studie naznačují možné zapojení mozku a nervového systému do fibromyalgie. Přestože odborníci považují výsledky a metodu, kterou studie zvolila, za příliš zjednodušené, shodují se na příslibech, které přináší. Pokud to další výzkum opodstatní, mohly by výsledky pomoci při účinné diagnostice a léčbě fibromyalgie. Několika lidem s fibromyalgií totiž pomohl nový směr léčby – terapie emočního uvědomění a vyjádření, který zohledňuje mozkový vzorec pacientů.