Nezbytné výhody a nevýhody geneticky modifikovaných potravin
Naše vědecké poznatky dospěly tak daleko, že jsme nyní schopni geneticky upravovat DNA potravin, které konzumujeme. Geneticky modifikované potraviny neboli GM potraviny jsou v oběhu již dvě desetiletí, a přestože si získávají velkou pozitivní pozornost, existují i negativní zprávy. Zatímco někteří lidé je chválí pro jejich účinnost a prospěšné vlastnosti, jiní se obávají možných dlouhodobých účinků. Pokud se chcete poučit o výhodách a nevýhodách geneticky modifikovaných potravin, čtěte dále.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czKlady geneticky modifikovaných potravin
1. Zvýšená odolnost vůči inhibitorům růstu
Růst plodin je brzděn několika faktory, mezi něž patří mimo jiné přítomnost hmyzu, plevelů a škůdců. Některé plodiny, například kukuřice a bavlna, jsou geneticky modifikovány tak, aby byly toxické pro hmyz a škůdce. Tyto plodiny odolné vůči hmyzu se také nazývají Bt plodiny, protože geny v nich zavedené byly poprvé identifikovány v bakteriálním druhu zvaném Bacillus thuringiensis. Některé odrůdy geneticky modifikovaných plodin jsou také upraveny tak, aby byly odolné vůči určitým chorobám.
2. Větší schopnost odolávat změnám klimatických podmínek
Některé geneticky modifikované potraviny mohou mít větší odolnost vůči změnám klimatických podmínek. Mohou být upraveny tak, aby odolávaly horku nebo suchu.
3. Zvýšená výnosnost a trvanlivost
Geneticky modifikované potraviny se staly reálnou možností, jak přispět k řešení problému hladu ve světě, a to v důsledku jejich schopnosti poskytovat rychlejší výnosy a větší množství. Některé odrůdy geneticky modifikovaných potravin mají také zvýšenou trvanlivost, což je výhodné při jejich přeshraniční přepravě.
4. Zvýšená výživová hodnota a chuť
Některé geneticky modifikované potraviny byly upraveny tak, aby obsahovaly zvýšenou výživovou hodnotu. Mnohé z těchto nutričně vylepšených zemědělských plodin mohou obsahovat vyšší množství bílkovin, vápníku a kyseliny listové. Některé modifikované potraviny mohou mít také lepší chuť než jejich běžné protějšky. Je také možné produkovat odrůdy ovoce bez semen, po kterých je vyšší poptávka.
5. Přínosy pro životní prostředí
Pěstování geneticky upravených rostlin spotřebuje méně půdy, času a peněz. Snižuje se také potřeba strojů a chemikálií při pěstování plodin, což přímo snižuje znečištění a erozi půdy.
Nevýhody geneticky modifikovaných potravin
1. Superplevele
Předpokládá se, že používání geneticky upravených rostlin mohlo vést ke vzniku „superplevelů“. Superplevele jsou plevele, které si vyvinuly zvýšenou odolnost vůči několika herbicidům, zejména glyfosátu, který se běžně používá při výrobě geneticky modifikovaných potravin.
2. Nárůst populace brouků odolných vůči Bt
Rčení „co tě nezabije, to tě posílí“ může platit i pro jiné formy života. Ukazuje se, že používání rostlin odolných vůči hmyzu neboli Bt-rostlin mohlo způsobit rozvoj brouků odolných vůči Bt.
3. Účinky Bt na člověka je třeba ještě dále zkoumat
Dosavadní studie nezjistily žádné zdravotní riziko v souvislosti s konzumací Bt prostřednictvím geneticky modifikovaných potravin u lidí. Některé studie provedené na zvířatech sice odhalily několik negativních vedlejších účinků, ty však nebyly pozorovány u lidských vzorků. Agentura pro ochranu životního prostředí označila geneticky modifikované potraviny za bezpečné pro konzumaci, ale další studie možných dlouhodobých účinků stále probíhají.
4. Mohou způsobovat alergické reakce
Rostou obavy, že geneticky modifikované potraviny mohou obsahovat alergeny. Studie provedená Harvard Graduate School of Arts and Sciences však říká: „Při vhodném dohledu nemusí technologie používaná pro inženýrství GMO plodin způsobovat více alergických reakcí než konvenční šlechtění. Naopak, na technologii GMO spoléháme při překonávání některých z nejobtížnějších problémů v oblasti bezpečnosti potravin“. Studie také uvádí, že náš vědecký pokrok nám může v budoucnu pomoci zcela odstranit všechny možné alergeny z potravin.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Insider.com , Medical News Today