Nežádoucí účinky používání sluchátek a headsetů

Není nad to poslouchat své oblíbené melodie. A díky sluchátkům a headsetům to můžete dělat kdekoli. Může vám to výrazně zlepšit dojíždění do práce nebo do školy!

Ale víte, jaká jsou zdravotní rizika? Při nesprávném používání způsobují sluchátka a headsety těchto pět nepříjemných vedlejších účinků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vedlejší účinky používání sluchátek a headsetů

Ztráta sluchu

Ztráta sluchu je nejvýznamnějším vedlejším účinkem sluchátek a headsetu. Je to proto, že lidé při používání těchto zařízení obvykle pouštějí hudbu. Koneckonců účelem je vychutnat si zvuk a zároveň zablokovat hluk v pozadí.

Postupem času se tak ničí vláskové buňky v uších. Tyto buňky jsou klíčové pro sluch. Když jsou však poškozeny, vaše tělo jich nedokáže vytvořit více a vy ztratíte schopnost slyšet.

Chcete-li se vyhnout ztrátě sluchu, snižte hlasitost. Lidé ve vašem okolí by tuto hudbu neměli slyšet. Předejít tomu můžete také tím, že zkrátíte dobu, po kterou je používáte.

Riziko hučení v uších

Poslech hlasité hudby se sluchátky nebo headsety může také vést ke vzniku tinitu. Tento stav se vyznačuje tím, že slyšíte zvuk, který ve skutečnosti neexistuje. Často jde o zvonění nebo hučení v uších.

Ve srovnání se ztrátou sluchu je tinnitus mnohem běžnější. Často postihuje mladé dospělé a může být způsoben koncerty nebo bary.

Hučení v uších (tinnitus) nesouvisí se ztrátou sluchu. Může však být velmi nepříjemné se s ním potýkat. Někteří lidé považují zvonění nebo hučení za velmi rušivé, zejména pokud se snaží soustředit.

Snížené zrakové vnímání

Může to znít divně, ale nošení sluchátek může omezovat to, co vidíte. Podle studie v časopise Scientific Reports se váš mozek soustředí vždy jen na jeden smysl. Když posloucháte zvuk, je vaše vizuální vnímání zkreslené.

Neznamená to, že byste vůbec neviděli. Místo toho jeden smysl maskuje druhý. Sluchové podněty, například hudba ve sluchátkách, mají silný vliv na zrak. To může být rušivé, pokud se snažíte dívat na dopravní značky nebo směrové tabule.

Bezpečnostní rizika

Když používáte sluchátka a headsety, je těžké poznat, co se kolem vás děje. Sirény, klaksony aut a protijedoucí tramvaje budou přehlušeny vašimi melodiemi. Proto je riskantní procházet se po okolí při poslechu hudby.

Podle lékařského centra Marylandské univerzity se totiž počet úrazů, při nichž došlo ke spojení poslechu hudby ze sluchátek s vozidly, od roku 2004 ztrojnásobil. Z těchto případů vedlo 75 procent k úmrtí.

Také si nebudete všímat lidí kolem sebe. Nošení sluchátek z vás dělá ideální cíl pro zloděje, zejména v přeplněných oblastech a v noci.

Pokud se chcete procházet a přitom poslouchat hudbu, mějte ji zapnutou potichu nebo používejte jen jedno sluchátko.

Hromadění bakterií

Není žádným tajemstvím, že bakterie jsou všude. Mohou se však hromadit na povrchu, jako jsou sluchátka a headsety. Je to proto, že jsou neustále umístěna ve zvukovodu, který nemusí být příliš často čištěn. To také podporuje růst bakterií v uchu, takže jste více náchylní k infekcím.

Horší je, že se sluchátek neustále dotýkáme rukama. To může růst bakterií jen podpořit.

Dbejte na bezpečnost a nikdy se o sluchátka nedělte. Pokud musíte, nejprve je důkladně vyčistěte. Sluchátka a headsety je možné používat bezpečně. Udržujte je v čistotě a nedávejte je příliš nahlas. Jejich zodpovědným používáním si můžete užívat hudbu a zároveň se chránit.