Nežádoucí účinky antibiotik, které potřebujete znát
Antibiotika jsou pro nás často záchranou, když nic jiného nezabírá. Bohužel jejich užívání není bez vedlejších účinků – některé jsou natolik závažné, že si zaslouží pozornost. Zatímco malá nevolnost nebo vratná změna barvy zubů nemusí být znepokojující, dlouhodobý dopad na vaši imunitu, nebo možnost vzniku rezistence vůči antibiotikům už ano.
Zde je přehled vedlejších účinků užívání antibiotik a toho, co pro vás drobné písmo na etiketách skutečně znamená.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíProblémy s trávicím ústrojím
U 1 z 10 lidí, kteří užívají antibiotika, se objevují potíže týkající se trávicího ústrojí. Patří mezi ně nevolnost, zvracení, průjem, zažívací potíže a nadýmání. Dalším nežádoucím účinkem může být ztráta chuti k jídlu. Můžete mít také nějakou formu bolesti břicha. Obvykle jsou tyto nežádoucí účinky mírné a po ukončení léčby samy odezní. V případě, že se u vás vyskytnou velmi závažné formy těchto problémů nebo problémy přetrvávají i po ukončení užívání antibiotik, musíte co nejdříve vyhledat svého lékaře.
Nepříznivý vliv na imunitu
Problémem spojeným s užíváním antibiotik, který se v posledních letech dostal do popředí zájmu, je vliv těchto léků na rovnováhu mikrobioty ve střevech. Váš imunitní systém je do značné míry závislý na rovnováze mezi dobrými bakteriemi a patogenními mikroby, které způsobují onemocnění. V normálním zdravém trávicím traktu nebo střevech převažují dobré bakterie nad špatnými, což umožňuje tělu bojovat s infekcemi. Nesprávné nebo dlouhodobé užívání antibiotik však může tuto pečlivou rovnováhu narušit, protože spolu se špatnými bakteriemi vyhubí i ty dobré a zvýší náchylnost k infekcím.
Zvýšené riziko metabolických poruch
Výzkum zjistil, že složení střevní mikroflóry hraje rozhodující roli při zánětlivých a autoimunitních poruchách. Což je důvod, proč je vystavení antibiotikům spojováno s metabolickými poruchami, mezi které patří obezita, cukrovka a metabolický syndrom. Narušená rovnováha mikrobioty má za následek chronický nízkostupňový zánět, který je zase spojován s nadměrným hromaděním tuku. Tato obezita může postupně směřovat k plnohodnotnému metabolickému syndromu. A pokud se tak stane, hrozí vám mimo jiné vyšší riziko cukrovky 2. typu, ztukovatění jater a vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Riziko cukrovky 1. typu
Výskyt diabetu 1. typu závislého na inzulinu v průmyslově vyspělých zemích v posledních desetiletích stoupá. Vědci se domnívají, že může existovat souvislost mezi užíváním antibiotik a tímto autoimunitním onemocněním. Samostatný výzkum také zjistil, že zatímco jednorázové užívání antibiotik nezvyšuje riziko vzniku diabetu, pokud pacientovi byly podány dva až pět takových cyklů, bylo u některých antibiotik, včetně penicilinu, chinolonů, makrolidů a cefalosporinů, riziko vzniku diabetu zvýšené.
Vaginální kvasinkové infekce
Stejně jako antibiotika zasahují do rovnováhy střevní flóry, zasahují i do rovnováhy flóry pochvy. To může umožnit, aby se v důsledku užívání antibiotik dařilo některým druhům plísní, jako je Candida albicans (normálně se v této oblasti vyskytuje jen ve velmi malém množství), když je zde méně „dobrých bakterií“, se kterými mohou soupeřit. Studie na zvířatech tento účinek prokázaly. Proto zdravotníci doporučují při užívání antibiotik užívat tablety Lactobacillus acidophilus nebo jíst jogurt s živými kulturami. To může pomoci s udržením rovnováhy dobrých bakterií a může vám to pomoci vyhnout se kvasinkové infekci.
Vředy v ústech a puchýře
Z podobných důvodů, z jakých se u vás objevují vaginální kvasinkové infekce, se u vás mohou objevit také vředy v ústech způsobené afty nebo kandidózou. Ústní vředy nebo puchýře mohou být také důsledkem užívání antibiotik. Jako nežádoucí účinek se často uvádějí některé léky, jako je amoxicilin.
Zbarvení zubů
Bylo zjištěno, že užívání tetracyklinových a beta-laktamových antibiotik způsobuje změnu barvy zubů. Pokud se tetracyklin používá v době, kdy se zuby vyvíjejí, jako je tomu u kojenců nebo dětí do 8 let, je změna barvy vlastní a trvalá. Může dokonce ovlivnit dítě v děloze v druhé polovině těhotenství. Při použití beta-laktamů a tetracyklinu v jiných obdobích je zbarvení povrchové, vnější a reverzibilní. Zuby si můžete nechat odborně vyčistit nebo si je pečlivě vyčistit, abyste změnu barvy zvrátili.
Alergie: Kožní vyrážky, kašel, sípání a dýchací potíže
Alergické reakce na antibiotika se vyskytují přibližně v 1 z 15 případů. Některá antibiotika, jako jsou cefalosporiny a penicilin, jsou častějšími pachateli. Pokud se u vás alergická reakce vyskytne, může se objevit kopřivka nebo vyvýšená kožní vyrážka, která může být značně svědivá. Dalšími příznaky alergie jsou sípání nebo kašel. Někteří lidé mohou pociťovat svírání v krku, které může narušovat dýchání. Pokud se tento stav stane závažným, je třeba spěchat do nemocnice k lékařskému ošetření. Jak poznáte, že je vaše reakce závažná? Pokud se dostaví pocit strachu nebo hrůzy, náhlý pokles krevního tlaku, zmatenost a malátnost, zrychlený tep nebo ztráta vědomí, prožíváte anafylaxi, velmi závažnou alergickou reakci. U většiny lidí jsou však reakce mírné až středně závažné a antihistaminika mohou pomoci nežádoucí účinky překonat.
Rezistence na antibiotika
Nadměrné nebo nesprávné užívání antibiotik může vést ke vzniku rezistence na antibiotika, což je problém, který znepokojuje světovou lékařskou komunitu. Výsledkem jsou kmeny bakterií rezistentní vůči antibiotikům, které je stále obtížnější a nákladnější zabít nebo překonat, protože jsou schopny odolávat působení léků nebo snižovat jejich účinnost. To může mít za následek i dlouhodobou invaliditu nebo dokonce úmrtí.
Nežádoucí účinky specifické pro vás
Kromě těchto obecných účinků užívání antibiotik se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky, které mají dopad na některé z nás. Chcete-li vědět, jaké to jsou, přečtěte si příbalové letáky nebo si zjistěte více informací o konkrétním antibiotiku, které vám bylo předepsáno. Například tetracykliny mohou způsobit, že budete citliví na přirozené i umělé světlo. Pokud se vám to stane, budete se muset vyhýbat přílišnému vystavování světlu – zejména jasnému světlu.
Další nežádoucí účinky, jako je fluorochinolony vyvolaná tendinopatie (zánět šlach), je třeba dále zkoumat, protože někteří se domnívají, že riziko je zanedbatelné, zatímco jiní se domnívají, že existuje přímá souvislost. Je dostatek údajů, které naznačují potřebu opatrnosti při používání fluorochinolonových antibiotik u části populace. Proto byste si měli ověřit, zda jste oprávněni je užívat, a to tak, že lékaři, který vás vyšetřuje, sdělíte kompletní anamnézu.
Abyste vyloučili jakékoli lékové interakce s léky, které již užíváte, poraďte se před užíváním antibiotik se svým lékařem. Mohou potlačit účinek jiných léků nebo jim zabránit v působení.