Neuvěřitelné zdravotní účinky zelených stonků celeru

Celer je pravděpodobně největším outsiderem zeleninové říše. Zatímco okouzlující zelenina, jako je brokolice a kapusta, je středem pozornosti, chudák celer je zcela ignorován. Krásné papriky a saláty z červené řepy jsou na Instagramu hojně navštěvované, ale kdo by chtěl vidět nudný celer? Pokud jste v minulosti nad celerem ohrnovali nos, možná byste měli změnit názor. Tento skromný zelený stonek celeru je ve skutečnosti nabitý zdraví prospěšnými látkami, které budete chtít okamžitě využít.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Mají nízký obsah kalorií

Stonky celeru jsou prakticky bez kalorií. Jeden stonek celeru obsahuje pouhých 10 kalorií. Pokud se snažíte zhubnout tím, že pečlivě sledujete svůj kalorický příjem, měli byste toho využít. Použijte stonky celeru k obohacení jídla, aniž byste zvýšili počet kalorií. Jsou neuvěřitelně všestranné, takže je můžete přidat téměř do každého jídla, které připravujete, od šťáv a salátů až po hranolky.

Sníží hladinu špatného cholesterolu

Celerové stonky obsahují sloučeninu známou jako butylftalid, která dává stonku jeho vůni a barvu. Butylftalid je také velmi účinný při snižování špatného cholesterolu. Dobrý (HDL) cholesterol je nezbytný pro správné fungování organismu, ale špatný (LDL) cholesterol je zodpovědný za hromadění plaku a srdeční choroby. Pouhé čtyři celerové stonky mohou snížit přítomnost LDL téměř o 7 %, což napomáhá lepšímu fungování vašeho oběhového systému.

Obsahují dostatek sodíku

Stejně jako ne všechen cholesterol je špatný cholesterol, není ani všechen sodík špatný sodík. Druh sodíku obsažený v celeru reguluje množství tekutin v našem těle, udržuje nás hydratované, vysílá nervové impulzy a řídí pohyb našich svalů. Jednoduše řečeno, bez kvalitního sodíku naše tělo nepřežije. Celer obsahuje všechen dobrý a žádný špatný druh sodíku.

Zlepšení trávení

Celerové stonky jsou tvořeny převážně vodou, která je důležitá pro zdravý trávicí systém. Obsahují také nerozpustnou vlákninu, která reguluje pohyb střev. Nerozpustné vlákniny jsou husté gelovité látky, které vystýlají vnitřní stěny střev. Usnadňují cestu odpadním látkám a pomáhají tělu lépe je vylučovat.

Mají protizánětlivé vlastnosti

Téměř každý problém, se kterým se naše tělo potýká, může mít příčinu v zánětu. Trpíte akné? Zánět. Bolí vás klouby? Zánět. Obtížně se vám dýchá? Hádáte správně. Zánět. Celerové stonky obsahují účinné sloučeniny, které mohou zánět ve vašem těle zklidnit. Působí přímo u zdroje, pomohou vám cítit se a vypadat mnohem lépe.

Jsou dobré pro vaše oči

Možná byste měli nahradit mrkev celerem, pokud chcete mít lepší zrak. Jeden řapík celeru vám dodá 5 % denní potřeby vitaminu A, který chrání nejen váš zrak, ale také zabraňuje degeneraci svalů související s věkem. Vitamin A je také nezbytný pro zdravý imunitní a reprodukční systém, takže nezapomeňte jíst hodně celeru.

Ochrání vás před rakovinou

Celerové stonky mohou vypadat obyčejně, ale jejich obyčejný zevnějšek skrývá účinné flavonoidy, které bojují proti rakovině. Ty brání tomu, aby buňky vůbec zmutovaly a staly se rakovinnými. Zvláště účinné jsou při oddalování rakoviny slinivky břišní a prsu. Zařaďte proto celerové stonky do svých salátů nebo zelených koktejlů a připravte si tak jídlo, které bude bojovat proti rakovině.

Mohou zvyšovat vzrušení

Jak by mohlo něco tak nesexy jako celerový stonek zvýšit váš sexuální apetit? Celerové stonky obsahují dva feromony známé jako androstenon a androstenol, které zvyšují úroveň vašeho vzrušení. Takže se nemusíte bát, když se vaše partnerka bude tvářit nechápavě kvůli romantické večeři, jejímž středobodem jsou celerové stonky. Později vám bude pravděpodobně mnohem vděčnější.

Mohou snížit vysoký krevní tlak

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí a obvykle jsou způsobeny vysokým krevním tlakem. Bylo zjištěno, že řapíkatý celer účinně snižuje hladinu krevního tlaku u pacientů trpících chronicky vysokým krevním tlakem. Důvodem může být to, že celer působí jako relaxant a zvyšuje tok vápníku a draslíku mezi krevními buňkami.

Působí proti infekcím močových cest

Stonky celeru mohou působit jako diuretikum a nutit vás častěji běhat na toaletu. To pomáhá vyplavovat všechny toxiny nahromaděné v těle a snižuje pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů. Snižují také množství kyseliny močové v našich vylučovacích orgánech, čímž pomáhají bojovat proti močovým infekcím, problémům s ledvinami a cystám.