Nepříjemný tělesný zápach, zdroje a příčiny tělesného zápachu
Přestože se mnozí z nás za tělesný zápach stydí a jsou si ho vědomi, je to přirozený fyziologický proces a součást života. Pokud vás však nepříjemný nebo obtěžující tělesný zápach nutí příliš často sahat po deodorantu, je dobré pátrat dál. Existuje mnoho příčin, které způsobují „bromhidrózu“ a způsobují, že lidé zapáchají – od jednoduchých biologických či chemických reakcí a faktorů prostředí až po skrytý zdravotní problém. Zde je tedy přehled faktorů, které určují a mění tělesný zápach.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPot a bakterie
Všichni víme, že existuje souvislost mezi potem a tělesným zápachem. Vaše tělo má dva druhy potních žláz, a to:
Ekrinní žlázy: Potní žlázy jsou tvořeny převážně solí a vodou, jsou bez zápachu a slouží k regulaci teploty a ochlazování pokožky, když jste přehřátí.
Apokrinní žlázy: Tyto žlázy jsou naopak soustředěny v blízkosti vlasových folikulů na pokožce hlavy, genitáliích a v podpaží a produkují viskózní, hustý pot z bílkovin a lipidů.
Když se bakterie na povrchu kůže dostanou do kontaktu s apokrinním potem, živí se jím a prospívají, a také způsobují chemické reakce s výrazným zápachem – výsledkem je to, co známe jako tělesný zápach. Apokrinní žlázy bývají stimulovány, když jsme přehřátí, cvičíme nebo se cítíme vystresovaní či úzkostní, a proto si za těchto okolností obvykle všimnete tělesného zápachu. Důsledné dodržování hygieny a pravidelné mytí, zejména se zaměřením na oblasti s apokrinními žlázami, může udržet nepříjemný tělesný zápach pod kontrolou. Mimochodem, apokrinní potní žlázy se vyvíjejí až během puberty, a proto děti obvykle nemají tělesný zápach.
Vaše genetická výbava
Vaše genetická výbava má také tendenci ovlivňovat tělesný zápach. Malá odchylka v genu zvaném ABCC11, která se vyskytuje u lidí japonského, čínského a korejského původu, je totiž spojena se sníženým zápachem podpaží a suchým ušním mazem. Zajímavé je, že geny mají také vliv na to, zda vnímáte zápach jako příjemný nebo nepříjemný. Jedna studie zjistila, že v závislosti na odchylkách v jednom genu lidé hodnotili steroidy na bázi potu související s mužským hormonem testosteronem, jako extrémně nepříjemné nebo sladce vonící po vanilce! Mezitím někteří lidé se vzácnou variantou genu nebyli schopni tyto steroidy vůbec cítit.
Nadváha
Nadváha může zhoršovat tělesný zápach. To je způsobeno zvýšenou námahou potřebnou pro všechny úkoly a následným zvýšeným pocením. Pot může také uvíznout v kožních záhybech, do kterých se nedostane dostatek vzduchu, což dává bakteriím možnost bujet a prospívat, rozkládat pot a způsobovat tělesný zápach.
Zajímavé je, že výzkumy také naznačují, že předsudky vůči lidem s nadváhou mohou také způsobovat pocit, že hůře a více zapáchají. V rámci studie byly lidem podávány „vzorky vůní“, které byly skutečně bez parfemace, a zároveň si prohlíželi fotografie lidí s nadváhou, štíhlých nebo s normální hmotností. Přestože vzorky byly bez vůně, byly hodnoceny špatně, když byly prohlíženy spolu s fotografiemi lidí s nadváhou. Stejné vzorky získaly lepší hodnocení, když jim byly promítány snímky lidí s normální hmotností nebo hubených lidí.
Nadměrné pocení
Hyperhidróza je zdravotní stav charakterizovaný nadměrným pocením. Zdá se, že je způsobeno nadměrnou činností potních žláz. Nadměrné pocení mohou způsobovat i další zdravotní stavy, jako je úzkost, akromegalie, rakovina, karcinoidní syndrom, hyperaktivní štítná žláza atd. A protože pot je v podstatě palivem pro bakterie způsobující tělesný zápach, může více potu znamenat větší pravděpodobnost vzniku tělesného zápachu. Přestože pot produkovaný při hyperhidróze pochází z ekrinních žláz a neměl by zapáchat, zvlhčení kůže v důsledku potu může usnadnit bakteriím rozklad keratinu nebo bílkovin v kůži a vést ke vzniku tělesného zápachu.
Stres
Stres může způsobit, že se budete potit – a to doslova. Apokrinní pocení se objevuje jako reakce na úzkost, stres nebo bolest a může vést ke vzniku tělesného zápachu.
Některé potraviny
Potraviny, které jíte, mohou také ovlivnit váš tělesný zápach. Například zelenina, jako je květák, zelí, brokolice, česnek a cibule, může ovlivnit váš zápach, protože obsahuje sirné sloučeniny, které pronikají do ekrinního potu. Tento zápach by však měl po nějaké době odeznít. Můžete také pít hodně vody, abyste si propláchli organismus.
Zápach může vyvolat i konzumace masa nebo alkoholu. Jedna studie totiž zjistila, že ženy hodnotily vůni mužů získanou z jejich podpaží jako výrazně příjemnější, přitažlivější a méně intenzivní, když měli bezmasou stravu ve srovnání s tím, když konzumovali červené maso.
Některé zdravotní potíže
Váš tělesný zápach může také vypovídat o vašem zdravotním stavu. Některé zdravotní potíže jsou spojeny s určitým tělesným pachem. Například zápach připomínající bělidlo může poukazovat na onemocnění ledvin nebo jater, zatímco lidé s cukrovkou mají někdy ovocný zápach. Pokud zjistíte, že vaše tělesná vůně je v poslední době neobvyklá, stojí za to nechat se vyšetřit. K tělesnému zápachu může vést i přemnožení bakterií na kůži, protože je zde více bakterií, které napadají pot, který produkujete. Pro udržení této rovnováhy můžete udělat mnoho – od udržování čisté a suché pokožky pravidelným koupáním a nošením prodyšných látek, až po konzumaci potravin, které podporují růst dobrých bakterií a omezují růst bakterií špatných.
Některé léky
Pokud si myslíte, že nepříjemně zapácháte, možná byste měli také zkontrolovat svou lékárničku, zda není viníkem. Některé léky, například antidepresiva, mohou způsobovat zvláštní tělesný zápach. Jiné léky, například morfin nebo léky používané ke snížení horečky, mohou způsobit, že se budete více potit, což zase zvyšuje riziko tělesného zápachu. Obraťte se na svého lékaře a zjistěte, zda za tento účinek nemůže být zodpovědný některý z léků, které užíváte.
Syndrom rybího zápachu
Syndrom rybího zápachu neboli trimetylaminurie je vzácný zdravotní stav charakterizovaný nepříjemným rybím tělesným zápachem. Tento zápach může ovlivňovat váš dech, moč, pot a vaginální tekutiny. Předpokládá se, že v některých případech je způsoben vadnými geny, a bohužel na tento stav neexistuje žádný lék. Tento stav mohou zhoršovat faktory, jako je stres, pocení, menstruace a také některé potraviny, například mořské plody, arašídy, fazole a vejce. Lékař vám může doporučit antibiotika nebo doplňky stravy s vitaminem B2 či živočišným uhlím, které vám s tímto stavem pomohou. Pomoci mohou také opatření v oblasti životního stylu, jako je vyhýbání se stresu, časté převlékání a používání antiperspirantu.
Existuje mnoho přírodních prostředků, od jedlé sody a jablečného octa až po citronové nebo tea tree esenciální oleje, které mohou udržet vaši pokožku suchou, kontrolovat bakterie a zanechat vás příjemně vonící.