Nepříjemné projevy alergie a jak zmírnit pálení očí

Ať už je příčinou únava, infekce nebo třeba alergie, každý z nás už někdy nepříjemné pálení očí zažil. Tyto zdravotní obtíže navíc v dnešní digitální době trápí stále více dospělých pacientů, kteří tráví své dny sledováním počítačových a mobilních obrazovek, ale nevyhýbají se ani dětem nebo těhotným ženám.

Alergie postihují přibližně čtvrtinu české populace a jejich výskyt má vzrůstající tendenci. Mezi nejčastější alergeny patří roztoči, domácí mazlíčci (srst nebo sekrety), plísně, léky, konzervační látky, potraviny a přísady v nápojích či hmyzí jed a v neposlední řadě pyl, který na jaře a v létě dokáže znepříjemnit procházky, výlety i sportování na čerstvém vzduchu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

V době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi, se pylová zrna šíří vzduchem a způsobují takzvanou sezónní alergickou rýmu. U té trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže. Oční příznaky ztrpčují každodenní život a znemožňují vykonávání některých pracovních aktivit a také společně s nosními příznaky může docházet ke zhoršené kvalitě spánku.

Jaké může mít pálení očí příčiny a jak ho zmírnit

Jelikož ve většině případů způsobuje pálení očí únava, lidé tento zdravotní problém často berou na lehkou váhu, nebo se ho dokonce snaží přejít. Zrakové obtíže však není radno podceňovat. Ačkoliv svědící, slzející a zarudlé oči často signalizují pouhé rozšíření nebo zanícení krevních cév, někdy bývají příznakem závažného onemocnění, které může v budoucnu negativně ovlivnit pacientův zrak.

Některým jedincům způsobuje pálení očí alergie a senná rýma. Na vině v tomto případě bývají látky, které jsou pro zdravé jedince neškodné, u alergiků však mohou vyvolat podráždění očí a další nepříjemné komplikace. Jedná se například o pyly z různých druhů stromů a květin, ale také o prachové částice. Tyto komplikace se objevují především v jarních a letních měsících, kdy rostliny kvetou.

Pokud vás trápí slzení a pálení očí, v žádném případě si je nemněte, protože třením můžete uvolňovat ještě více dráždivých látek a situaci zhoršit. Jako první pomoc můžete vyzkoušet výplach a obklady s odvary z bylinek jako je světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník.

Oteklá víčka zase zklidňuje studený obklad či vychladlé sáčky s vylouhovaným černým čajem. V lékárně si můžete nechat od specialisty poradit vhodné oční kapky, které mějte vždy po ruce, zejména pokud se chystáte do přírody.

Jestliže se problémy do tří dnů nezlepší, měli byste kontaktovat lékaře, který provede diagnostiku a nasadí vhodnou akutní léčbu. Oční kapky nebo tablety s antihistaminiky obvykle zapůsobí téměř okamžitě. Dlouhodobě neléčená oční alergie naopak může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku.

Příznaky oční alergie a jak zmírnit alergickou reakci

Oční alergie je onemocnění, které se rozvíjí především v posledních desetiletích a jeho incidence stoupá. Mezi příčiny alergických reakcí patří faktory prostředí, genetické faktory, léčebné a kosmetické přípravky, kontaktní čočky i celkově podávané léky. Alergeny mohou být jak sezónní – pyly, tak celoroční – zvířecí srst, prach, roztoči. Alergická reakce může vzniknout ale i na UV záření v přirozené i umělé formě.

Princip alergické reakce spočívá v tom, že během minulého setkání s příslušným alergenem si naše tělo vytvořilo specifické protilátky, které při každém dalším setkání s ním vedou k intenzivnější alergické reakci. Alergické oční záněty se vyskytují jako samostatné oční postižení, ale mnohem častěji v kombinaci s dalšími projevy. U sezónní alergie se závažnost příznaků liší den ode dne v závislosti na množství alergenů v prostředí.

U každé osoby se mohou objevit odlišné projevy oční alergie. Na pozoru se mějte i v případě, že jste se s potížemi setkali poprvé. Alergie se totiž může vyvinout kdykoliv v průběhu života, proto lidé často prvotní příznaky podceňují a s návštěvou lékaře otálí. Důležité je podstoupit testování alergií, které se ovšem provádí obvykle po skončení a před začátkem pylové sezóny.

Ke zmírnění alergických reakcí je ideálním způsobem terapie eliminací alergenu, která může být úspěšná zejména v časných stádiích. Ne vždy je však možná. V praxi je to nošení ochranných brýlí, častější mytí obličeje a sprchování vlasů.

Vyhýbejte se co nejvíce alergenům a v případě projevů alergické reakce, která vám působí akutní obtíže, kontaktujte lékaře.