Nenápadné varovné příznaky že můžete trpět onemocněním srdce
Je běžný den a zdá se, že vaše tělo funguje v pořádku, dokud se najednou necítíte ohromně unavení nebo se náhle nezadýcháte. Pravděpodobně jste to přešli lhostejným mávnutím ruky a přičítali to stresu z dodržování napjatých pracovních termínů nebo přílišnému množství domácích prací.
Napadlo vás ale někdy, jestli to nemůže být způsob, jakým vám vaše tělo signalizuje, že s vaším srdcem může být něco v nepořádku?
Většině z nás se zdá nemožné, že by tyto zdánlivě obyčejné příznaky mohly souviset s něčím tak závažným, jako je onemocnění srdce. Srdeční onemocnění se však obvykle vyvíjejí dlouho, než se stanou chronickými, a v době, kdy se u vás objeví specifičtější příznaky, které ve vás vyvolávají paniku, může být už stejně pozdě. Proto je tak důležité, abychom věnovali pozornost drobnějším náznakům a zajistili si tak potřebná preventivní opatření, abychom se později v budoucnu vyhnuli větší tragédii.
Zde je 6 takových varovných příznaků, na které je třeba si dávat pozor. Mějte na paměti, že se jedná o velmi nespecifické příznaky a mohou souviset s různými poruchami, nejen s onemocněním srdce. Přesto není na škodu se na všech možných postupech poradit se svým lékařem.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Závratě nebo točení hlavy
Máte po příchodu do posilovny najednou pocit, že se s vámi točí svět? Závratě nebo točení hlavy jsou častými příznaky dehydratace, nebo toho, že jste se postavili příliš rychle. Pokud se však jedná o pravidelný výskyt, měli byste se ihned poradit s lékařem, zda to nesouvisí s vaším srdcem. Závratě jsou často důsledkem ucpání tepen nebo vadných srdečních chlopní, které snižují váš krevní tlak. Když k tomu dojde, vaše orgány nedostávají dostatečný přísun kyslíku, který potřebují ke správnému fungování, což vaše tělo uvrhne do stavu, kdy se vám točí hlava nebo máte pocit, že každou chvíli omdlíte.
2. Extrémní únava
Nemáme na mysli takovou únavu, jakou cítíte po probdělé noci. Jedná se o druh únavy a vyčerpání, který je běžný při chřipkovém záchvatu, s tím rozdílem, že na rozdíl od chřipky tato prostě odmítá odeznít. Mnoho lidí to odpíská v domnění, že to časem odezní, aniž by se zastavili a zamysleli se nad tím, zda to není proto, že vaše srdce se příliš namáhá, aby vyslalo potřebné množství kyslíku do vašich orgánů. Orgány s nedostatkem kyslíku nebudou schopny správně vykonávat své funkce a ještě více podpoří vaši únavu.
Extrémní únava je však velmi nespecifický příznak a příčin, proč se cítíte unavení, může být celá řada. Proto pouze na základě tohoto příznaku nedělejte hned závěry, že máte problémy se srdcem. Místo toho si promluvte se svým lékařem a nechte si od něj říct, co si o tom myslí.
3. Oteklé nohy a/nebo chodidla
Otoky nohou, kotníků nebo chodidel jsou dalším nespecifickým příznakem, který souvisí s celou řadou stavů, jako jsou křečové žíly, těhotenství, omezený pohyb při cestování, cukrovka nebo léky na krevní tlak. Mohou však být také známkou vadné srdeční chlopně, která se odmítá správně uzavřít, nebo hluboké žilní trombózy, zejména pokud je doprovází další příznaky, jako je citlivost v oblasti nohou, dušnost nebo bolest na hrudi. Pokud si všimnete, že vaše nohy a/nebo chodidla vypadají neobvykle oteklé, je nejlepší, abyste se okamžitě obrátili na svého lékaře.
4. Bolestivé/krvácející dásně nebo zápach z úst
Mezi špatným stavem ústní dutiny a srdečními onemocněními existuje silná souvislost. Pokud se o své zuby a dásně řádně nestaráte, umožňujete bakteriím z ústní dutiny pronikat do krevního oběhu a hromadit se v srdečních chlopních. Studie totiž uvádějí, že Streptococcus sanguinis, jedna z nejběžnějších bakterií notoricky známých jako původce paradentózy, může hrát roli při zvyšování rizika koronárního onemocnění srdce. Výzkumy také ukazují, že pravidelná parodontální terapie k léčbě zánětu může také snížit riziko vzniku srdečních onemocnění.
Pokud tedy zaznamenáváte, že máte nepříjemný zápach z úst nebo zarudlé či bolestivé dásně, možná je čas nejen na návštěvu zubaře, ale také na vyšetření srdce.
5. Bolesti břicha
Srdce, jícen (tedy průchod mezi ústy a žaludkem) a žaludek se nacházejí v lidském těle hned vedle sebe. Z tohoto důvodu může být pro lékaře i běžnou veřejnost velmi náročné rozlišit mezi bolestí související se zažíváním a bolestí srdce. Každá klinika má různé algoritmy, které může použít, aby se pokusila stanovit správnou diagnózu, ale neexistují žádná pevná pravidla, která by platila pro všechny, protože tělo každého člověka reaguje jinak.
Pokud pociťujete bolest břicha, která nemůže souviset s něčím, co jste snědli, může se jednat o časný příznak srdečního infarktu, zejména pokud je doprovázena příznaky, jako je nevolnost, únava a potíže s dýcháním. Pokud se jedná o pravidelný výskyt, okamžitě zamiřte na pohotovost – čím rychleji budete ošetřeni, tím přesnější bude prognóza.
6. Modré nehty na rukou či nohou
Namodralý nádech nehtů, ať už na celém úponu, nebo jen na špičce, může být způsoben tím, že klimatizace v práci běží na příliš nízkou teplotu, která vašemu tělu nevyhovuje. Pokud si však všimnete, že vám nehty modrají i přes naprosto příjemné počasí, může to být známka toho, že se do těchto oblastí nedostává dostatek krve bohaté na kyslík, protože vaše srdce nepumpuje zdravou rychlostí. Navštivte ihned svého lékaře a poraďte se s ním, co na to říkají výsledky vyšetření.