Nenápadné příznaky těhotenství před vynecháním menstruace

Většina žen se na vynechání menstruace těší, pokud těhotenství plánovaly. Při čekání na nejzřetelnější příznaky si však maminky nemusí uvědomit, že jejich tělo ve skutečnosti každou chvíli vysílá náznaky těhotenství. Tyto nenápadné projevy nemusí být nejjistějším způsobem potvrzení těhotenství a mohou být mylně považovány za příznaky nemoci. Mohou však naznačovat, že jste již počala a vydala se na cestu těhotenstvím.

Tyto náznaky vás dovedou ke šťastné zprávě, na kterou jste čekala.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvracení v ranních hodinách

Některé ženy si to mohou splést se zažívacími potížemi nebo otravou jídlem. Ve skutečnosti se však jedná o příznaky ranní nevolnosti, ke kterým dochází proto, že se u vás začaly projevovat hormony a brání vám v procesu trávení.

Únava a ospalost

Po celou dobu vás přemáhá pocit únavy a ospalosti. To nemusí být nejspolehlivější příznaky, ale určitě to může být jeden z nich. Koneckonců potřebujete odpočinek, když vaše tělo pracuje přesčas, aby připravilo prostor pro nový život.

Nateklá a citlivá vagína

Pokud se váš výtok hlenu stává řídkým a bílým, pravděpodobně více než obvykle, může to být jeden ze znaků, který vám uniká. Oteklá a citlivá vagína poslouchá příkazy těhotenských hormonů, které již zahájily svou práci na přípravě těla na těhotenství.

Jemná a citlivá prsa

Menstruace může způsobit, že vaše prsa budou jemná a citlivá, a stejně tak i těhotenství. Příběh prsou je mnohem odlišnější v pozdějších fázích, kdy se zdá, že mají vlastní hlavu, mění tvary a velikost. Nicméně citlivá prsa v prvních dnech jsou také z několika prvních náznaků těhotenství.

Zácpa bez změny stravy

Vaše zažívání bylo v pořádku, stejně jako vaše strava, ale najednou jste si uvědomila, že trávíte příliš dlouhou dobu na toaletě. Za zácpu může hormon progesteron, který je hlavním těhotenským hormonem. Pít hodně vody a jíst potraviny bohaté na vlákninu může pomoci.

Pocit závratě

Svět se může na zlomek vteřiny zakymácet a vy si říkáte, jestli nemáte nízký krevní tlak. Samozřejmě, že máte. Progesteron, což je těhotenský hormon, rozšiřuje vaše cévy, aby jimi mohlo proudit více krve. To může mít za následek snížení krevního tlaku. Závratě by mohly být náznakem těhotenství, pokud nemáte jiné důvody pro nízký krevní tlak.

Nutkání často močit

Časté návštěvy toalety by mohly být jedním z náznaků, které pro vás vaše tělo vypouští. S počátkem těhotenství začne vaše tělo produkovat více krve, aby uspokojilo potřeby malého života, který ve vás roste. Vaše ledviny proto začnou vykonávat práci navíc při filtrování této krve.

Záchvaty hladu

Nedávno jste si všimla, že jste se začala přejídat, a to i v noci! A počkejte, má to nějaký vzorec! Hltáte kyselé věci nebo zmrzlinu a sýr. Zvýšená chuť k jídlu je ukazatelem počínajícího těhotenství a vaše tělo bude později jen toužit po dalším jídle.

Nečekané menstruační křeče

„Ještě ani nemám termín, a už mě trápí křeče?“, možná si říkáte. Menstruace následuje po rituálních křečích, které člověk zažívá v podbřišku, ale těhotenství může mít za následek také takové. Ženy také mají tendenci pociťovat křeče, když se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní sliznici, čemuž se také říká implantace.

Implantační krvácení

Když dojde k implantaci, může to také způsobit mírné krvácení, kterého si ženy mohou všimnout jako špinění malého množství krve ve spodním prádle nebo při utírání dolních končetin. Může trvat několik dní, silné krvácení však může být známkou potratu nebo menstruace.

Implantace znamená začátek vašeho těhotenství.

Nechuť k některým potravinám

Nesnášíte vůni, která vám dříve byla příjemná? Vynechání oblíbených jídel z jídelníčku, která vám jinak chutnala, není nic neobvyklého. Určité vůně a chutě by mohly vyvolávat odpor – za vše mohou těhotenské hormony, jako jsou estrogen a progesteron.

Výkyvy nálad

V jednu chvíli jste veselá žena a vzápětí brečíte jako miminko – je to normální, protože jde o těhotenství. Náhlý nárůst hladiny hormonů může způsobit, že váš emoční systém zakolísá natolik, že se nestačíte divit. Odpočiňte si a promluvte si s partnerem nebo rodinnými příslušníky, pokud se cítíte poněkud mimo.

Co dělat dál?

Pokud máte pocit, že byste se mohla ztotožnit s většinou těchto příznaků, je pravděpodobnost, že jste otěhotněla, poměrně vysoká. Vaše tělo začne vykazovat známky těhotenství do dvou týdnů od početí. Pokud jste zjistila, že vám vynechala menstruace, je nejvyšší čas zajít si na těhotenský test a potvrdit si své očekávání.

Foto: Pixabay.com
Autor: Adam Novotný
Zdroje: SSM Health , What to expect