Nemoci a zdravotní problémy způsobené nedostatkem vitamínu A
Jezte mrkev! Dejte si více brokolice! Pijte mléko! Pokud jste vyrůstali a slýchali tento často únavný monolog od svých rodičů, můžete jim za to poděkovat. Tyto a mnohé další potraviny, které se běžně vyskytují v našem jídelníčku, jsou bohaté na vitamín A, živinu, bez které se neobejdeme.
Když však našemu tělu vitamín A chybí, hrozí znepokojivé zdravotní problémy. Nedostatek vitamínu A (VAD) je bohužel vážným zdravotním problémem u dětí, těhotných a kojících žen v mnoha rozvojových zemích nebo zemích s nízkými příjmy. Ve skutečnosti trpí VAD 250 milionů dětí na celém světě. Pokud se neléčí, může to vést až k úmrtí.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czExistuje mnoho živočišných zdrojů (játra, plnotučné mléko, sýry, vejce a tučné ryby) a rostlinných zdrojů (barevné ovoce a zelenina i zelené rostliny) vitamínu A. Když těchto potravin nejíme dostatek, nastupuje VAD, což vede k různým onemocněním. VAD může být také vyvolána neefektivním skladováním, transportem a vstřebáváním vitamínu A. Zranitelní mohou být dospělí s gastrointestinálními onemocněními, jako je celiakie, porucha žlučových cest nebo cirhóza jater. Zde jsou některé zdravotní problémy související s VAD, o kterých byste měli vědět:
Oční onemocnění
Xeroftalmie zahrnuje celou řadu očních problémů vyvolaných VAD. Tyto příznaky se liší v závislosti na věku a rozsahu nedostatku. Mezi osoby, které jsou tímto stavem ohroženy, patří děti předškolního věku, dospívající a těhotné matky. Zvláště ohroženy jsou malé děti, protože v období růstu potřebují vyšší příjem vitamínu A. Ve skutečnosti je xeroftalmie hlavní příčinou slepoty u dětí na celém světě, ale zejména v některých rozvojových zemích, pokud strava neobsahuje dostatečné množství vitamínu A. Ve většině případů lze tomuto druhu slepoty předcházet. Mezi oční onemocnění, která mohou být vyvolána VAD, patří např:
Noční slepota
Vitamín A spolupracuje s bílkovinami zvanými opsiny, které v našem těle vytvářejí pigment citlivý na světlo zvaný rodopsin. Při nedostatku vitamínu A klesá produkce rodopsinu, což vede ke zhoršení zraku za tmy. Šeroslepostí jsou nejčastěji postiženy děti ve věku 2-6 let a těhotné a kojící ženy.
Bitotovy skvrny
Bitotovy skvrny jsou bělavé usazeniny na tenké sliznici dolního víčka, které jsou obecně pozorovaným znakem VAD. Obvykle se vyskytují u dětí ve věku 3-6 let.
Spojivka, jemná blána pokrývající přední část oka a vnitřní povrch víček, udržuje tyto oblasti vlhké a bez tření, takže můžeme mrkat očima bez podráždění. Bez dostatečného množství vitamínu A je spojivka matná a suchá (spojivková xeróza). To vede k hromadění keratinových bílkovin v oku, což se projevuje suchými trojúhelníkovitými lézemi pěnovitého vzhledu zvanými Bitotovy skvrny.
Xeróza rohovky
Pokud se příznaky Bitotových skvrn neřeší léčbou VAD, mohou postihnout rohovku, průhlednou přední část oka, která umožňuje vstup světla a která je částečně zodpovědná za schopnost našich očí zaostřit. Při xeróze rohovky dochází k poruše funkce slzných žláz v oku, které přestávají produkovat slzy a hlen, aby udržovaly povrch oka vlhký. Rohovka je pak suchá a zamlžená a působí vyprahlým dojmem. V této fázi je také náchylnější k infekcím.
Xeróza rohovky nemusí vždy následovat po předchozích příznacích, jako jsou Bitotovy skvrny. Může se také projevit jako náhlý a akutní příznak VAD. Pokud není kontrolována, může u malých dětí vést ke slepotě a často i k úmrtí. Klinické studie ukazují, že pacientům, obvykle dětem, kteří dostávají léčbu doplňky vitamínu A i v tomto stadiu, se může zrak plně obnovit.
Vředy rohovky
Pokud není akutní VAD rychle léčena, mohou se na rohovce vytvořit vředy. To může vypadat, jako by se část rohovky roztavila. Vřed může také vyvolat sekundární infekci, což vede k tomu, že oko vypadá jako silně zanícené. Nejvíce náchylné k tomuto onemocnění jsou děti ve věku 1 až 4 roky.
Keratomalacie
Keratomalacie je posledním stupněm zhoršení stavu, pokud není včas řešena eroze rohovky a zamlžení. Během několika dní od vzniku zákalů rohovka změkne, zkapalní a částečně nebo úplně se rozpadne. Keratomalacie se objevuje také u dětí ve věku 1-4 let. Keratomalacie se může projevit i u zdánlivě zdravých dětí, u kterých se objeví spalničky nebo záchvaty průjmu (o tom později). Dochází k tomu proto, že již mají nízké zásoby vitamínu A a aktuální onemocnění jim náhle zásoby této živiny vyčerpá.
Narušená imunita
Studie na zvířatech ukazují, že VAD ovlivňuje imunitu a zvyšuje riziko infekčních onemocnění, často s fatálními následky. U lidí se většina studií týkala spíše dětí než dospělých. Závažnost VAD lze odhadnout na základě toho, že pitevní studie dětí ukázaly, že VAD může vést k atrofii brzlíku, sleziny a lymfatických uzlin. VAD může také změnit slizniční povrchy, například v oku, dýchacích cestách, močopohlavním ústrojí a trávicím traktu. Je známo, že děti s VAD mají mimo jiné sníženou odpověď na očkování proti tetanu a meningitidě.
Dospělí s normálním zdravotním stavem jsou před VAD obecně chráněni, protože játra dospělých mají schopnost uchovávat vitamín A po delší dobu.
Spalničky
Kromě nemocí souvisejících s očima jsou děti s VAD vystaveny vysokému riziku onemocnění běžnými dětskými infekcemi, jako jsou spalničky a průjem. Ve skutečnosti mohou být někdy infekce natolik závažné, že mohou být smrtelné.
Závažnější u podvyživených dětí
V zemích, kde je VAD rozšířená, bylo výzkumem zjištěno, že děti mladší dvou let jsou vystaveny vysokému riziku vzniku závažných infekcí spalničkami. Virus spalniček navíc může napadnout oko a v závažných případech způsobit ztvrdnutí a vysušení spojivky, což je stav nazývaný keratokonjunktivitida. Studie tvrdí, že i u dětí očkovaných proti spalničkám se může vyvinout mírná forma keratokonjunktivitidy, pokud mají VAD, a ta může vymizet až za několik měsíců.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby děti se spalničkami, které žijí v oblastech se zjištěnou VAD, dostávaly denně perorální dávku 200 000 IU vitamínu A (100 000 IU u kojenců) po dobu 2 dnů. Zdá se, že léčba dvěma dávkami je spojena se sníženou úmrtností. Je zvláštní, že léčba vitamínem A funguje pouze u dětí s VAD a nemusí být účinná při léčbě spalniček, pokud dítě nemá jejich nedostatek. Dětem by měly být podávány doplňky vitamínu A pouze pod lékařským dohledem, aby se zabránilo nadměrnému hromadění tohoto vitamínu v těle.
Vzácný výskyt mezi očkovanou populací
Spalničky se ve vyspělých zemích, kde je očkování v dětském věku rozšířené, vyskytují zřídka. Vypuknutí nákazy zavlečené do země například neočkovaným cestovatelem je však možné v oblastech, kde bylo očkováno příliš málo lidí. V takových místech patří mezi zranitelné skupiny děti příliš malé na to, aby byly očkovány, těhotné matky a dospělí, kteří jsou podvyživení nebo mají oslabený imunitní systém.
Průjem
Výzkum mezi dětmi s nedostatkem vitamínu A v rozvojovém světě přinesl záhadu. Způsobuje nedostatek vitamínu A – a z něj vyplývající nízká imunita – náchylnost dětí k dlouhodobým průjmovým infekcím? Nebo časté průjmové infekce vedou ke zhoršenému vstřebávání vitamínu A z potravy? S největší pravděpodobností se jedná o začarovaný kruh, kdy se jedno živí druhým.
Bylo zjištěno, že léčba takových případů průjmu pomocí doplňků vitamínu A pomáhá. V jedné indické studii na dětech ve věku od 2 do 9 let, které trpěly silným průjmem, bylo zjištěno, že doplňky vitamínu A výrazně zmírnily průjem během 48 hodin. Mnoho dalších studií jednoznačně prokázalo souvislost mezi xeroftalmií související s vitamínem A a gastrointestinálními onemocněními.
Anémie
Během těhotenství se výrazně zvyšuje potřeba vitamínu A pro ženu, a to jak pro ni samotnou, tak pro její rostoucí dítě. Zdravé matky konzumující stravu bohatou na živiny mají obvykle dostatečné zásoby vitamínu A v játrech. Studie však ukazují, že ženy s nedostatečným příjmem vitamínu A ve stravě během těhotenství – což je běžný rys chudých komunit v rozvojových zemích – trpí anémií nebo nízkým počtem zdravých červených krvinek a šeroslepostí. Jejich náchylnost k VAD je vyšší ve třetím trimestru těhotenství, kdy se zvyšuje růst plodu a objem vlastní krve matky.
Anémie může mít vážné následky, pokud se neléčí:
Riziko protržení děložní blány
Předčasný porod
Porod mrtvého dítěte
Smrt matky
V důsledku anémie z nedostatku vitamínu A během těhotenství je dítě také vážně postiženo několika způsoby:
Riziko úmrtí v prvním roce života dítěte
Nízká porodní hmotnost/malá velikost
Nízká hladina hemoglobinu
Doplňky vitamínu A užívané během těhotenství pod lékařským dohledem mohou pomoci snížit četnost anémie. Jiné studie tvrdí, že doplňky vitamínu A předepsané až ve druhém a třetím trimestru nejsou příslibem zlepšení zdraví matky ani jejího dítěte. Vyvážená strava s dostatkem živin je nejlepším způsobem, jak se vyhnout anémii během těhotenství.
Špatné zdraví vlasů
Zdravé vlasy signalizují celkové zdraví. Spolu s dalšími vitamíny, minerály, bílkovinami a tuky reguluje vitamín A několik faktorů zdraví vlasů a pokožky hlavy. Konkrétně je vitamín A (jeho dobrým zdrojem je tmavě zelená zelenina) nezbytný pro tvorbu kožního mazu, přírodního oleje vylučovaného žlázami ve vlasových folikulech, který vyživuje a hydratuje pokožku hlavy. Také betakaroten, sloučenina obsažená v jasně zbarveném ovoci a zelenině, jako je mrkev, sladká paprika, dýně, papája a mango, se v těle přeměňuje na vitamín A, který udržuje vlasy a pokožku hlavy zdravé.
Poruchy kůže
Vitamín A se v kůži přeměňuje na sloučeninu zvanou kyselina retinová, která reguluje fungování kožních buněk, aby byly hladké, jemné a zdravé. Při nedostatku vitamínu A lze pozorovat určité změny:
Pokožka se zdá být tlustá, tvrdá a plochá v důsledku procesu zvaného keratinizace.
Pokud se nedostatek prohlubuje, na kůži se objevují tvrdé hrboly, kterým se běžně říká „husí kůže“.
Přirozená barva kůže se stává popelavou a nažloutlou, protože epitel, membránová vnitřní výstelka kůže, ztrácí svou průhlednost a krevní cévy, které dodávají kůži normální barvu, nejsou vidět.
Epitel neboli vnitřní výstelka potních a mazových žláz vysychá a atrofuje.
Také nehty jsou matné, suché a lámavé s podélnými rýhami.
Léčba těchto stavů zahrnuje podávání velkých dávek vitamínu A a postupuje pomalu. Keratinizace může postihnout také vnitřní povrchy dýchacích cest, trávicího traktu a močových cest.
Závěr? Získávejte vitamín A z nejrůznějších potravinových zdrojů. Pokud máte z jakéhokoli důvodu podezření na nedostatek vitamínu A u svého dítěte, poraďte se s lékařem a zjistěte více informací o vhodné suplementaci vitamínem A. Nepoužívejte samoléčbu, protože 80-90 % vitamínu A se ukládá v játrech a nadměrné dávky doplňků mohou vést k toxicitě a dalším komplikacím.