Nejlepší přírodní prostředky k léčbě bakteriální vaginózy

Vagina je složitý ekosystém, ve kterém se dobré bakterie neustále střetávají se špatnými – a obvykle vítězí. Někdy se však tato křehká vaginální rovnováha naruší, když špatné bakterie převáží nad těmi dobrými. Výsledkem je bakteriální vaginóza. Tento stav, který postihuje mnoho žen, obvykle způsobuje abnormální vaginální výtok, který může mít šedou nebo bílou barvu, je vodnatý a řídký. Můžete také pociťovat silný rybí zápach, zejména po pohlavním styku nebo během menstruace. Přibližně 50-75% žen však nepociťuje žádné příznaky.

Typický způsob léčby bakteriální vaginózy zahrnuje antibiotické léky nebo lokální antibiotika. Existuje však několik přírodních prostředků, které mohou také pomoci infekci porazit. Tady je to, co byste mohli vyzkoušet:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vyzkoušejte česnek

Česnek je známý svými antimikrobiálními schopnostmi a může vaši pochvu zbavit této bakteriální infekce. Konkrétně sirná sloučenina známá jako allin obsažená v česneku má silné antibakteriální vlastnosti. Podle některých výzkumu jsou česnekové tablety a metronidazol, který se běžně používá k léčbě bakteriální vaginózy, ve skutečnosti srovnatelně účinné.

Jak ho použít: Přidejte čerstvý česnek do svého jídelníčku. Česnek můžete také používat jako čípek k řešení vaginálních infekcí. Zabalte oloupaný stroužek česneku do gázy a vložte si ho na noc do pochvy, abyste se vypořádali se špatnými bakteriemi. Ráno jej vyjměte a postup opakujte po několik dní.

Vyplachování zředěným olejem Tea Tree

Tea tree oil je esenciální olej získávaný z rostliny Melaleuca alternifolia. A tento silný antimikrobiální prostředek se již dlouho používá k léčbě bakteriálních infekcí. Jak funguje? Bioaktivní sloučeniny, jako je alfa-terpinene, terpinen-4-ol, gama-terpinene a alfa-terpineol, mu propůjčují antibakteriální, ale i protiplísňové a antiprotozoální vlastnosti.

Jak jej použít: Vypláchněte si pochvu zředěným olejem z čajovníku. Výplach připravíte tak, že smícháte 0,4% koncentraci esenciálního oleje se čtvrt litrem vody. Čípek s tea tree olejem si můžete připravit také namočením tamponu do 40 procentního roztoku tea tree oleje. Dejte si však pozor, abyste jej nenechali působit déle než 24 hodin.

Použijte kyselinu boritou

Kyselina boritá je další sloučeninou, která dokáže zbavit škodlivých bakterií. Kapsli s kyselinou boritou lze použít jako čípek pro léčbu opakující se bakteriální vaginózy. Tento prostředek se však nedoporučuje během těhotenství. Mějte také na paměti, že při vnitřním užití může být toxický a neměl by se používat ani na otevřené rány.

Jak se používá: Používejte želatinovou kapsli naplněnou asi 600 mg práškové kyseliny borité jako čípek po dobu 2 týdnů. Kapsli můžete vložit před spaním a ráno ji vyjmout. Pokračování v používání čípku s kyselinou boritou několikrát týdně i po odeznění infekce může fungovat jako preventivní opatření.

Vyzkoušejte jogurt

Přátelské bakterie, jako je Lactobacillus nacházející se v jogurtu, mohou ve vaší pochvě vytvořit nepřátelské prostředí pro škodlivé organismy. Čípky Lactobacillus acidophilus mohou pomoci léčit bakteriální vaginózu, zatímco vaginální kapsle Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus gasseri vás mohou udržet bez infekce po delší dobu.

Zde je však třeba zmínit, že použití jogurtu stále není zcela potvrzeno – podle některých vědců mléčný laktobacil, který se nachází v jogurtu, nemůže pomoci léčit bakteriální vaginózu, protože tento mléčný kmen se v pochvě běžně nevyskytuje. Je samozřejmě zapotřebí dalšího výzkumu, ale není na škodu tento přírodní prostředek vyzkoušet a zjistit, zda vám vyhovuje.

Jak jej používat: Jogurt naneste na pochvu, nechte zaschnout a poté jej opláchněte čistou vodou. Toto provádějte dvakrát denně po dobu asi jednoho týdne. Nezapomeňte také, že přidáním jogurtu do stravy můžete zvýšit svůj probiotický kvocient a pomoci předcházet vaginálním infekcím.

Použití peroxidu vodíku

Když máte bakteriální vaginózu, normální bakterie produkující peroxid vodíku jsou ve vaší pochvě nahrazeny velkým množstvím anaerobních bakterií. A právě proto vám peroxid vodíku může pomoci tento stav řešit. V některých studiích bylo zjištěno, že omývání pochvy zředěným roztokem peroxidu vodíku účinně odstraňuje příznaky bakteriální vaginózy. Ve skutečnosti se ukázalo, že jeho účinnost je srovnatelná s metronidazolem nebo klindamycinem, což jsou léky používané konvenčně k léčbě tohoto onemocnění. Peroxid vodíku navíc pomáhá obnovit normální bakteriální flóru v pochvě.

Jak ho používat: Jednou denně si po dobu jednoho týdne vyplachujte pochvu 30 ml tříprocentního roztoku peroxidu vodíku.

Vyzkoušejte zlatobýl

Zlatobýl je bylina, která se tradičně používá k léčbě bakteriální vaginózy. Obvykle se k tomu používá oddenek a sušený kořen této byliny. Její účinnost v boji proti bakteriální vaginóze se připisuje alkaloidu berberinu, který má příznivé antibakteriální vlastnosti.

Jak ho používat: Rozmíchejte 1 až 2 polévkové lžíce této byliny v půllitru vody. Touto směsí si dvakrát denně čistěte pochvu.

Snižte riziko bakteriální vaginózy pomocí některých každodenních postupů

Přesné příčiny bakteriální vaginózy jsou stále pro lékaře záhadou, takže jí možná opravdu není možné zcela zabránit. Existuje však několik jednoduchých každodenních kroků, kterými můžete snížit riziko vzniku této infekce. Omezte nebo se zcela vyhněte dámským výrobkům, jako jsou spreje, mýdla a ubrousky, které narušují vaginální rovnováhu. Používání pouze čisté teplé vody k čištění mimo pochvu, utírání se zepředu dozadu poté, co jdete na toaletu, a nošení bavlněného nebo bavlnou podšitého spodního prádla může pomoci chránit dobré bakterie ve vaší pochvě a udržet vás bez infekce. Bakteriální vaginóza se také může šířit pohlavním stykem. Používání kondomů při sexu může mít tedy ochranný účinek. Monogamní vztah s partnerem, který je vám věrný, může také snížit vaše riziko.

Buďte opatrná, pokud jste těhotná

Bakteriální vaginóza je během těhotenství běžná díky hormonálním změnám. Statisticky má tendenci onemocnět bakteriální vaginózou 1 ze 4 těhotných žen. Pokud jste těhotná a pociťujete jakékoli příznaky, které naznačují bakteriální vaginózu, poraďte se se svým lékařem dříve, než se začnete léčit sama. Bakteriální vaginóza může zvýšit vaše šance na komplikace, jako je nízká porodní váha dítěte, předčasný porod nebo dokonce potrat, a měla by být řešena co nejdříve.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Womens Health , Medical News Today