Nejčastější zranění, ke kterým dochází při chůzi a běhu

Chůze i běh mají podobné zdravotní přínosy, jako je zlepšení fyzické kondice, zvýšení vytrvalosti, podpora emocionální pohody a zlepšení imunity. Běh má však ve srovnání s chůzí výhodu v rychlejším spalování kalorií. Ačkoli jsou obě formy cvičení považovány za bezpečné, existují potenciální zranění, která mohou při zanedbání způsobit vážné komplikace. Níže jsou uvedena nejčastější zranění při běhu a chůzi.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Plantární fasciitida

Plantární fascie je silná vláknitá tkáň, která funguje jako tlumič nárazů a podpírá klenbu chodidla. Přetěžování této tkáně při chůzi, běhu nebo používání nevhodné obuvi (při jakékoli fyzické aktivitě) způsobuje plantární fasciitidu.

Jedním z výrazných příznaků je pocit intenzivní bolesti v chodidle při prvních krocích po ránu.

Tendinopatie Achillovy šlachy

Tendinopatie Achillovy šlachy je kombinovaný termín používaný pro zánět Achillovy šlachy a achillovu tendinózu. Zatímco zánět achillovy šlachy je zánět achillovy šlachy spojující lýtkovou a patní kost, achillova tendinóza je drobné natržení šlachy a jejího okolí. Vzniká především v důsledku přetěžování kotníků nebo v důsledku náhlého zvýšení intenzity či délky tréninku.

Hlavními příznaky jsou kromě neohebnosti a oslabení kotníků také bolest a otok kotníku. Bolest zůstává středně silná až mírná a projevuje se pouze při chůzi a běhu.

Podkolenní rýha

Bolest pociťovaná v přední a vnitřní části dolní končetiny, v holenní kosti, se nazývá podkolenní rýha. Obvykle se objevuje při změně povrchu, po kterém chodíte nebo běžíte. Objevuje se také, pokud prodloužíte dobu trvání fyzické aktivity.

Běžecké koleno

Na rozdíl od názvu je k běžeckému kolenu náchylný každý člověk, nejen běžec. Jedná se o stav, při kterém je pociťována silná bolest vnitřní strany kolene v důsledku jeho přetěžování. Bolest obvykle vzniká, pokud je čéška kolene v nerovnováze. Trvalé přetěžování dále vede k opotřebení čéšky, což vede k bolesti.

Syndrom iliotibiálního pásu (ITB syndrom)

Iliotibiální pás je silná vláknitá tkáň, která probíhá podél boční strany nohy od kyčle ke koleni. Nadměrné používání této tkáně vede k podráždění a zánětu, což vede k bolesti. Hlavními příčinami jsou špatně padnoucí obuv a náhlé zvýšení náklonu nebo kilometráže.

Běžným příznakem je bolest kolene na začátku nebo na konci chůze či běhu. Příznaky jsou také výrazné, když se člověk vydá na cestu do kopce, do svahu nebo do schodů.

Natažení svalu

Nejen při chůzi a běhu, k natažení svalu může dojít i při nadměrném natahování, když chcete uchopit něco z dosahu. Dochází k němu, když drobné svaly prodělají malou trhlinu, což má za následek natažení. Při natržení je obvykle cítit praskání. Nejčastěji postiženými oblastmi jsou lýtkové svaly, třísla, hamstringy a kvadricepsy.

Stresová zlomenina

Malá prasklina v kosti při příliš tvrdé práci předtím, než si zvyknete na nový terén nebo činnost, se nazývá stresová zlomenina. Způsobuje nepříjemné pocity a bolest. Bolest se obvykle stupňuje, pokud člověk pokračuje ve fyzické aktivitě bez dostatečného odpočinku.

Bolest dolní části zad

Běh může mít vliv na držení těla, pokud se neprovádí pod správným vedením a ve správném terénu. To vede k bolestem dolní části zad, které se mohou rozšířit dolů do nohou. Bolest se pohybuje od mírné po silnou.

Uvědomění si rovnováhy a mechaniky těla vám pomůže většinu těchto problémů odstranit. Znalost mezí pružnosti a roztažitelnosti vašich svalů je důležitá, abyste se vyhnuli případnému natržení svalů nebo vazů. Také pokud plánujete zvýšit intenzitu a délku běhu nebo chůze, dělejte to postupně, ušetříte si tak svaly od dodatečné, impulzivní zátěže.