Nejčastější typy bolestí hlavy a jejich příčiny
Hlava je jedním z nejčastějších míst bolesti v těle. Bolest hlavy nemusí být lokalizována pouze na celou hlavu, ale může zahrnovat i obličej, čelisti a jednu stranu hlavy. Bolest hlavy může vyzařovat i do dalších částí těla, jako je krk, ramena a dolní část zad. Bolest může být svíravá, pulzující, neutuchající, stálá nebo přerušovaná. Ve vzácných případech může bolest hlavy signalizovat závažnější problémy, jako je meningitida nebo nádor mozku. Existují různé příčiny různých typů bolestí hlavy. Někdy se může zdát, že bolest vyzařuje z mozku, ale mozek sám nemá receptory bolesti, takže žádnou bolest necítí. Lékaři se domnívají, že signály bolesti mohou produkovat tkáně obklopující mozek, krevní cévy, chemické látky v mozku a nervy. Díky nedávným technologickým inovacím víme o příčinách bolestí hlavy a různých typech bolestí hlavy více než před 20 lety. Níže uvádíme některé z nejčastějších typů bolestí hlavy a jejich příčiny:
Další zajímavé články z kategorie ZdravíClusterové bolesti hlavy
Clusterové bolesti hlavy trvají krátce, od 15 minut do 3 hodin, ale mohou být nesnesitelně bolestivé. Bolest je tak nesmírná, že se clusterové bolesti hlavy označují také jako sebevražedné bolesti hlavy. Jakmile jednou začnou, mohou se clusterové bolesti hlavy pravidelně opakovat. Mohou se opakovat i několikrát denně po určitou dobu, po které pak následuje několikaměsíční nebo i několikaleté období bez bolesti hlavy. Může se také objevit zarudnutí a slzení jednoho oka nebo obou očí a je častější u mužů než u žen. Tyto bolesti hlavy se obvykle léčí triptany nebo kyslíkem. Alkohol, cigarety, vysoká nadmořská výška a některé potraviny mohou být spouštěčem clusterových bolestí hlavy.
Migrenózní bolesti hlavy
Migréna je jednou z nejzávažnějších bolestí hlavy a je téměř třikrát častější u žen než u mužů. Ačkoli příčina jejich vzniku není jasná, výzkum ukázal, že určitou roli hrají geny a že činnost mozkových buněk by mohla ovlivňovat cévy a fungování nervových buněk. Častým spouštěčem migrény jsou změny, včetně hormonálních změn, stresu a spánkového a stravovacího režimu. Léčba zahrnuje léky, jako je paracetamol, ibuprofen a triptany, například Imitrex nebo Zomig.
Rebound bolesti hlavy
Rebound bolesti hlavy jsou chronické bolesti hlavy, které jsou způsobeny nadužíváním léků. Pravidelné užívání léků proti bolesti, jako je paracetamol (Tylenol), aspirin nebo ibuprofen (Mortin, Advil) více než dvakrát týdně, nebo užívání triptanů více než 10 dní v měsíci může zvýšit riziko vzniku rebound bolestí hlavy již za několik měsíců. Obrácení se na lékaře vám může pomoci zjistit viníka, který bude následně nahrazen alternativním lékem, dokud původní lék z vašeho těla nevymizí.
Tenzní bolesti hlavy
Tenzní bolesti hlavy jsou nejčastějším typem bolesti hlavy a mohou se projevovat jako neustálá bolest nebo tlak na obou stranách hlavy, nebo na krku či v zadní části hlavy. Nejčastějšími spouštěči jsou stres, špatné držení těla a zatínání čelisti a tyto bolesti hlavy mohou být chronické, ale ne silné. Příčiny nejsou dosud známy, i když se předpokládá, že mohou být způsobeny změněnými chemickými látkami v mozku nebo smíšenými nervovými signály, které vedou do mozku. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen a acetaminofeny, tyto bolesti hlavy zmírňují a pomoci může také zmírnění stresu.
Bolesti hlavy od zubů
Bolesti hlavy nebo obličeje mohou vyvolat stavy související se zuby, jako je bruxismus nebo porucha temporomandibulárního kloubu. Porucha temporomandibulárního kloubu postihuje klouby, které spojují čelist s lebkou a nacházejí se těsně před uchem. Příčinou je špatné nastavení čelisti, stres, špatné držení těla nebo artritida, která postihuje chrupavky, svaly nebo vazy v čelisti. Bruxismus je skřípání zuby během noci. Léčba poruchy temporomandibulárního kloubu zahrnuje protahování čelisti, horké a studené zábaly a snížení stresu. Nošení chráničů skusu může pomoci snížit následky bruxismu.
Kofeinové bolesti hlavy
Kofeinové bolesti hlavy jsou způsobeny vysazením kofeinu. Pokud jste zvyklí pít 5 šálků kávy denně a nějakou dobu si žádnou kávu nedáte, hrozí vám kofeinová bolest hlavy. Také pokud jste zvyklí si ve všední dny dávat kávu v osm hodin ráno a o víkendu si nakonec přispíte, můžete si opět přivodit kofeinovou bolest hlavy. Lékaři doporučují, abyste se buď drželi rutinního režimu, který vám zajistí každodenní dávku kofeinu, nebo abyste s kofeinem úplně přestali.
Bolesti hlavy způsobené orgasmem
Tyto bolesti hlavy, jak už název napovídá, jsou způsobeny orgasmem. Jedná se o vzácný stav, který se nejčastěji vyskytuje u mladších lidí a u mužů. Začínají krátce po zahájení pohlavního styku a končí „hromovou“ bolestí hlavy při vyvrcholení. Poté může tupá bolest hlavy pokračovat po celý den. Není známa žádná příčina těchto bolestí hlavy a po nějaké době obvykle samy odezní. Užití léku proti bolesti před sexem může pomoci bolest zmírnit.
Sinusové bolesti hlavy
Sinusové bolesti hlavy a migrény se často vzájemně zaměňují. Studie totiž zjistila, že 88 % lidí s anamnézou sinusových bolestí hlavy mělo ve skutečnosti místo nich migrénu. Je to proto, že příznaky jako tlak v dutinách, ucpaný nos a slzení očí se mohou vyskytovat u obou typů bolestí hlavy. Kromě toho se u sinusové bolesti hlavy nevyskytuje citlivost na světlo a nevolnost.