Nejčastější problémy novorozenců a jak se s nimi vypořádat

Každá maminka se obává o blaho svého dítěte, zejména v prvních dnech po porodu. Znepokojí je i nepatrná změna, kterou na svých dětech vidí. Je to zcela normální. Znalost běžných problémů u novorozenců vám však může pomoci snížit zbytečné obavy. Většina miminek bude mít několik problémů, které jsou neškodné, ale pro maminky náročné. Buďte si jich vědomy a zjistěte, jak se s nimi vypořádat.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Žloutenka

Zežloutnutí kůže a očního bělma je u novorozenců běžný stav. Obvykle je však neškodné. Objevuje se dva až tři dny po porodu. Žloutenku způsobuje nahromadění bilirubinu v krvi. Protože játra novorozenců nejsou plně vyvinutá, nemusí být odstraňování přebytečného bilirubinu účinné, což vede ke žloutence.

V běžných případech se to zlepší, když jsou dítěti asi dva týdny. Musíte se však poradit se svým pediatrem, abyste se ujistili, že vaše dítě nepotřebuje léčbu. Je důležité navštívit lékaře, pokud se příznaky zhorší. Fototerapie a výměnná transfuze jsou léčebné postupy, které rychle sníží hladinu bilirubinu vašeho dítěte.

Kojení

Ano, kojení je přirozený způsob výživy vašeho dítěte. To však neznamená, že není náročné. Pro novopečené maminky je těžké zvládnout kojení, zejména v prvních dnech. Špatné přisátí, nízký přísun mateřského mléka a nesprávná poloha při kojení jsou častými problémy maminek.

Pokud máte problém s dobrým přisátím, neváhejte vyhledat pomoc laktační poradkyně. Pro dobré přisátí musí být ústa vašeho děťátka široce otevřená. Ujistěte se, že vaše dítě kojíte z větší části z areoly a bradavky. Maminky mají obavy, zda jejich dítě dostává dostatek mléka, nebo ne. Kontrolou váhy a růstu dítěte můžete zajistit, aby mělo dostatek mateřského mléka. Nemějte obavy, než se s kojením sžijete, chvíli to trvá.

Problémy se spánkem

Novopečené maminky očekávají, že součástí jejich mateřství budou i bezesné noci. Ale i když je očekáváte, může být opravdu náročné, když vás zasáhne realita. Váš drobeček se v noci často budí a v důsledku toho budete mít nedostatek spánku.

Není praktické nastavit si na první dny po porodu režim spánku. Většina novorozenců spí dvě až čtyři hodiny v kuse, ve dne i v noci. A potřebují často krmit. Maminky mohou spát, kdykoli jejich děti spí, a musí být vzhůru, kdykoli jsou děti připraveny na krmení. No, snadněji se to řekne, než udělá! Uvědomte si skutečnost, že v prvních dnech to může být obtížné. Ve 3-4 měsících začnou děti dodržovat předvídatelnější vzorec denního spánku.

Koliky

Nepříjemný pláč u novorozenců je jednou z věcí, která trápí většinu maminek. Vaše dítě je považováno za kolikové, pokud pláče více než tři hodiny v kuse tři nebo více dní v týdnu. Večer bývají obvykle vznětlivější. Ve skutečnosti je za kolikové považováno každé páté dítě.

Kolika u kojenců není způsobena žádným zdravotním problémem. Kojenci trpící kolikou jsou zdraví. Možnou příčinou koliky může být hlad, překrmování nebo bolest z plynatosti. Pokud dítě kojíte, některé potraviny, které jíte, mohou dítě dráždit. Kofein, čokoláda, mléčné výrobky nebo ořechy mohou působit jako spouštěče. Ujistěte se, že vaše strava nemá na dítě negativní vliv. Koliky však odeznívají v době, kdy vaše dítě dosáhne věku tří měsíců.

Zvracení

V prvních dnech je běžné, že miminka zvrací. Kojenci po krmení často vyvrhují mléko. Problém s krmením je hlavní příčinou zvracení u novorozenců. Překrmování může mít za následek zvracení. Pokud si dítě neodříhne, může to také vést ke zvracení.

Vaše dítě nepotřebuje k vyléčení zvracení žádnou léčbu. Obvykle do jednoho dne zmizí. Dbejte však na to, aby zůstalo dostatečně hydratované. Pokud je však zvracení doprovázeno dalšími příznaky, jako je horečka, dehydratace nebo odmítání kojení, měli byste se poradit s lékařem. V případě, že Vaše dítě nepřibírá na váze, může potřebovat lékařskou pomoc. Pamatujte také, že násilné nebo vystřelující zvracení není dobrým znamením. Je třeba neprodleně zavolat lékaře vašeho dítěte.