Nejčastější příčiny a důvody bolesti hlavy a jak se ji bránit

Jedná se o nejčastější typ bolestí vůbec a nevyhýbá se žádným věkovým kategoriím. Trpí jí malé děti i staří lidé. Jedná se vždy o subjektivní pocit, takže jeho intenzitu nelze objektivně změřit. Bolest můžeme vnímat jako pouhý nepříjemný vjem, nebo také jako nesnesitelné utrpení. Bolesti hlavy mají mnoho podob a ještě více příčin.

Bolest sama o sobě je varujícím příznakem, že v organismu není něco v pořádku. Je způsobena sítí nervových vláken a receptorů, které bolest vedou. Mozek tyto receptory a nervová vlákna v podstatě neobsahuje, takže sám o sobě nebolí. Nejčastějšími zdroji bolestí hlavy jsou mozkové cévy, které citlivě reagují nejen na nervové, ale i na hormonální podněty.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje vážné zdravotní obtíže. Vzniká z nejrůznějších příčin, buď jako onemocnění samo o sobě – primární bolest hlavy, nebo doprovází celou řadu chorobných stavů a procesů – sekundární bolest hlavy.

Primární bolesti hlavy
Je bolest hlavy, která se vyskytuje jako samostatné onemocnění. Obvykle se opakuje a mohou ji vyvolat některé provokující faktory (stres, svalové napětí, chemické látky). Tyto spouštěče stimulují nervová zakončení, která bolest přenáší. Mezi tři hlavní příčiny primární bolesti hlavy patří tenzní bolest hlavy, migréna a Cluster headache.

Sekundární bolesti hlavy
Tato bolest doprovází řadu závažných i méně závažných onemocnění. Život ohrožující stav může představovat bolest poúrazová, bolest při cévním onemocnění mozku, bolest při zvýšeném nitrolebním tlaku (mozkový nádor). Při těchto stavech je bolest většinou náhlá a velmi krutá. Mezi další stavy způsobující bolest hlavy patří například vysoký krevní tlak, záněty dutin a zubů, ale i chemické látky, jako je alkohol.

Zhruba 20% bolestí hlavy má příčinu v oblasti krční páteře. Vznikají následkem psychických vlivů, zejména stresu a jednostrannou nebo nadměrnou zátěží dané oblasti páteře. Tlumí se léky proti bolesti a zánětu, případně léky, které uvolňují svalové napětí. Příznivě působí i suché teplo.

Jaké jsou hlavní příčiny bolesti a jejich vznik

Bolesti hlavy nevycházejí z mozku (ten neobsahuje žádná senzorická vlákna), jsou výsledkem dráždění speciálních senzorických nervových vláken a zakončení. Stimulací kteréhokoliv z nich dochází k přenosu bolestivých signálů do mozku.

Bolest přichází z obalů mozku, ze stěny cév, z vlasaté části hlavy, svalů šíje i hlavy. Vyvolává ji tlak nebo rozpínání těchto struktur. Velmi často je doprovázena vegetativními příznaky a psychickými obtížemi.

Bolest má nejrůznější charakter – tepavá, bodavá, pálivá, řezavá, plošná, nebo lokalizovaná, jednostranná, nebo šířící se do okolí. Může být vázaná na různé vlivy. Stres, menstruační cyklus, určitá jídla, roční období, změnu počasí, fyzickou či psychickou zátěž, oční podněty, polohu těla atd.

Bolest hlavy může vzniknout při postižení jakéhokoliv systému, orgánu nebo oblasti těla. Diagnostika bolestí hlavy je velmi obtížná, a proto je dobré se poradit s neurologem.

Bolesti hlavy jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů, se kterými navštěvujeme lékaře. Zatímco někteří šťastlivci se s nimi setkávají jen občas, řadu lidí trápí opakovaně. V některých případech lze dokonce mluvit o chronických bolestech, které významně ztěžují běžné denní činnosti.

Jaké jsou hlavní faktory a důvody bolesti hlavy

Stres
Podle odborníků je v současné době největším a nejčastějším spouštěčem bolestí hlavy právě stres. Při stresových situacích tělo produkuje celou řadu hormonů, které ho dostávají do tzv. bojového režimu, svaly se napnou a dochází k bolestem hlavy.

Krevní tlak
Pro mnohé lidi může být překvapením, že za jejich časté bolesti hlavy může vlastně hypertenze. Vysoký tlak v krvi zvyšuje i tlak uvnitř hlavy, což způsobuje chronickou bolest.

Nespavost
Nedostatek spánku ničí vše. Může být příčinou zvyšujícího se obvodu pasu, způsobuje chutě na nezdravé potraviny, ničí paměť, může za vaši rozmrzelost. Chronická nespavost navíc může způsobovat i chronické bolesti hlavy.

Alkohol
Že za bolesti hlavy může i alkohol, jistě nepřekvapí nikoho, kdo má za sebou alespoň jednu kocovinu po probdělé noci. K tomu, aby se u vás bolest hlavy rozvinula, se ale nemusíte vždy opít do němoty.

Alergie
U lidí, kteří jsou citliví nebo dokonce alergičtí na určité druhy pachů či příchutí, mohou podobné reakce vyvolávat až bolesti hlavy.

Jídlo
U každého člověka může být spouštěčem bolestí hlavy jiný druh jídla, v celkovém pohledu jsou ale nejčastějšími viníky průmyslově zpracované potraviny. Aby potíže způsobené nevhodnou stravou zmizely, radí odborníci do jídelníčku doplnit co nejvíce celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, čerstvého masa a ryb.

Migréna
Až pětina osob, které trpí na migrény, popisuje před samotným záchvatem takzvanou auru. Jedná se často o nejrůznější zrakové jevy (blikání, vlnění nebo záblesky v zorném poli). Následuje vlastní bolest hlavy, která bývá jednostranná, pulzující a zvýrazňuje se při tělesné námaze.

Jak se bolesti hlavy účinně a co nejlépe bránit

U běžných bolestí hlavy je důležitá prevence, která je velmi často schopna potíže odstranit. Sem patří především pitný režim, dostatek zdravého, ničím nerušeného spánku.

Prospěšný je sport, pohybový režim, omezení sledování TV, PC, dlouhodobého používání mobilního telefonu. U citlivých jedinců se vyvarovat rizikových potravin, zvážit užívání hormonální antikoncepce u dívek a žen.

Důležité je předcházení stresu, korekce zraku, znalost hodnot krevního tlaku. Nepodceňovat úrazy hlavy, věnovat se prevenci a léčení interních onemocnění (hypertenze, obezity, zažívacích potíží). Způsoby léčby se vždy odvíjejí od typu bolestí hlavy a citlivosti jedince.

Nepoznaná, intenzivní, dlouhodobá či jinak se vymykající bolest, než jakou znáte, by měla být vyšetřena lékařem. Může totiž upozorňovat na přítomnost onemocnění, které je třeba co nejrychleji léčit.

Jak proti bolesti hlavy pomůže lékárna

Při akutní mírné až středně silné bolesti hlavy si obvykle vystačíte se samoléčbou pomocí volně prodejných léků. Léčba bez porady s lékařem by měla být krátkodobá, protože při nadměrném užívání analgetik (3 a více tablet denně častěji než 10 dnů v měsíci) můžete dosáhnou zcela opačného účinku a způsobit si bolesti hlavy navozené léky, jejichž léčba vůbec nebývá jednoduchá.

Základem léčby akutních bolestí hlavy jsou jednosložkové přípravky s obsahem paracetamolunebo ibuprofenu v různých lékových formách od tablet, sirupu a čípků až po speciální formy pro rychlejší nástup účinku, většinou s označením RAPID. Kromě jednosložkových analgetik se při bolesti hlavy používají přípravky kombinované, např. s kofeinempro posílení účinku paracetamolu neboguaifenesinemk uvolnění ztuhlých šíjových svalů a zmírnění psychického napětí.

Při nevolnosti doprovázející zpravidla migrénu lze užít kromě léku na bolest i lék na nevolnost (prokinetikum). Při bolesti hlavy s pocitem ztuhlosti krční páteře pomohou léky uvolňující napětí ve svalech. Při opakovaných bolestech hlavy souvisejících se stresem vsaďte na hořčík, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a celkově podpoří psychiku.