Nebezpečné složky šamponu které škodí vašim vlasům i zdraví

V letošním roce jste se rozhodli, že se budete o své vlasy starat mnohem lépe. Od používání sprejů na ochranu před teplem při úpravě vlasů, přes hloubkovou péči jednou týdně, až po volbu ručníků z mikrovlákna, abyste minimalizovali špatnou péči o své kadeře – to vše jste pečlivě dodržovali. A přesto jsou vaše vlasy stále stejně suché a nevýrazné jako dřív. Do husté lesklé vlasové kštice, o kterou jste usilovali, mají daleko.

Vzali jste někdy v úvahu, že si možná vlasy myjete šamponem až příliš často? Šamponování sice zůstává základním prvkem péče o vlasy, ale přehánění může mít škodlivý dopad nejen na vaše vlasy, ale i na vaše zdraví.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Abychom pochopili proč, projdeme si rychle seznam složek… ehm… průmyslových toxinů, které jsou běžné ve většině šamponů.

Laurylsulfát sodný (SLS)

Jedná se o složku, díky níž je váš šampon hodně podobný pracímu prášku. Cokoli, co dokáže vytvořit pěnu, tak s velkou pravděpodobností obsahuje SLS.

Vystavení vlasů příliš velkému množství této chemické látky nakonec zbaví vaše vlasy všech přírodních esenciálních olejů, které potřebují ke svému zdraví. Časem to poškodí vaše vlasové bílkoviny a zastaví zdravý růst vlasů.

Tento toxin je také známý tím, že jakmile pronikne jemnými póry do pokožky hlavy, dráždí kůži, oči a plíce. Podrážděná pokožka hlavy může vést k tvorbě lupů, padání vlasů a infekci, což není zrovna žádoucí. Největší obavy vědců z této chemické látky však vzbuzuje její schopnost spojovat se s jinými chemickými látkami a vytvářet nitrosaminy – běžné karcinogeny. Tato vlastnost SLS může dále vést k poškození ledvin a dýchacích cest.

Parabeny

Parabeny jsou konzervační složky, které se přidávají za účelem prodloužení trvanlivosti šamponů a které mohou opět dráždit pokožku hlavy. Neustálé svědění hlavy může vést k zánětům vlasové pokožky, což je jedna z hlavních příčin poškozených a nezdravých vlasů. Ještě děsivější je však skutečnost, že tato skupina chemických látek je také na seznamu běžných chemických látek, které působí jako endokrinní disruptory. Abyste pochopili, jak nebezpečné mohou být, musíte nejprve vědět, co se stane, když se tyto látky vstřebají do vašeho těla.

Parabeny mohou napodobovat estrogen – ženský pohlavní hormon. To znamená, že mohou oklamat tělo, aby si myslelo, že jde o skutečný hormon estrogen, a tím mohou výrazně změnit hormonální signalizaci. Tato vlastnost parabenů může způsobit nejen předčasné padání vlasů, ale může také způsobit, že vstoupíte do puberty ještě dříve, než jste na to připraveni. Podle výzkumů mohou parabeny dokonce vést ke snížení plodnosti u mužů i žen.

Formaldehyd

Další konzervační látka používaná v šamponech a jiných přípravcích pro péči o pokožku, formaldehyd, je spojována se zvýšeným rizikem řady onemocnění, jako jsou jaterní choroby, respirační alergie, embryotoxicita, sklerotizující peritonitida, diabetes/hypertenze, mozková ischemie/neurodegenerativní onemocnění a četné nemoci související se stárnutím.

Dlouhodobé používání formaldehydu nejenže ohrožuje vaše zdraví, ale škodlivý vliv této chemikálie se projeví i na vašich vlasech, které budou suché, krepaté a náchylnější k předčasnému padání.

Polyethylenglykol (PEG)

Tato chemická látka na bázi ropy se běžně používá v šamponech pro vytvoření krémové textury. PEG může být nejen kontaminován karcinogenními sloučeninami, ale může být také vývojově toxický a může narušovat vývoj člověka. Studie dokazují genotoxické vlastnosti PEG a mnozí odborníci na zdraví tvrdí, že při aplikaci na porušenou pokožku může způsobit extrémní podráždění a systémovou toxicitu.

Vonné látky

Když v šamponu vidíte složky jako „vonné oleje“ nebo „směsi vonných olejů“ nebo „vonné látky“, možná si myslíte, že jsou naprosto neškodné. Podívejte se však na jejich chemické složení a pravděpodobně se budete bát ještě někdy přiblížit k šamponu, který tuto složku obsahuje.

Vonné látky obsahují ftaláty, chemické látky, které mohou narušit přirozenou hladinu hormonů, jejichž následky se téměř okamžitě projeví zhoršeným zdravím a kvalitou vašich vlasů. Tyto chemické látky mohou také způsobit stárnutí vaječníků, obezitu a pokles počtu spermií, přičemž některé studie ukazují, že mohou vést dokonce k rakovině.

Pokud to není dostatečně děsivé, vonné látky obsahují také deriváty benzenu, sloučeniny, které jsou nejen karcinogenní, ale mohou také způsobit poruchy reprodukce, narušení hormonů a oslabit vaši imunitu.

Jak si doma vyrobit vlastní domácí šampon

Omezení používání šamponu na jednou až dvakrát týdně je obvykle bezpečné a nemusíte se obávat poškození vlasů nebo zdraví. Většina z nás má však tendenci mýt si vlasy téměř každý den a někdy se stává, že každý šampon použijeme vícekrát. Tehdy může být opravdu zle.

Nezapomeňte, že vaše pokožka je ve své podstatě velmi porézní a je velmi pravděpodobné, že si tyto drobné chemické molekuly najdou cestu do vašeho systému a naruší váš přirozený biologický mechanismus.

Bohužel se tyto chemické látky mohou nacházet i v přípravcích pro péči o pokožku dětí a kojenců. Jejich pokožka je mnohem citlivější a jejich vnitřní detoxikační proces je ještě poměrně málo vyvinutý. O to hůře jsou pak schopny přijímat nápor těchto drsných látek.

Najít šampon a další výrobky osobní hygieny, které tyto škodlivé složky neobsahují, může být nesmírně náročné – dokonce ani těm s označením „bio“ a „přírodní“ už nelze věřit.

Naštěstí vám přinášíme šikovný recept na šampon, který si můžete udělat sami a který využívá přírodní složky, jež jsou pro vaše vlasy skvělé a neobsahují zdraví škodlivé chemikálie.

Složení přírodního šamponu

Kokosové mléko (domácí nebo konzervované): čtvrt šálku
Tekuté kastilské mýdlo: čtvrtina šálku
Esenciální olej dle vašeho výběru: 20 kapek
Olivový nebo mandlový olej (pokud máte suché vlasy): polovina čajové lžičky

Návod:

Všechny ingredience smíchejte ve staré lahvi od šamponu (můžete použít i dávkovač mýdla s pumpičkou).
Pevně otočte uzávěrem a silně protřepejte, aby se přísady dobře promíchaly.
A je to!

Tento domácí šampon můžete skladovat až měsíc a při každém mytí vám bude stačit jen čajová lžička. Jen nezapomeňte lahvičkou před použitím dobře protřepat – složky se tak dobře promíchají a vy ze šamponu vytěžíte to nejlepší.

I když používáte přírodní domácí recept na šampon, mějte na paměti, že nesmíte vlasy mýt příliš často, příliš intenzivně je třít, ani je trápit každodenním používáním zahřívacích a stylingových zařízení. Dodržujte všechna tato pravidla a budete mít skvělé vlasy, aniž byste kvůli tomu museli obětovat své zdraví!