Nebezpečí plastů a několik zdravějších alternativ

Plasty jsou v našich životech všudypřítomné. Od obalů od čokolády až po letadla – plast dominuje všem materiálním oblastem našeho života. Byl vynalezen, aby nám usnadnil život. Svému účelu slouží dobře dodnes. Plast se stal vynálezem století díky své odolnosti. Bohužel právě díky své odolnosti je jednou z největších hrozeb pro naše životní prostředí. Kromě toho se toxicita spojená s plasty stala obrovským zdravotním rizikem pro lidi i zvířata.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Plasty – fyziologie a další

Plast je polymer složený z organických monomerů. Má vysokou molekulovou hmotnost. Plasty obsahují i další materiály, které často pocházejí z petrochemických látek. Plasty jsou široce používány, protože se snadno vyrábějí, jsou cenově výhodné, voděodolné a mají všestranné využití. Použitelnost plastů je rozmanitá. Výrobci upravují plasty přidáváním různých druhů přísad, jako jsou antimikrobiální látky, maziva, barviva atd. tak, aby vznikly požadované konečné výrobky.

Nebezpečí plastů, o kterých byste měli vědět

Bezprostřední hrozba pro volně žijící živočichy a rostliny

Není žádným tajemstvím, že volně žijící živočichové jsou přítomností plastů v přírodě značně ohroženi. Ať už se jedná o ptáka, který se udusí plastovým uzávěrem lahve, nebo krávu s nafouklým žaludkem v důsledku požití kilogramů plastů. Všechny tyto věci dále dokazují, jak nebezpečné mohou plasty pro zvířata být. Díky našemu intelektu známe nebezpečí plastů, ale zvířata ne. Vyhozené plasty bohužel stále více poškozují kvalitu života mořských živočichů i zvířat ve volné přírodě.

Energetická náročnost

Při výrobě plastů se používá ropa a její reziduální zbytky. Ropa je rozložitelný zdroj naší planety. Plýtvání tímto vzácným zdrojem na výrobu dalších škodlivých a život ohrožujících věcí tedy není nic jiného než bezohledný čin našeho druhu. Měli bychom naše zdroje využívat efektivněji a vymýšlet lepší alternativy. A místo toho, abychom vytvářeli více této obludnosti, bychom měli naše zdroje lépe šetřit.

Kontaminace podzemních vod

Všichni rádi věříme v představu, že likvidace odpadu je efektivní způsob vyhazování plastů. Skládkování je oblíbeným způsobem likvidace odpadů. Možná si myslíme, že zakopání plastů hluboko do země může naše problémy vyřešit. Bohužel to vůbec nepomáhá. Plasty, které jsou pohřbeny v zemi, se dostávají do našich podzemních vod. Kontaminují naše zdroje pitné vody. Agentura EPA monitoruje úroveň toxicity našich podzemních vod, aby nás ochránila. Ale zasypávání půdy nakonec toxicitu jen zvýší. Jediný způsob, jak tomu můžeme zabránit, je tedy omezit skládky.

Plasty kontaminují naše potraviny

Mikrovlnné ohřívání potravin v plastových nádobách je běžnou praxí. Všichni to děláme, abychom ušetřili čas a práci. Ať už používáte nádoby bez obsahu BPA, nebo ne, zahříváním plastů při vysoké teplotě se mohou do vašich potravin vyluhovat chemické látky z nádoby. To můžeme omezit ohříváním potravin ve skleněných nádobách a jejich mytím při mírné teplotě.

Problémy s plodností

Plasty mohou napodobovat pohlavní hormony a mohou způsobovat reprodukční problémy u mužů i žen. Pro zdraví je tedy důležité dát plastu sbohem.

Zdravé alternativy místo plastu

Pro dobré zdraví se můžete rozhodnout pro jiné materiály než plast. Místo plastových nádob na uchovávání potravin můžete přejít na kovy, jako je ocel a hliník, nebo na skleněné nádoby. Nerezové lahve jsou zdravější variantou pro uchovávání vody. Používání silikonových brček vás může trochu uchránit před působením plastu. Pro přenášení jídla můžete místo plastových krabiček zvolit kovové krabičky na svačinu.

Své tělo můžete od toxických látek z plastů také detoxikovat tím, že budete pít hodně vody, jíst více listové zeleniny, česneku a více brukvovité zeleniny, jako je brokolice, zelí atd.

Nečekejte tedy a rozhodněte se pro změnu dřív, než se stane něco špatného. Udělejte to ještě dnes a předejděte tomu špatnému.