Nebezpečí antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků

Antibakteriální mýdla a čisticí prostředky jsou dnes k dispozici téměř všude. Zatímco antibakteriální výrobky se v lékařských ordinacích a nemocnicích používají již dlouhou dobu, tak v posledních letech došlo k obrovskému nárůstu jejich použití doma, ve školách a v kancelářích. Výhoda používání antibakteriálních produktů však není zcela jasná, protože výrobci nemuseli prokazovat jejich bezpečnost a schopnost umýt bakterie lépe než běžné mýdlo a voda.

Díky spotřebitelské poptávce jsou antibakteriální výrobky obrovským trhem. Děsivé kampaně o choroboplodných zárodcích a jejich nebezpečí vedly k prokazatelnému nadužívání produktů. Nebezpečí antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků bohužel nejsou dobře známa, což ohrožuje zdraví spotřebitelů. Podívejte se tedy na následující nebezpečí antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků a přehodnoťte používání těchto produktů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zbytečně jsou zabíjeny zdravé bakterie

Antibakteriální mýdla a čisticí prostředky jsou navrženy tak, aby zabíjely bakterie, které nejsou dobré pro vaše tělo dříve, než dosáhnou nebezpečné úrovně. Ale tyto antibakteriální produkty zabíjejí i dobré bakterie – bakterie, které mohou pomoci zabránit šíření jiných bakterií, a které pomáhají vytvářet přirozenou odolnost vůči špatným bakteriím.

Zabití 99,9% choroboplodných zárodků, což mnoho výrobců antibakteriálních produktů používá jako svoji hlavní prodejní vlastnost je ošidné, když některé z těchto choroboplodných zárodků pomáhají posilovat imunitní systém. Je tedy těžké tvrdit, že tyto čisticí prostředky jsou tak moc dobré, když nás zbavují i těch dobrých bakterii.

Bakterie jsou více odolné vůči antibiotikům

Nejnovější výzkumy o účincích antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků ukazují některé alarmující souvislosti s novými superbakteriemi, proti kterým se nedokážeme chránit. Díky antibakteriálním přípravkům, které odstraňují všechny bakterie, dokonce i ty dobré, si přirozeně nevytváříme odolnost vůči novým bakteriím. To má za následek možnost, že nové bakterie ohrožují naše zdraví, protože se jim naše tělo nedokáže bránit.

Mnozí odborníci se domnívají, že antibakteriální přípravky otevírají prostor pro vznik nových typů bakterií, které jsou odolné vůči některým lékům, konkrétně antibiotikům. Tyto nové superbakterie představují nebezpečí pro veřejné zdraví.

Mohou mít vliv na hormonální nerovnováhu

Vzhledem k tomu, jak je trh s antibakteriálními přípravky rozsáhlý, tak bylo v poslední době provedeno více výzkumů, které se zabývají vlivem, který mohou tyto přípravky mít na hormony. Bylo provedeno mnoho testů na zvířatech a výsledky jsou alarmující – triklosan, složka mnoha antibakteriálních výrobků, se ukázal jako endokrinní disruptor.

Endokrinní systém produkuje a uvolňuje hormony a další produkty do krevního oběhu. Narušení, které triclosan působí na zvířata, ovlivňuje hladiny estrogenu, testosteronu a štítné žlázy. Odborníci se domnívají, že ženy a děti jsou nejvíce ohroženy možnou hormonální nerovnováhou způsobenou antibakteriálními výrobky.

Souvislost se zvýšeným výskytem alergií u děti

Jedním z hlavních důvodů, proč rodiče používají antibakteriální přípravky, tak je ochrana dětí. Reklamní kampaně účinně působí na rodiče, aby se obávali zárodků a bakterií s nimiž jejich děti přicházejí do styku. A to vede k tomu, že se rodiče vybavují několika druhy antibakteriálních výrobků. Možná tím však naděláte více škody než užitku – triklosan je spojován s vyvoláváním zvýšeného výskytu alergií u dětí.

Jak je to možné? Snížené vystavení bakteriím může ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte, takže je náchylnější k některým alergiím. Pravidelné používání antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků může ve skutečnosti způsobit pravý opak ochrany vašich dětí.

Antibakteriální prostředky jsou škodlivé pro životní prostředí

Existuje mnoho otázek a obav ohledně vlivu triklosanu – složky, která se nachází ve značné části dostupných antibakteriálních mýdel na náš organismus. Nebezpečí antibakteriálních výrobků se však netýká pouze možných dopadů na člověka. Výzkum ukázal, že triklosan má negativní dopad také na životní prostředí. S množstvím lidí, kteří pravidelně používají antibakteriální přípravky na mytí rukou a těla se voda, kterou tyto přípravky oplachujete svým způsobem kontaminuje. Ne všechny čistírny odpadních vod jsou schopny zbavit vodu triclosanu, takže se malé množství dostává do potoků a jezer, a tím způsobuje narušení růstu řas.

Antibakteriální mýdla a čisticí prostředky nezabrání onemocnění

Častým omylem je, že antibakteriální mýdla a čisticí prostředky zabraňují onemocnění. Mnoho druhů nachlazení a chřipek je virového původu a nelze je léčit antibiotiky, nebo se jim vyhnout používáním antibakteriálních mýdel. Ve skutečnosti můžete bránit svému imunitnímu systému v rozvoji odolnosti vůči bakteriálním infekcím tím, že nedovolíte, aby se s nimi vaše tělo setkalo a přirozeně se proti infekcím chránilo. Reklamy falešně naznačují, že všechny bakterie je třeba zabít, aby se zabránilo šíření nemoci. A to přesto, že značná část nachlazení a kmenů chřipky jsou virové povahy a zabít je nelze.

Čisticí prostředky nejsou bezpečnější než voda a mýdlo

Kromě všech nebezpečí spojených s pravidelným používáním antibakteriálních mýdel a čisticích prostředků je tu také jednoduchý, ale pravdivý fakt, že pro vás nejsou o nic bezpečnější než voda a mýdlo. Žádná společnost ve skutečnosti neprokázala a následně přímo neinzerovala jejich výhody oproti standardním technikám mytí rukou a těla. A pokud mají odborníci pravdu, tak ani nebudou moci dokázat.

Až budete příště v pokušení koupit si nejnovější a nejlepší výrobek, který zabíjí 99,9 % bakterií a zárodků, tak raději zvažte, jestli nebude stačit mýdlo a tekoucí voda. Bude to bezpečnější pro vaše zdraví a peníze vám zůstanou v kapse.