Nealkoholické ztukovatění jater: Příčiny a příznaky
V současné době trpí tímto onemocněním bez jakýchkoli příznaků 25 % světové populace. Toto onemocnění skrytě postihuje druhý největší orgán v těle – naše játra. Nazývá se nealkoholické ztukovatění jater a je to v současnosti nejčastější onemocnění jater na světě. Zvyšuje riziko vzniku závažných zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění a dokonce i selhání jater.
Většina z nás si jakýkoli problém s játry spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu. Existuje však spousta věcí, které na játra působí stejně jako alkohol.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je nealkoholické ztukovatění jater?
Nealkoholické ztukovatění jater vzniká při nadměrném hromadění tuku v játrech, které není způsobeno alkoholem. V játrech se nachází malé množství tuku. Pokud však více než 5-10 % jater obsahuje tuk, jedná se o ztukovatělá játra. Pokud nejsou játra léčena, stávají se náchylná k dalšímu poškození a postupně se rozvinou do dalších závažných problémů, včetně selhání jater. U lidí, u kterých je diagnostikováno nealkoholické ztukovatění jater, se zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkových příhod.
Stadia nealkoholického ztukovatění jater
Existují čtyři hlavní stadia onemocnění. Vezměte prosím na vědomí, že trvá několik let, než stádia přejdou do pokročilejšího stavu.
Stádium I: Toto stádium je známé jako jaterní steatóza neboli prosté ztučnění jater. V každých játrech se nachází nepatrné množství tuku. Když obsah tuku vzroste nad běžnou normu, stanou se z nich ztukovatělá játra. Protože se v tomto stadiu nevyskytují žádné příznaky, zůstává dlouho nediagnostikováno až do dalšího stadia.
Stádium II: Do tohoto stádia známého jako nealkoholická steatohepatitida se dostane jen několik lidí. V něm jsou játra zanícená a lidé začnou pociťovat určité příznaky, jako jsou bolesti břicha.
Stádium III: Pokud se nealkoholická steatohepatitida neléčí, může vést k fibróze. Tehdy zánět způsobuje poškození jaterních buněk. V tomto stavu mohou játra stále fungovat.
Stádium IV: Jedná se o pokročilé stádium známé jako cirhóza. Když nealkoholická steatohepatitida postupuje a mnoho zdravých jaterních buněk je pohlceno fibrózou, dochází k cirhóze. Játra se zmenšují a dochází k velkému zjizvení. Poškození se stávají trvalými a nakonec vedou k rakovině jater nebo k selhání jater. Pouze u několika málo lidí vznikne cirhóza z nealkoholické steatohepatitidy.
Příčiny nealkoholického ztukovatění jater
Neexistují žádné konkrétní důvody, proč někteří lidé ztukovatěním jater onemocní a proč někteří ne. Několik odborníků tvrdí, že se to může vyskytovat v rodinách, nebo to může být jako vedlejší účinek některých léků, nebo to může být kombinace následujících příčin.
Obezita nebo nadváha
V každých normálních játrech je přítomno nepatrné množství tuku. S přibývající hmotností se však tuk začne hromadit a dosáhne bodu, kdy si játra s přebytečným tukem nedokážou poradit. Bylo zjištěno, že nejčastější příčinou ztukovatění jater je obezita. Pokud jste obézní a zejména nosíte velkou váhu kolem pasu, existuje vysoké riziko vzniku nealkoholického ztukovatění jater. A tím to nekončí.
Obezita může zesílit některé genetické faktory, které v sobě nosíte. Jedna studie odhalila, že nealkoholické ztukovatění jater se může rozvinout, pokud jste obézní a jste nositeli specifického genu známého jako PNPLA3.
U 75 % obézních jedinců hrozí riziko vzniku ztukovatění jater.
Inzulínová rezistence a cukrovka
Lidé, kteří mají cukrovku 2. typu, jsou ohroženi vznikem ztukovatění jater. Při zpětném sledování diabetu 2. typu byste zjistili, že velkou roli při vzniku nealkoholového ztukovatění jater mohla hrát inzulínová rezistence. Inzulínová rezistence může vést ke ztučnění jater tím, že zvyšuje množství volných mastných kyselin v krvi.
Vysoká hladina tuku v krvi
Triglyceridy jsou typem tuku přítomného v krvi. Při jídle se tuk buď ukládá, nebo spotřebovává. Zbylý nevyužitý tuk se v játrech přeměňuje na triglyceridy. Pokud tedy máte tendenci jíst nezdravé množství nevhodných potravin, vaše játra uvolňují do krve větší množství triglyceridů. Studie spojují vysoké hladiny triglyceridů s rozvojem nealkoholového ztukovatění jater. Ty obvykle probíhají s vysokou hladinou „špatného“ LDL cholesterolu a nízkou hladinou „dobrého“ HDL cholesterolu.
Rychlý úbytek hmotnosti
Existuje také několik případů, kdy někdy zhubnutí velkého množství kilogramů v krátkém časovém úseku může vést ke ztučnění jater. Důvodem je pravděpodobně náhlá změna tuků a mastných kyselin v krvi. Může se to stát, když lidé podstoupí chirurgický zákrok za účelem snížení hmotnosti. Například při jejunoileálním bypassu a gastroplastice a také při masivní resekci tenkého střeva.
Vysoká konzumace fruktózy
Strava s vysokým obsahem fruktózy je spojována s nealkoholovým ztukovatěním jater. Jedna studie totiž odhalila, že nadměrné množství fruktózy má na játra stejně škodlivý účinek jako alkohol. Fruktóza zvyšuje množství kyseliny močové (normálního tělesného odpadu) v těle. Když kyselina močová dosáhne nezdravé hladiny, vytváří riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity – vytváří prostředí pro ztučnění jater.
Metabolický syndrom
Studie tvrdí, že lidé, kteří mají metabolický syndrom, jsou ohroženi nealkoholickým ztukovatěním jater. Metabolický syndrom je skupina zdravotních problémů, které vyplývají z nadváhy a zvyšují nebezpečí srdečních onemocnění a cukrovky. Tyto faktory jsou kombinací vysoké hladiny triglyceridů, nízké hladiny HDL cholesterolu, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cukru v krvi.
Některé léky
Několik léků je spojováno se vznikem nealkoholového ztukovatění jater. Bylo zjištěno, že kortikosteroidy, antidepresiva, antivirotika a antipsychotika zvyšují obsah tuku v játrech.
Rizikové faktory nealkoholického ztukovatění jater
Existuje několik méně známých příčin nealkoholického ztukovatění jater nebo některých zdravotních stavů, které mohou ztukovatění jater zhoršovat.
- Spánková apnoe.
- Onemocnění polycystických vaječníků.
- Virová hepatitida.
- Zdravotní problémy, které se zhoršují během těhotenství, jako je autoimunitní hepatitida.
- Nedostatečně aktivní štítná žláza.
Příznaky nealkoholického ztukovatění jater
Většina lidí s nealkoholickým ztukovatěním jater nepociťuje žádné příznaky, zejména na začátku. Několikrát v průběhu let můžete pociťovat drobné potíže. Pokud prosté ztučnění jater postoupí do zánětlivého stadia, můžete mít následující nejasné příznaky.
- Únava.
- Náhlý úbytek hmotnosti a ztráta chuti k jídlu.
- Bolesti v pravé horní části břicha.
- Nevolnost.
Pokročilá stadia by měla následující příznaky:
- Otok břicha.
- Nažloutlý vzhled kůže a očí (žloutenka).
- Zvětšené prsy u mužů.
Nealkoholické ztukovatění jater se obvykle diagnostikuje při vyšetřeních z jiných důvodů.
Pokud máte některý z následujících příznaků, nechte se neprodleně vyšetřit, zejména pokud máte v rodině členy s tímto onemocněním. Trvá roky, než jedno stadium postoupí do dalšího. Včasné odhalení je nejlepší způsob, jak se s ním vypořádat a zvrátit ho.