Nealkoholické ztukovatění jater: Co potřebujete vědět o NAFLD
Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD) je zdravotní stav, který může vést k chronickému poškození jater. Jak název napovídá, k tomuto onemocnění dochází, když je v játrech příliš mnoho tuku. Dlouhodobé účinky nadbytku tuku v játrech zahrnují zánět a poškození jaterních buněk, které mohou přejít do stavu zvaného nealkoholová steatohepatitida (NASH).
Ačkoli je NAFLD velmi podobná alkoholickému ztukovatění jater, není způsobena nadměrným pitím alkoholu. Existují však jiné příčiny a rizikové faktory, které mohou k tomuto stavu přispívat.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPříčiny a rizikové faktory NAFLD
Příčiny ztukovatění jater jsou nejasné, ale vědci uvedli některá možná vysvětlení. Tuk se může ukládat z jiných částí těla nebo mohou játra vstřebávat zvýšené množství tuku ze střeva. Další možností je, že játra nemusí být schopna přeměnit vstřebané tuky na formu, kterou lze vyloučit.
U některých lidí může být vyšší riziko vzniku NAFLD než kvůli několika rizikovým faktorům. Ačkoli NAFLD mohou mít děti a mladí dospělí, častěji se vyskytuje u lidí středního věku. A někteří mají vyšší riziko vzniku onemocnění než jiní kvůli několika rizikovým faktorům:
Obezita nebo nadváha
Cukrovka 2. typu
Vysoký krevní tlak
Vysoká hladina cholesterolu
Věk nad 50 let
Nezdravý životní styl, jako je kouření
Příznaky NAFLD
Diagnostikovat toto onemocnění v počátečních stadiích je velmi náročné, protože se nemusí projevovat vůbec žádnými příznaky. Když se však NAFLD vyvine do NASH nebo jiných pokročilých stadií, mohou se objevit následující příznaky:
Tupá nebo palčivá bolest v pravé horní části břicha ( přes pravou dolní část žeber)
Únava nebo extrémní únava
Neobvyklý úbytek hmotnosti
Tělesná slabost
S postupujícím onemocněním může dojít k chronickému stavu zvanému cirhóza, který vede k jizvení a poškození jater. V takových případech se mohou vyskytnout závažné příznaky, jako jsou tyto:
Změna barvy kůže a očního bělma do žluta (žloutenka)
Svědění kůže
Otoky nohou, kotníků, chodidel nebo žaludku
Jak diagnostikovat NAFLD
Jak již bylo zmíněno, NAFLD se vyskytuje bez mnoha příznaků. Proto je málokdy možné diagnostikovat onemocnění hned v jeho počátečních stadiích. Váš lékař může mít podezření na onemocnění, pokud získáte abnormální výsledky z běžného krevního testu, který kontroluje stav jater. Abnormální krevní zprávy může způsobit i nadměrné pití alkoholu a infekce. Jediným způsobem, jak plně potvrdit přítomnost onemocnění, je jaterní biopsie.
Změny životního stylu k léčbě NAFLD
NAFLD bez dalších zdravotních potíží nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Tyto změny životního stylu však mohou kontrolovat nebo zabránit hromadění tuku v játrech.
1. Bezpečně zhubněte
Pokud zjistíte, že váš index tělesné hmotnosti (BMI) je vyšší než 25, je důležité snížit svou hmotnost. Vždy se snažte dosáhnout BMI v rozmezí 18,5 až 24,9, které je považováno za zdravé rozmezí hmotnosti. Snížení tělesné hmotnosti o více než 10 % může odstranit část tuku z jater a dokonce zmírnit příznaky NASH. Rovněž není bezpečné ani zdravé hubnout více než 1 kg týdně.
2. Jezte vyváženou stravu
Jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet váhu a následně zvládnout příznaky NAFLD, je jíst zdravou, vyváženou stravu. Dopřejte si 3 až 4 pravidelná jídla se zdravými svačinami, dostatek vody (každý den asi 8-10 sklenic), přiměřené porce zeleniny a ovoce a vyhýbejte se tučným, smaženým jídlům a výrobkům s vysokým obsahem nezdravých tuků. Tento typ zdravé stravy vám také pomůže udržet si pod kontrolou hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
3. Pravidelné cvičení
K léčbě příznaků NAFLD a zvládání ztukovatění jater je vhodný jakýkoli druh fyzické aktivity a cvičení. Doporučujeme však cvičení střední intenzity, jako je jízda na kole a chůze po dobu alespoň 150 minut každý den. Nezapomeňte, že pokud s cvičením začínáte, vždy začněte pomalu a cvičení provádějte s pomocí osobního trenéra.
4. Přestaňte kouřit a pít
Zanechání nezdravých návyků, jako je kouření a pití, může rovněž snížit riziko NAFLD. Kouření má negativní účinky i na orgány, které nejsou v přímém kontaktu s kouřem, jako jsou játra. Silné kouření zanáší některé buněčné proteiny, což může vést k poškození jaterních buněk. Přestože alkohol není hlavní příčinou NAFLD, může pití tento stav zhoršovat. Pro jistotu s alkoholem skoncujte.
Kromě těchto změn životního stylu se k léčbě onemocnění souvisejících s játry již po desetiletí používají některé bylinné kúry.
Bylinná léčba NAFLD
1. Plody goji
Bobule goji, známé také jako vlčí bobule, se v čínské medicíně používají k léčbě onemocnění jater i očí. Bobule obsahují polysacharidy (karbohydráty) a silné antioxidační vlastnosti, které snižují oxidační stres a bojují proti volným radikálům, které poškozují buňky.
2. Česnek
Řada studií uvádí, že česnek a jeho sloučeniny mohou být schopny inhibovat růst a vývoj chemicky indukovaných rakovinných buněk v játrech. Předpokládá se také, že česnek může chránit jaterní buňky před škodlivými toxiny. Přidávejte tedy do svých pokrmů celé česneky, abyste zvýraznili jejich chuť a ochránili zdraví svých jater.
3. Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje polyfenolické katechiny, které mají protizánětlivý charakter. Ty jsou vhodné pro léčbu nealkoholického ztukovatění jater díky svým antioxidačním vlastnostem a vlastnostem snižujícím hladinu lipidů nebo cholesterolu. Pijte každý den 2 až 3 šálky zeleného čaje (100 až 750 mg denně standardizovaného extraktu zeleného čaje), abyste játra zbavili toxinů.
4. Resveratrol
Resveratrol je rostlinný polyfenol, který se hojně vyskytuje v červených hroznech a ve středním množství v ostružinách, moruších a borůvkách. Zjistilo se, že resveratrol je účinný při léčbě jaterních onemocnění a zlepšuje metabolismus glukózy, snižuje riziko cukrovky. I když jsou tyto bobule a ovoce nejlepší volbou, k dispozici jsou také doplňky stravy s resveratrolem. Používejte je pouze pod dohledem lékaře.
5. Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský se již léta používá jako rostlinný lék k léčbě onemocnění, zejména jater, ledvin a žlučníku. Silymarin – účinná složka ostropestřce mariánského – má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které jsou užitečné pro snížení nebo prevenci poškození jater, jež může způsobit jaterní onemocnění. Ostropestřec mariánský je dostupný ve formě kapslí a tekutých extraktů. Před použitím těchto doplňků se nezapomeňte poradit s lékařem.
Chcete-li chránit zdraví svých jater a předcházet jejich onemocněním, je vždy lepší věnovat se ohleduplnému stravování a pravidelnému pohybu. Správná volba životního stylu může také posílit celkové zdraví. Kromě toho mohou běžné krevní testy pomoci diagnostikovat ztukovatění jater v jeho počátečních stadiích.