Na co se zaměřit při výběru kvalitního robotického vysavače

Robotické vysavače se mohou starat o čistotu vašich podlah i koberců a týdně vám ušetří hodiny času. Stačí si vybrat model vhodný právě pro vaši domácnost. Nechte robotický vysavač pracovat klidně každý den. Třeba když nejste doma. Vysátí běžného nepořádku (drobečky, prach, zvířecí chlupy apod.) zvládnou kvalitní robotické vysavače klidně každý den.

V členitých místnostech domácností s různými zákoutími a spoustou nábytku budete potřebovat robota s inteligentní navigací, aby zvládnul uklidit celou plochu. Vysavači nesmí nic bránit v přejezdu do dalších místností (např. vysoké prahy). Při úklidu více než jedné místnosti obzvlášť oceníte inteligentní navigaci. Vybírejte z vyšších a možná i dražších modelů.

Co je vlastně důležité při výběru robotického vysavače a na co se zaměřit při výběru

Jak a kde bude robotický vysavač používán?

Klíčová otázka pro správný výběr robotického vysavače zní, jak jej hodláte používat. Důležité aspekty představují velikost a členitost vysávaného prostoru – dle nich se vám bude lépe rozhodovat o potřebné kapacitě nádoby na odpad, výdrže akumulátoru, způsobu navigace a některých dalších parametrech. Dále zvažte typ povrchů, zejména s vyššími koberci si mnoho robotických vysavačů vůbec neporadí a podobně je tomu i se zvířecími chlupy. V případě jiných typů znečištění pak může přijít vhod mokré vysávání, a bude-li se přístroj starat hlavně o tvrdé podlahy, není od věci ani možnost vytírání. Pro malé děti i alergiky jsou vhodné robotické vysavače s hepa filtry, které dokážou bakterie a alergeny eliminovat. V neposlední řadě pak zvažte i fakt, jak často vysáváte a jestli by přístroj měl uklízet i pod nábytkem.

Materiál a kvalita zpracování robotického vysavače

Robotické vysavače mají konstrukci zpravidla vyhotovenou z plastu, úroveň zpracování se však velmi různí a je dobré se na ni zaměřit, jelikož na ní kromě životnosti závisí i kvalita samotného vysávání. Roli zde hraje tloušťka jednotlivých dílů i preciznost jejich slícování – na konstrukci by se rozhodně nemělo nic prohýbat ani viklat. Dvojnásob se na provedení zaměřte tehdy, pokud budete vysavač vystavovat intenzivnímu provozu, případně jej používat v prostoru s řadou překážek.

Velmi důležitý je design robotického vysavače

Robotický vysavač bude nedílnou součástí vašeho interiéru, není proto od věci jej s ním sladit. Vybírat můžete většinou spíše mezi méně výraznými barvami, kromě obligátní černé se však běžně setkáte s bílými, šedými, stříbrnými, hnědými nebo třeba béžovými variantami. Vzhled přístrojů pak bývá většinou poměrně minimalistický, aby nepředstavovaly rušivý prvek.

Zároveň je hodně důležitá cena robotického vysavače

Základní kategorie vysavačů se pohybuje v ceně do 5 000 Kč. Takové přístroje mají pouze základní navigaci a obvykle neumožňují o mnoho více než jen zapnutí/vypnutí. Střední třída zaujímá rozmezí 5–10 000 Kč. Ani takové přístroje sice většinou neumožňují chytré navigování, mají však větší výkon, objem nádoby na odpad i kapacitu baterie a uklidí kvalitněji. Nejlepší robotické vysavače zakoupíte za ceny 10-20 000Kč – bude se jednat o kvalitně provedené přístroje s inteligentní navigací, vysokou kvalitou úklidu a širokým množstvím doplňkových funkcí.

Robotické vysavače můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Zároveň jsou důležité i další parametry robotického vysavače

Výkon

Tento parametr v zásadě udává, jak vysoký tlak vysavač dokáže vyvinout – proto se někdy setkáte i právě s označením „sací tlak“. U robotických vysavačů se nejčastěji setkáte s údaji v rozmezí 10–40 W. To jsou výrazně nižší hodnoty než u klasických vysavačů, praxe je ovšem taková, že ne vždy jde o směrodatný údaj, někteří výrobci jej totiž rádi nadsazují a realita je poté odlišná.

Příkon a spotřeba

I tento údaj se vyjadřuje jednotkou watt (W), značí však množství elektrické energie, které vysavač spotřebovává při provozu. Vyšší hodnota tedy znamená i větší spotřebu elektřiny, rozdíly mezi jednotlivými modely však nebývají propastné.

Hlučnost

Pokud nechcete, aby vás provoz vysavače rušil, pak se zaměřte i na údaj o hlučnosti a ideálně jej porovnejte s praktickými zkušenostmi uživatelů, jelikož i zde se hodnoty naměřené v laboratořích někdy znatelně liší od reality. Nejtišší vysavače mají deklarovanou hlučnost již okolo 50 dB, což znamená skutečně tichý provoz. Naopak nejhlasitější modely mohou mít i kolem 70 dB. Jestliže ale nevysáváte denně a dříve jste byli zvyklí pracovat se starším vysavačem, může pro vás i taková hodnota být akceptovatelná.

Rozměry a hmotnost

Typický robotický vysavač má tvar podobný kruhu o průměru 30–40 cm, přičemž čím je vysavač větší, tím větší plochu najednou dokáže uklízet. Výška se pohybuje okolo 8 cm a důležitá je tehdy, jestliže plánujete vysavač nechat zajíždět pod nábytek.

Hmotnost vysavačů nejčastěji bývá od 2,5 do 4 kg – dražší a vybavenější modely bývají zpravidla těžší.

Objem nádoby na odpad

Vzhledem k velikosti robotických vysavačů jsou nádoby na vysáté nečistoty výrazně menší než u těch klasických. Nejčastěji se kapacita pohybuje mezi 0,3–0,8 litry, přičemž pokud máte větší byt nebo se potýkáte s mnoha nečistotami, například kvůli domácímu mazlíčkovi, sáhněte minimálně po modelu s 0,5l nádobou.

Základní možnosti a funkce robotického vysavače

Mokré vysávání

Pomocí vody nebo páry vysavač navlhčí uklízený povrch. Díky tomu dokáže vyčistit i mokré nečistoty, například rozlitý nápoj. Zároveň je efektivnější v odstraňování alergenů, prachu a vodního kamene.

Vytírání

Některé robotické vysavače nabídnou i možnost vytírání. Takové vysavače pak mohou být označeny jako robotické mopy. Přestože od nich nelze očekávat příliš kvalitní výsledek s ohledem na nemožnost vyvinout patřičný tlak, pro základní očištění může jít o užitečnou funkci. Neplatí však, že by vysavač vytíral a vysával zároveň, většinou je potřeba pro tento úkon vyměnit zásobník na prach za nádobku s vodou a připnout speciální mopovací textilii. Některé přístroje pak nádržku s vodou nemají, a textilii tedy musíte namáčet zvlášť.

Ovládání smartphonem či hlasem

Někteří výrobci poskytují k vysavačům i aplikace pro chytré telefony. Ty mohou kromě zapínání a vypínání nabídnout i různé další možnosti, jako jsou například časování čištění, vymezení plochy k vysávání, kontrola stavu baterie a plnosti nádoby na odpad nebo prohlížení statistik. Další možností bezdotykového ovládání jsou hlasové povely, jimiž můžete vysavač zapínat nebo vypínat a nechat dojet na výchozí místo.

Dálkové ovládání

Umožňuje pohodlně zapínat či vypínat vysavač a v některých případech ovládat i další funkce jako časovač nebo režim vysávání. Některými ovladači můžete také označit místa, kde by měl vysavač provést intenzivnější čištění nebo se jim naopak vyhnout.

Rotační kartáče

Aby byl úklid skutečně efektivní, mělo by zařízení disponovat rotačními kartáči. Ty díky rotačnímu pohybu velmi efektivně vhánějí nečistoty do sacího otvoru.

UV lampa

Některé robotické vysavače jsou vybaveny UV lampou, která čištěný povrch dokáže dezinfikovat od bakterií. Výrobci často tvrdí, že lampa dokáže odstranit až 99 % bakterií, většinou jsou ale světla poměrně malá, a jejich reálná efektivita tudíž nižší.

HEPA filtr

Jedná se o speciální typ filtru, jenž velmi ocení alergici. Dokáže totiž zachytit jemné prachové částice, roztoče a další alergeny do velikosti až tří mikronů.

Bezdotykové rozpoznávání překážek

Díky pokročilému systému snímání okolí vysavač detekuje překážky ještě dříve, než s nimi přijde do kontaktu. Nevýhodou je pouze horší kvalita vysávání v jejich bezprostředním okolí.

WiFi

Umí-li se vysavač připojit k WiFi, pak jej jednoduše můžete ovládat přes internet, i pokud se zrovna nenacházíte doma. Jednoduše tak spustíte úklid například v práci, nebo když zrovna nakupujete.

Časovač

Umožní nastavit konkrétní čas, kdy vysavač začne uklízet.

Automatické dobíjení

jakmile přístroj detekuje nízký stav baterie, automaticky se vrátí do dobíjecího doku. Některá zařízení poté umí navázat s úklidem tam, kde skončila.

Detekce schodů

Senzory umístěné na spodní straně vysavače dokážou detekovat volný prostor a tím zabránit sjetí ze schodů nebo jiných nežádoucích hran.

Virtuální zábrana

Umožňuje nastavit virtuální hranici, kterou vysavač nebude překračovat. Učinit tak lze několika způsoby – nejjednodušším jsou magnetické pásky, jež se nepříliš prakticky umisťují přímo na podlahu. Pokročilejší variantou jsou virtuální zdi, což jsou malá zařízení, která po umístění na okraj kýžené hranice vysílají speciální paprsek, jenž vysavač nepřekročí. Nejlepší modely schopné vytvářet si plány místností pak umožní hranice vytvořit zcela virtuálně, například pomocí propojené mobilní aplikace.

Programování úklidu

Programování je vlastně pokročilým časovačem. Umožní vám totiž nejen odkládat start, ale nastavovat také konkrétní časové plány, dle nichž se úklid bude řídit, a k jednotlivým časům dále asociovat různé místnosti a typy čištění.

Vhodnost vysavače vzhledem k typům povrchů v domácnosti

Robotické vysavače si automaticky neporadí se všemi povrchy, a je proto potřeba tento aspekt při výběru zohledňovat. Některé přístroje jsou vybaveny gumovým kartáčem vhodným na hladké povrchy, jiné zase využívají štětinové, které si lépe poradí s koberci. Lepší vysavače pak nabídnou obě možnosti, a některé dokonce umí automaticky přepínat mezi kartáči podle toho, jaký povrch detekují.

Problémem dále mohou být koberce s vysokým vlasem. Pokud překračují výrobcem stanovené možnosti vysavače, pak bude úklid takového povrchu velmi neefektivní, nebo se po něm přístroj dokonce nedokáže pohybovat. Další problematický bod mohou představovat tmavé podlahy, které mohou být některými vysavači detekovány jako prázdný prostor, a tudíž neočištěny. V případě, že takové povrchy máte, zjistěte, jestli výrobce použitelnost na nich nezmiňuje v popisku produktu, potažmo vyhledejte praktické zkušenosti uživatelů.