Mýty a fakta o chronické bolesti zad

Chronická bolest zad je velmi častým problémem a jedním z nejčastějších důvodů pro přerušení práce nebo školy. Tato bolest může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Nemusíte být příliš staří na to, abyste dostali nepříjemný záchvat bolesti zad.

Přestože se jedná o poměrně častý problém, koluje o chronické bolesti zad řada mýtů. Zde se věnujeme 15 takovým mýtům a vysvětlíme, proč nejsou tak pravdivé, jak si myslíte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Chronická bolest zad znamená poškození, které bude trvat navždy

Fakt: Bolesti zad můžete pociťovat i několik týdnů bez přestávky. Po určité době se může opakovat. To však neznamená, že poškození je trvalé nebo alarmující. Takové chronické bolesti jsou obvykle způsobeny přetížením svalů nebo problémy s klouby. To vše lze napravit pomalým a soustavným fyzickým cvičením a zdravým stravováním.

Nezapomeňte, že neustále se opakující bolesti mohou souviset i s problémy, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka. Udržujte se silní všemi možnými způsoby. Vyhýbejte se nezdravému jídlu, kouření, alkoholu nebo jiným nezdravým závislostem.

K odhalení problému vždy potřebujete magnetickou rezonanci nebo sken

Fakt: Nejdříve stačí dobrý lékař, který dokáže správně přečíst vaši anamnézu a příznaky, aby zjistil váš problém. Taková vyšetření mohou být až poslední možností a váš lékař bude vědět, kdy se pro ně rozhodnout.

Abnormality, které se objeví při skenování, je třeba okamžitě léčit

Fakt: Všechny pokročilé zobrazovací techniky, jako je magnetická rezonance a počítačová tomografie, vám ukáží, jak se vaše tělo s věkem mění. Abnormality, které se zde objeví, mohou být jen přizpůsobením vašeho těla stáří. Takže ne, indikace na skenu vám vždy nezpůsobí bolest nebo postižení a nemusíte se jimi znepokojovat.

Operace je jediným východiskem při bolestech zad

Fakt: To nemusí být nutně pravda. Léčba se liší případ od případu. Příčiny vašich bolestí zad se mohou lišit a stejně tak i jejich závažnost. Na jejich základě se mění možnosti vaší léčby. V poslední době se operace používají jako jedna z možností pouze v případě, že dlouhodobá intenzivní léčba zahrnující fyzioterapii a rehabilitaci nezabírá.

K vyléčení chronické bolesti zad potřebujete klid na lůžku

Fakt: To je částečně pravda. S poškozenými zády rozhodně potřebujete odpočinek a ještě něco navíc. Odpočinek vám přinese okamžitou úlevu, ale může oslabit vaše svaly a kosti. Pokud tedy chcete být na nohou a vést spokojený život, trochu si odpočiňte, proveďte několik cviků na posílení zad a vydejte se na cestu k uzdravení. Jen se vyhněte cvikům a polohám, které by mohly záda ještě více poškodit.

Cvičení nebo časté vstávání situaci ještě zhorší

Fakt: Téměř každý, kdo začne cvičit, dostane na začátku záchvat bolesti zad. Ale nebojte se. Je to pravděpodobně proto, že používáte svaly, které jste doposud nikdy nezatěžovali. Vydržte cvičit zhruba týden a všimněte si, jak se bolest zad zmírní. Pokud je bolest opravdu silná, sáhněte po dočasných lécích nebo doplňcích stravy. Přijímejte kvalitní, zdravé potraviny, abyste posílili své tělo pro cvičení.

Neměl bych mít bolesti zad, protože jsem každý den fyzicky aktivní

Fakt: Neustálé cvičení rozhodně sníží riziko bolesti zad způsobené slabými svaly, kostmi a tělem. Stále jste však náchylní k úrazům spojeným s cvičením nebo sportem. Můžete se nadměrně nadchnout a opotřebovat si tělo. Proto na to jděte pomalu a nechte svá záda (spolu se zbytkem těla), aby se pomalu přizpůsobila vašemu cvičení.

Moji rodiče trpí bolestmi zad. Asi to budu mít taky

Fakt: To je částečně pravda. Mnoho studií spojuje bolesti zad s genetickými predispozicemi. Pravděpodobnost, že budete mít problémy s bederními ploténkami, může být vyšší, pokud je již má některý z vašich nejbližších příbuzných. Ale na druhou stranu to nebude platit pro všechny a všechny typy bolestí zad. Pokud dodržujete zdravý životní styl a zůstáváte aktivní, může být riziko minimální.

Štíhlí lidé nemívají bolesti zad

Fakt: Menší nebo vyrovnaná tělesná hmotnost snižuje riziko bolesti zad – vaše svaly jsou schopny zvládnout vaši tělesnou hmotnost. Obezita však situaci zhoršuje a vyvíjí na záda velký tlak. To však neznamená, že štíhlí lidé jsou vůči bolestem zad imunní. Bolesti zad mohou být geneticky podmíněné a s hmotností vůbec nesouvisejí. A podváha může skutečně způsobovat křehká záda. Takže ano, jsme v tom všichni společně.

Vzpřímené sezení může snížit bolesti zad

Fakt: Podle některých názorů je třeba sedět rovně, zejména pokud pracujete celý den za stolem, abyste se vyhnuli bolestem zad. Není to pravda. Záda potřebují odpočinek stejně jako každá jiná část těla. Nechceme, abyste se hrbili. Ale jednou za čas se na židli opřete a prohněte spodní část zad. Tím se svaly protáhnou a bolest se nevrátí. Na židli mějte nejlépe malý polštářek, který vám podepře spodní část zad.

Zvedání těžkých předmětů zvyšuje bolest zad

Fakt: To platí, pokud zvedáte věci nesprávným způsobem. Pokud zvedáte těžké předměty, aniž byste si sedli a vyvíjeli veškerý tlak na ruce a záda, určitě vás budou bolet záda. Místo toho si sedněte na paty a při zvedání se zvedejte – tím přenesete tlak na kolena a záda zůstanou v bezpečí.

Bolesti zad může dlouhodobě vyléčit léčba horkem nebo chladem

Fakt: Někdy se vám velmi uleví, když si na záda přiložíte horký nebo studený obklad. Jedná se však o dočasný lék. Bolest to v žádném případě nevyléčí. Můžete si ho sice ponechat, aby vám pomohl zvládnout každý den, ale ujistěte se, že cílenou léčbou vyléčíte hlavní příčinu bolesti.

Chronická bolest zad v mládí se s věkem zhoršuje

Fakt: To platí jen do určité míry. Pokud se neléčí, může jakákoli bolest trvat navždy. Bolesti zad však lze vyléčit správnou léčbou. S věkem se bolesti nezhoršují. Také některé bolesti zad se objevují až po určitém věku, většinou po překročení třicítky. Pokud nesouvisí s věkem, například s degenerací plotének, je vaše bolest zad rozhodně léčitelná.

Při chronické bolesti zad je dobré spát na tvrdé matraci nebo na podlaze

Fakt: Neexistuje ideální, dokonalá matrace, která by vyhovovala každému. Tělo každého jedince reaguje jinak a chce určitý druh lůžka. Takže i když některé studie ukazují, že lidé spící na středně tvrdých matracích pociťovali menší bolesti zad, nemusí vám to být nic platné. Experimentujte, zjistěte, co vaše tělo potřebuje, a podle toho se zařiďte.

Chronické bolesti zad se vyřeší samy od sebe

Fakt: Tohle není úplně mýtus. V závislosti na příčině může bolest zad sama odeznít. Bolest může zmizet na několik let a náhle se znovu objevit. Neriskujte proto se svým zdravím. Nechte se diagnostikovat a dodržujte životní styl, který vás ochrání.