Můžete užívat Koenzym Q10 (CoQ10) při vysokém krevním tlaku?

Jeden ze tří dospělých obyvatel má vysoký krevní tlak. To znamená miliony lidí a nezdá se, že by tento problém měl v dohledné době zmizet. Pokud se snažíte udržet svůj vysoký krevní tlak na uzdě, možná už máte v hledáčku alternativní prostředky, jako je Koenzym Q10. Je však tento koenzym vším, co se o něm tvrdí? Zde se blíže podíváme na to, jak funguje a co pro vás může udělat.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Koenzym Q10 má protizánětlivé, antioxidační a vazodilatační vlastnosti

Koenzym Q10, CoQ10 nebo ubichinon je látka, která se přirozeně nachází ve vašem těle. Vaše tělo ji potřebuje k produkci energie a metabolismu. Pomáhá zlepšovat funkci mitochondrií a díky svým antioxidačním vlastnostem chrání vaše orgány a tkáně. Kromě toho je díky svému protizánětlivému potenciálu slibnou možností při neurodegenerativních onemocněních souvisejících se stárnutím, metabolickém syndromu a dokonce i při některých kardiovaskulárních zdravotních problémech. Pokud jde o záležitosti srdce a oběhového systému, zdá se, že jeho vazodilatační vlastnosti by mohly být prospěšné i pro zvládání krevního tlaku.

Koenzym Q10 může být schopen snížit systolický a diastolický krevní tlak

Podle několika výzkumů se zdá, že Koenzym Q10 užívaný perorálně by mohl mít přímý vliv na krevní tlak.

V jedné studii došlo u pacientů se zvýšeným krevním tlakem (z důvodu esenciální arteriální hypertenze), kteří užívali již 50 mg dávky CoQ10 dvakrát denně po dobu pouhých 10 týdnů, k poklesu systolického (SBP) i diastolického krevního tlaku (DBP). Zatímco SBP se snížil na 146,7 ± 4,1 mmHg (ze 164,5 ± 3,1 mmHg), DBP klesl na 86,1 ± 1,3 mmHg (z 98,1 ± 1,7 mmHg).

Jedna studie na diabetických pacientech zjistila, že užívání 100 mg dávek CoQ10 dvakrát denně pomohlo snížit krevní tlak a také zlepšit kontrolu glykémie u diabetiků 2. typu během 12 týdnů denní suplementace.

Další přehled různých studií zjistil, že užívání CoQ10 vedlo v průměru ke snížení SBP až o 17 mm Hg a DBP o 10 mm Hg.

CoQ10 může snižovat tlak tím, že napomáhá vazodilataci a zabraňuje hromadění plaku

Existuje více teorií o tom, jak by Koenzym Q10 mohl pomoci při hypertenzi. Některé naznačují, že CoQ10 může pomáhat stimulovat tvorbu silného vazodilatátoru zvaného prostaglandin prostacyklin, který inhibuje shlukování krevních destiček, uvolňuje cévy a umožňuje snadnější průtok krve, což by mohlo pomoci snížit krevní tlak.

Protože CoQ10 může také pomáhat inhibovat oxidaci lipoproteinů o nízké hustotě, což je faktor ovlivňující postup aterosklerózy, mohl by zpomalit hromadění plaku a dále tak snižovat krevní tlak. Snižuje také viskozitu krve, což je další vlastnost, která by mohla přispět k jeho antihypertenzním účinkům.

Koenzym Q10 by mohl snížit vaši závislost na antihypertenzivních lécích

Užívání CoQ10 by mohlo pomoci zlepšit váš krevní tlak do té míry, že byste mohli dokonce potřebovat nižší množství léků. Jak zjistila jedna studie, když pacienti s hypertenzí dostávali spolu s antihypertenzivy denní dávky CoQ10 v množství přibližně 225 mg denně, došlo u nich k výraznému zlepšení systolického i diastolického krevního tlaku. Zlepšení funkčního stavu bylo postupné, ale stálé a znamenalo, že mnozí mohli v průběhu 1 až 6 měsíců pomalu snižovat léčbu antihypertenzivy. Celkem asi 51 % pacientů mohlo zcela vysadit 1 až 3 léky, které užívali. V průměru se tak stalo asi 4,4 měsíce poté, co poprvé začali užívat Koenzym Q10. Možnost omezit užívání těchto léků se spolu se zlepšením jejich zdravotního stavu projevila v lepší kvalitě života a také v menší finanční zátěži, kterou pro ně užívání těchto léků znamenalo.

Hladiny CoQ10 mohou být nízké u osob s kardiovaskulárním onemocněním

Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem srdečních problémů a Koenzym Q10 zde může hrát také svou roli. Srdeční buňky mají vysoké energetické potřeby a jsou také mnohem citlivější a zranitelnější vůči jakémukoli nedostatku CoQ10. Lidé s kardiovaskulárním onemocněním mají obvykle nižší hladinu tohoto provitaminu a existují určité důkazy, že by mohl být prospěšný, pokud máte problémy s kardiovaskulárním zdravím. S přibývajícím věkem hladina CoQ10 pravděpodobně klesá, a proto někteří odborníci doporučují tento lék osobám starším 50 let. U osob užívajících statiny může také dojít k poklesu přirozené hladiny CoQ10 v těle, takže i pro tuto skupinu je přípravek potenciálně prospěšný.

Díky antioxidačním vlastnostem CoQ10 a jeho schopnosti působit proti poškození volnými radikály je obzvláště důležité zajistit si dostatečný přísun CoQ10. Poškození volnými radikály a oxidační stres se podílejí na srdečních problémech a ischemické chorobě srdeční.

Ke zjištění vlivu CoQ10 je však zapotřebí dalšího výzkumu

Přestože dosavadní výsledky o schopnosti CoQ10 působit proti vysokému krevnímu tlaku jsou povzbudivé, odborníci upozorňují, že je třeba provést více dobře provedených studií, které by tato tvrzení potvrdily. Na druhou stranu podle některých dalších výzkumníků existují středně kvalitní důkazy, které naznačují, že koenzym ve skutečnosti nepomáhá snižovat krevní tlak. Uvádějí také „nepřijatelně vysoké riziko zkreslení“ ve studiích, které naznačují jeho přínos pro hypertenzi. Ke zjištění potenciálu CoQ10 při snižování krevního tlaku proto budou zapotřebí další studie. Do té doby nelze doporučit žádné konkrétní dávkování, které by zajistilo konkrétní přínos pro hypertenzi.

Přesto mnoho odborníků potvrzuje, že Koenzym Q10 lze považovat za bezpečný doplněk stravy. Pokud se po konzultaci s lékařem rozhodnete jej vyzkoušet, zde je informace, kterou byste měli vědět o dávkování CoQ10 při hypertenzi ve studiích. Studie na zvířatech naznačují, že konzumace CoQ10 v dávce 12 mg/kg/den by měla být v pořádku. Jiné studie potvrzují, že typický dospělý člověk o hmotnosti 55 kg by mohl tolerovat až 660 mg CoQ10 denně. Většina lidí ho užívá jako doplněk stravy v průměrné dávce 90 mg až 200 mg, takže by nemělo hrozit žádné riziko toxicity nebo nežádoucích vedlejších účinků. Vaše dávka může být vyšší v závislosti na vašem aktuálním zdravotním stavu, hmotnosti a anamnéze. Je známo, že někteří odborníci doporučují dávky 200-300 mg pro účinky snižující krevní tlak.

Příjem CoQ10 může mít některé mírné vedlejší účinky

Ačkoli nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky užívání CoQ10 v dříve uvedených dávkách, někteří lidé by mohli mít na antioxidant alergickou reakci a propuknout u nich alergické kožní vyrážky. Může se také vyskytnout ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo zvracení. Někteří lidé mají při užívání koenzymu jako doplňku stravy průjem nebo žaludeční nevolnost. Pokud máte tyto problémy, můžete se poradit s lékařem o jiných alternativách nebo s jeho pomocí upravit dávkování. Upozorňujeme také, že by se mohl vzájemně ovlivňovat se stávajícími léky na krevní tlak a ředění krve, a také s léky na chemoterapii, proto nezapomeňte svého lékaře upozornit.

Pokud vám Koenzym Q10 jako doplněk stravy nedělá dobře, můžete se zaměřit na získávání CoQ10 ze zdrojů stravy prostřednictvím potravin, jako je hovězí maso, vepřové maso, mořské plody, kuřecí maso, játra, avokádo, sójové boby, arašídy, sezamová semínka, čočka, brambory, brokolice, květák a vejce.

Další přírodní způsoby snižování krevního tlaku

Doplňky stravy, jako je Koenzym Q10, by mohly být jedním ze způsobů, jak zvládnout krevní tlak, ty jsou však stále předmětem výzkumu. S jistotou však víme, že existují konkrétní změny životního stylu a přírodní způsoby, jak krevní tlak zvládnout nebo pomoci snížit. Zde je několik jednoduchých změn, které byste mohli provést:

Zhubněte. Nadváha může zvyšovat riziko hypertenze.
Přestaňte kouřit. Je to rizikový faktor vysokého tlaku.
Cvičte. Aktivní pohyb po dobu 150 minut týdně může mít zásadní význam.
Omezte příjem alkoholu. Stejně jako kouření může alkohol zvyšovat krevní tlak.
Najděte způsob, jak překonat stres. Lépe si zorganizujte a naplánujte svůj život, ale také se přihlaste na meditaci nebo jógu, nebo doma sami cvičte relaxační techniky.

Pozor! Koenzym Q10 není náhradou lékařské péče

Samozřejmě, pokud potřebujete rychle snížit krevní tlak, protože je příliš vysoký, může být zapotřebí běžná medikace. Pokud prožíváte hypertenzní krizi, nečekejte s vyhledáním lékařské pomoci – jedná se o naléhavou situaci, která vyžaduje neodkladné ošetření v nemocnici. Zkontrolujte si varovné příznaky, jako např:

Bolest na hrudi
Dušnost
Slabost
Necitlivost
Problémy s viděním
Potíže s mluvením

Pokud je váš krevní tlak trvale zvýšený, poraďte se co nejdříve s lékařem, zda nepotřebujete nějaké léky, zejména pokud vám hrozí jiné zdravotní problémy. Pokud již léky na krevní tlak užíváte, nepřestávejte je užívat. Po poradě s lékařem doplňte léčbu alternativními prostředky, jako je Koenzym Q10, a měli byste být na cestě ke zvládnutí problému s hypertenzí.