Můžete si opravdu zmenšit žaludek tím že budete méně jíst?

Máte často pocit, že váš žaludek je jako bezedná jáma, kterou se vám nedaří zaplnit, přestože stále jíte? Menší žaludek, který si žádá méně jídla, se často může zdát jako svůdný sen, když se snažíte omezit chuť k jídlu. Koneckonců, pokud máte menší žaludek, nakonec toho sníte méně a během dne spotřebujete méně kalorií. Operace žaludečního bypassu neboli gastrického bypassu (lidově známá spíše pod hrůzostrašnou přezdívkou „sešití žaludku“) je lékařský zákrok, který právě toto slibuje. Tvrdí, že zmenšením množství jídla, které žaludek pojme, vám pomůže mnohem snadněji zhubnout. Oblíbený názor, který se šíří, však tvrdí, že zmenšení žaludku lze dosáhnout i pouhou dietou.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jídlem k menšímu objemu žaludku

Může mít něco tak jednoduchého, jako jíst méně jídla, skutečně stejný výsledek, jako drahý chirurgický zákrok? Jíst méně jídla by mělo údajně natolik zmenšit žaludek, až se do něj vejde jen velmi malé množství jídla. Díky tomu budete muset jíst jen velmi málo, abyste se cítili plní, a je také pravděpodobnější, že zůstanete sytí delší dobu. To znamená, že už nebudete mít chutě na jídlo, při kterých byste se oddávali vysoce kalorickým svačinkám. Podle této teorie budete brzy shazovat centimetry nalevo, napravo i uprostřed, a to téměř bez námahy. Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda, že? Ano, bohužel je to tak.

Proč je tato teorie falešná

Platí obecné pravidlo: pokud vám nějaký dietní trend slibuje neuvěřitelné výsledky bez větší námahy, berte ho s rezervou. Základní premisa této teorie je sice pravdivá, ale její skutečná aplikace je zcela falešná. Prvním problémem při pokusu o zmenšení žaludku pomocí diety je právě to, kolika potravin se budete muset vzdát, aby se tak stalo. Zmenšení žaludku není jen otázkou odmítání dalších porcí jídla nebo vzdání se svačinek. Podle jedné studie musíte denně zkonzumovat pouhých 600 kalorií, aby se velikost vašeho žaludku skutečně výrazně změnila. Pro představu, průměrný člověk potřebuje ke svému fungování přibližně 1500 kalorií denně.

Dalším důvodem, proč snaha o zmenšení žaludku nebude fungovat, je to, že se pravděpodobně budete cítit stejně hladoví – nebo dokonce ještě více. Dva hormony, které řídí naši chuť k jídlu, jsou ghrelin a leptin. Když své tělo vyhladovíte po kaloriích v tak velké míře, leptin a ghrelin váš organismus budou neustále zaplavovat. Nedočkáte se ani malého žaludku a nebudete mít ani menší chutě na jídlo, jak bylo slibováno. Místo toho budete mít sice menší žaludek, ale také budete mít permanentní pocit hladu.

Dlouhodobé účinky této diety

I kdyby se vám podařilo přežít muka spočívající v přežívání na 600 kaloriích a v boji s neustálými návaly hladu, může to být všechno k ničemu. Krátkodobě se vám sice může podařit zmenšit žaludek, ale z dlouhodobého hlediska se vám to statisticky nepodaří dodržet. Pouze 5-10 procent lidí, kteří drží extrémní diety, jako je tato, je schopno ji dodržovat po dlouhou dobu. Drtivá většina těchto lidí nakonec přibere zpět celou svou hmotnost, nebo dokonce přibere více, než s čím začínala.

I když se vám podaří tuto dietu dlouhodobě dodržovat, může nevratně poškodit vaše zdraví. Zbavování těla tolika kalorií je velmi nebezpečné a mohlo by vést k vážným zdravotním problémům. Vzdát se svého zdraví výměnou za shození několika kilogramů je dost hloupý obchod.

Zdravější cesty k hubnutí

Dodržování zdravé a výživné stravy se nemusí zdát tak dramatické jako zmenšování žaludku, ale přinese dlouhodobější výsledky. Nahraďte každou nezdravou položku, kterou za den sníte, potravinami bohatými na živiny. Místo toho, abyste sáhli po vaničce zmrzliny, snězte raději neslazený jogurt. Místo chroupání hranolek zkuste pečené sladké brambory nebo kapustové chipsy. Vše, co může prospět zdraví vašeho těla, je vaším spojencem, když se snažíte zhubnout. Shodit nějaká ta kila může být tak jednoduché, jako je pouhé cvičení hodinu denně a dodržování výživné a zdravé stravy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Prevention