Může za vaši neúspěšnou detoxikaci organismu nedostatek síry?

Právě jste vyzkoušeli nejnovější detoxikační kúru, o které všichni básní, jak je úžasná a účinná. Dodrželi jste všechny kroky a zůstali jste oddaní této rutině. Očekávali jste, že se na jejím konci budete cítit lehčí a omlazení, ale zůstali jste zklamaní, protože se zdá, že tato nejlepší detoxikace organismu prostě nefungovala. A není to poprvé, co zažíváte „selhání detoxu“.

Je sice možné, že samotná detoxikační rutina nebyla dostatečně účinná, ale může jít o skrytý problém – nedostatek síry! Přestože se jedná o minerál, který je pro detoxikační proces vašeho těla nezbytný, o důležitosti síry se mluví jen zřídka.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč je síra důležitá pro detoxikaci organismu?

Vaše játra jsou zodpovědná za detoxikaci a odplavování toxinů z vašeho organismu. Ve vašich játrech probíhá detoxikace ve dvou fázích. Ve 2. fázi vaše játra přidají k toxinu molekulu síry, čímž se toxin stane nejen méně škodlivým, ale také rozpustným ve vodě. Bez síry nemohou být toxiny z vašeho těla vyloučeny prostřednictvím tekutin, jako je moč nebo žluč.

Síra je také nezbytná pro tvorbu a regulaci glutathionu, antioxidantu, který bojuje proti infekcím a potlačuje toxicitu těžkých kovů. Glutathion je také důležitý pro funkci jater, která jsou zase zodpovědná za detoxikaci.

Rizikové faktory a nepříznivé účinky nedostatku síry

Přestože většina z nás získává síru ze stravy, můžete být ohroženi, pokud ve vaší stravě chybí bílkoviny. Ve skutečnosti pouze 2 z 20 aminokyselin přítomných v potravinách obsahují síru. Svou roli hraje také věk, protože nedostatek síry se obvykle zjišťuje u osob starších 50 nebo 60 let.

Síra je třetím nejrozšířenějším minerálem ve vašem těle a její nedostatek může způsobit několik problémů. Jedna studie uvádí, že nedostatek síry může způsobit nejen zhoršenou funkci jater, ale také obezitu, srdeční choroby, chronickou únavu a Alzheimerovu chorobu.

Jak zvýšit příjem síry

Zdrojem síry ve stravě je methylsulfonylmethan (MSM), nazývaný také organická síra. Organická síra je pro tělo velmi prospěšná, protože 34 % síry, kterou obsahuje, je ve využitelné formě. MSM se přirozeně vyskytuje v rostlinách, ale lze ji užívat také jako doplněk stravy. Některé bohaté zdroje MSM jsou následující.

Kravské mléko
Ovoce, např. jablka a maliny
Švýcarský mangold
Kukuřice
Celozrnné obiloviny a luštěniny
Čerstvá zelenina

Doporučuje se přijímat 2000 až 2500 mikrogramů MSM denně. Většina zdravých jedinců splňuje požadované množství MSM výhradně konzumací čerstvé zeleniny a kravského mléka. Pokud dodržujete stravu bohatou na bílkoviny, je pravděpodobnost, že se u vás objeví nedostatek síry, nízká.

Pokud máte nedostatek síry, můžete užívat doplňky síry ve formě dimethylsulfoxidu (DMSO). Doplňky však nevolte bez konzultace s lékařem.

Jedná se skutečně o nedostatek síry?

Vzhledem k tomu, že většina z nás získává potřebné množství síry stravou, není nedostatek síry běžným stavem. Pokud vaše detoxikační rutina nefunguje, je možné, že tato rutina nebyla účinná už od začátku. Je sice pravda, že detoxikace jater odstraňuje z těla škodlivé toxiny, ale většina moderních detoxikačních metod zaměřených na posílení tohoto detoxikačního procesu ne vždy funguje. Ve skutečnosti někteří odborníci také prohlásili, že „detoxikace“ jako taková je mýtus. Takže „neúspěšný detox“ nemusí mít se sírou vůbec nic společného!

„Neúspěšná detoxikace“ by mohla naznačovat nedostatek síry. Protože však většina detoxikačních postupů ne vždy funguje, je moudré poradit se s lékařem, než začnete předpokládat, že je ve hře nedostatek síry.