Může spánková deprivace skutečně pomoci zmírnit depresi?

Deprese je vyčerpávající stav, který může člověku skutečně zastavit život. Může narušit mnohem více než jen společenský a osobní život člověka. Vědci již léta zkoumají a sondují, jak depresi léčit nebo ji alespoň učinit pro lidi snesitelnější. Její výskyt je již delší dobu na vzestupu. Podle zprávy, kterou zveřejnila WHO, se s tímto onemocněním potýká 350 milionů lidí na celém světě.

Největším problémem deprese je to, že se její příznaky u jednotlivých lidí liší. Myslet si tedy, že jedna terapie bude fungovat na všechny, je mylné. Vědci však zkoušejí všechny permutace a kombinace, aby rozluštili kód této nemoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Velká metaanalýza

Vědci z Pensylvánské univerzity zjistili, že spánková deprivace pomáhá zmírnit příznaky deprese v téměř 50 % případů, které zkoumali. Metaanalýza 66 případů byla publikována v časopise Journal of Clinical Psychiatry. Studie zahrnovala analýzu snížení příznaků u pacientů na základě jejich nálady. A zohlednili také zprávy pacientů, kteří přiznali, že jim celá záležitost prospěla.

Použitá metodika spočívala v částečné spánkové deprivaci, při níž bylo pacientům umožněno spát tři až čtyři hodiny a poté být vzhůru dvacet až jednadvacet hodin v kuse. Vědci zjistili, že je to stejně účinné jako úplná spánková deprivace, při níž pacienti nesměli spát nepřetržitě 36 hodin. Vědci prohlásili, že na rozdíl od léků na depresi, jejichž účinky se projevují až po dlouhé době, tato metoda vykazovala u pacientů okamžité antidepresivní účinky. Lidé mohou pocítit účinek do 24 hodin, na rozdíl od účinků léků, které mohou začít působit až po mnohem delší době.

Vědci doporučili lidem s depresivními pocity, aby tuto metodu nezkoušeli, protože byla prováděna v kontrolovaném prostředí. Také pokračující nedostatek spánku může příznaky tohoto stavu zhoršit. Existuje mnoho výzkumů, které ukazují, že lidé trpící nespavostí jsou náchylnější k úzkostem a depresím.

Lékaři důrazně doporučují, aby to lidé nezkoušeli bez řádného vedení, protože to může situaci výrazně zhoršit. Lidé, kteří se potýkají s tímto stavem, mohou dělat mnoho jiných věcí, aby zmírnili své příznaky.

4 věci, které zmírňují depresi

1. Stanovte si malé cíle

Když jsou lidé v depresi, je pro ně obtížnější dosahovat cílů. Dokonce i malé věci se v tomto období mohou zdát obtížněji dosažitelné. Stanovte si proto každý den malé cíle a snažte se jich dosáhnout. Neciťte se sklíčeně, pokud se vám to nepodaří. Zkuste to znovu, aniž byste ztratili motivaci. To vám pomůže získat sebedůvěru a cítit se motivovaně každý den.

2. Cvičení

Když máme pocit zmaru, náš mozek bývá celý zamlžený. Proto je důležité udržovat se v aktivitě a pohybu. Cvičení dokáže uvolňovat endorfiny, které nás mohou učinit šťastnými. Cvičení také může lidem pomoci překonat jejich psychické zádrhele. Když se hýbeme, náš mozek se může přeladit pozitivnějším směrem. Je tedy důležité, abyste se při pohybu pořádně zapotili a zároveň si dopřáli trochu slunečního svitu.

3. Zdravá strava

Zdraví našich střev přímo souvisí s naším duševním zdravím. Je tedy důležité, abychom se v tomto období zdravě stravovali a poskytli tak našemu tělu dostatek výživy. Někteří lidé se mohou přejídat, když jsou smutní, a to není dobré. Proto je třeba dbát na to, abyste jedli zdravě, aby se vaše tělo mohlo uzdravit zevnitř.

4. Postavte se svým myšlenkám čelem

Myšlenky jsou něco, před čím nemůžeme utéct. Proto když máte negativní myšlenku, přiznejte si ji. Pochopte, že je to pocit, který je skutečný, ale není to realita. A pak se pokuste negativní myšlenku zpochybnit, abyste ji změnili.

Depresi lze léčit. Důležité však je nevzdávat se a bojovat dál.