Možnosti péče o sebe, které pomáhají zmírnit úzkost

Pokud máte z něčeho obavy nebo jste nervózní, můžete prožívat nepříjemné emoce, nebo mít fyzické potíže. Jednoduše řečeno, úzkost je naše normální biologická reakce na pocit ohrožení. Když prožíváte úzkost, můžete se cítit nervózní a na hraně, nebo se vám může udělat špatně a může se vám točit hlava.

Stavy úzkosti se mohou lišit od mírných, středně těžkých až po závažné, v závislosti na druhu fyzických a psychických pocitů, které zažíváte. Můžete začít pochybovat o své schopnosti zvládat základní každodenní činnosti. Ve snaze získat úlevu od těchto negativních myšlenek se můžete dokonce obrátit k drogám, alkoholu, hazardním hrám, nebo dokonce k samovolné izolaci. Mohou se u vás také objevit bolesti, trápení a pocítíte potřebu skončit v nemocnici.

Pokud máte potíže s ovládáním znepokojivých myšlenek, které narušují zvládání vašich bezprostředních úkolů, pak možná trpíte generalizovanou úzkostnou poruchou. Při této poruše se začnete obávat běžných úkolů, jako jsou profesní povinnosti, finance, zdraví a domácí práce. Poté začnete hodnotit své kompetence a svůj výkon v těchto činnostech. Začnete také zpochybňovat svou kontrolu nad svými myšlenkami, emocemi a chováním. Když jste úzkostní, pociťujete nedostatek energie, štěstí a cílevědomosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny úzkosti

Je těžké skutečně zjistit, proč vy pociťujete úzkost jako duševní problém a někteří jiní ne. Existuje však několik možných faktorů, které mohou úzkost způsobovat. Jsou to především následující.

Každodenní životní styl a návyky
Strava
Genetika
Fyzické a duševní zdraví
Jakékoli zkušenosti z minulosti nebo z dětství
Jakékoli drogy nebo léky, které můžete užívat

Někdy si můžete dělat starosti více než ostatní, nebo to může být jen součástí vaší osobnosti. Může jít dokonce o kombinaci obojího. Během různých období prostě nemusíte vůbec vědět, proč se cítíte úzkostně, protože v první řadě nemusí existovat žádná zjevná příčina.

Tipy pro péči o sebe, které pomáhají zmírnit úzkostné stavy

Můžete si přečíst a řídit se všemi radami proti úzkosti, které na světě existují. Nic z toho však nemá význam, pokud nejste připraveni podniknout patřičné kroky. Pokud se chcete cítit uvolněněji, v noci klidněji spát a směřovat své úsilí či energii do konstruktivních úkolů, musíte se vědomě snažit neztrácet čas úkoly, na kterých nezáleží.

1. Začněte jíst zdravě

Jistě znáte staré přísloví – „jste to, co jíte“. Dávat si větší pozor na výběr stravy je prvním krokem ke zvýšení hladiny energie a k větší odolnosti vůči stresu. Když se budete stravovat zdravě, budete psychicky zdatnější, abyste zvládli vše, co vám přijde do cesty. Nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit co nejvíce zelené a listové zeleniny, protože obsahují uklidňující antioxidanty a nezbytné vitaminy, které pomáhají chránit vaše duševní zdraví.

2. Dopřejte si dostatek fyzického pohybu

Ať už rádi hrajete fotbal, chodíte na dlouhé procházky, jezdíte na kole, potíte se v posilovně nebo cvičíte bojová umění, musíte udělat cokoli, abyste se zbavili stresu. Zapojení do jakékoliv fyzické aktivity vám pomůže s úlevou od úzkosti a přirozeným způsobem zlepší vaši celkovou pohodu.

I cvičení jógy, meditace a techniky progresivní svalové relaxace pro vás mohou udělat zázraky. Celkové procvičení mysli a těla by mělo být vaším hlavním cílem. Jóga a meditace pomáhají snižovat hladinu stresu a úzkosti, a zároveň zvyšují vaši fyzickou a psychickou odolnost. Pomocí progresivní svalové relaxace se naučíte sledovat a kontrolovat svalové napětí, čímž snížíte obavy, stres a bolest způsobenou jakýmikoliv fyzickými potížemi.

3. Trávení času v přírodě

Změna prostředí, například výlet na ryby, mini dovolená nebo dokonce něco tak prostého, jako je procházka v přírodě, může vašemu duševnímu zdraví velmi prospět. Ať už je deštivý nebo slunečný den, snažte se trávit co nejvíce času venku, protože to má pozitivní vliv na váš duševní stav.

4. Vynaložte úsilí na socializaci

Už dlouho jste si pořádně nepopovídali se svým starým kamarádem ze školy, nebo jste neměli čas si popovídat se svými kamarády z práce? Vynaložte opravdovou snahu navázat s lidmi kontakt. Stačí obyčejný telefonát nebo zpráva na sociálních sítích. Můžete zavzpomínat na staré dobré časy, nebo naplánovat malý výlet na víkend. Společenský život vám může pomoci zmírnit hladinu stresu a podpořit pocit štěstí.

5. Dobrovolně pomáhejte druhým

Kolikrát jste přemýšleli o tom, že pomůžete nevidomému přejít rušnou silnici, nebo že pomůžete postiženému vyjít schody? Pokud jste ještě nic takového neudělali, je nejvyšší čas, abyste s tím začali. Pomoc druhým lidem v nouzi vám dodá smysl života. Začnete se také cítit klidněji a lépe.

6. Dělejte opak toho, co cítíte

Obvykle se izolujete nebo spíte, abyste se vypořádali s případným smutkem nebo depresivními myšlenkami? Naučte se dělat přesný opak toho, co si myslíte, že byste za takových okolností měli dělat. Změna vašeho negativního chování může pomoci změnit váš duševní pohled. To následně posílí aktivnější chování. Chcete-li se na věci podívat z jiného úhlu pohledu, musíte vyjít ze sebe a začít si vytvářet novou realitu toho, co je možné. Musíte si uvědomit, že již nejste svázáni emocemi vyvolávajícími stres, a že si můžete vybrat, jak se budete cítit, tím, že změníte způsob svého jednání nebo reakce.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Insider , SingleCare