Možné příčiny bruxismu (skřípání zubů)
Budí vás bolest zubů nebo ztuhlost spánků a obličeje? Uvažovali jste někdy o možnosti, že ve spánku skřípete zuby? Skřípání zubů, lékařsky známé jako bruxismus, se obvykle vyskytuje ve spánku, i když někdy se mu lidé věnují i v bdělém stavu. Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí přibližně 5 % populace. Bruxismus může být nejen bolestivý, ale také zatěžovat čelistní kloub, opotřebovávat zuby nebo způsobovat odlamování zubní skloviny. Kdy k tomu tedy dochází?
Další zajímavé články z kategorie ZdravíÚzkost a stres
Úzkost nebo stres mohou způsobit, že skřípete zuby nebo zatínáte čelist. Podle výzkumů je asi 70 % případů skřípání zubů, ke kterému dochází během spánku, způsobeno úzkostí a stresem, které působí podvědomě během spánku.
Co dělat: Relaxační terapie, jako jsou dechové techniky a meditace, vám mohou pomoci vypořádat se s úzkostí a stresem. Užitečná může být také kognitivně-behaviorální terapie, což je terapie rozhovorem, která se zaměřuje na identifikaci neužitečných myšlenek a vzorců chování a jejich změnu.
Agresivní nebo přecitlivělý typ osobnosti
Podle výzkumu může být typ osobnosti člověka spojen se skřípáním zubů. Pravděpodobně tak činí lidé, kteří výrazně negativně emočně reagují na jakoukoli ztrátu, frustraci nebo ohrožení a jsou více sebekritičtí a citliví na kritiku. Může se týkat také lidí s příliš agresivní, soutěživou nebo zbrklou osobností.
Co dělat? Pokud vás některé části vaší osobnosti, například způsob, jakým se vyrovnáváte se stresem, zatěžují, můžete přijmout opatření, jak se s tím vypořádat. Užitečné mohou být svépomocné knihy o vašem konkrétním problému. Pomoci může také kognitivně-behaviorální terapie. Mezitím můžete používat chránič zubů, který pomůže zastavit poškození zubů způsobené skřípáním.
Poruchy spánku
Skřípání zubů je spojeno s chováním projevujícím se během spánku, jako je mumlání, mluvení, kopání nebo údery ve spánku. Je také spojeno se spánkovou paralýzou – stavem, kdy zjistíte, že se během usínání nebo probouzení dočasně nemůžete hýbat. Na vině může být také spánková apnoe, což je stav, kdy během spánku na krátkou dobu přestanete dýchat.
Co máte dělat: Spánkovou apnoe lze léčit pomocí dýchacího přístroje, chirurgickým zákrokem a změnou životního stylu, jako je zanechání kouření a snížení hmotnosti. Ke kvalitnímu spánku vám může pomoci také dodržování určitých zdravých spánkových návyků.
Dodržujte pravidelný spánkový režim – choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
Vyhýbejte se stimulujícím látkám, jako je kofein, alkohol a nikotin, zejména v době před spaním. Pomáhá také vyvarovat se konzumace velkého množství jídla pozdě večer.
Odstraňte z ložnice rušivé prvky, jako jsou jasná světla, televize nebo počítač.
Večer se uklidněte relaxační koupelí, uklidňující hudbou nebo knihou.
Střevní paraziti
Studie zjistily, že lidé nakažení střevními parazity často skřípou zuby. Hlavními druhy parazitů, kteří infikují vaše střeva, jsou helminti, jako jsou hlístice, tasemnice a škrkavky, a prvoci, jako jsou kryptosporidie a giardie. Tito parazité se do střev obvykle dostanou červem, když přijdete do kontaktu s infikovanými výkaly, které jsou přítomny v kontaminované potravě, půdě nebo vodě.
Parazité mohou ve střevech přebývat dlouhou dobu, aniž by vyvolávali jakékoli příznaky. Pokud se příznaky objeví, mohou zahrnovat průjem, bolesti břicha, nadýmání, zvracení, svědění nebo vyrážku v okolí konečníku, úbytek hmotnosti a únavu. Pokud se skřípání zubů objevilo nedávno a pokud máte také některé z těchto příznaků, je čas navštívit lékaře.
Co udělat? Lékař může provést testy, jako je například test stolice, a doporučit vhodné léky.
Léky
Skřípání zubů se může objevit jako vedlejší účinek některých léků, včetně některých antipsychotik a antidepresiv.
Co je třeba udělat: Poraďte se se svým lékařem, zda některý z léků, které užíváte, může způsobovat tento nežádoucí účinek. Lékař vám může v případě potřeby doporučit i alternativní léky.
Faktory životního stylu
Některé faktory životního stylu, jako je nadměrná konzumace alkoholu, užívání rekreačních drog, jako je kokain nebo extáze, kouření, mohou také zvýšit pravděpodobnost, že budete skřípat zuby. Stejně tak i pití velkého množství kofeinových nápojů, jako je káva a čaj – řekněme 6 a více šálků denně.
Co byste měli udělat: Omezte konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů. Abyste tento problém omezili, měli byste se také vyhnout kouření nebo užívání rekreačních drog.
Nesprávné postavení zubů
Nesprávné uspořádání zubů, způsobené například příliš vysokou zubní výplní, může způsobit, že budete skřípat zuby.
Co dělat? Pokud vedle skřípání zubů pociťujete nepohodlí nebo bolest, nebo máte jiné problémy související se zuby, navštivte svého zubního lékaře. Ten bude schopen napravit veškeré nesprávné postavení zubů.
Prořezávání zubů
Vaše dítě může skřípat zuby, když se mu prořezávají zuby.
Co je třeba udělat: Jedná se o dočasnou fázi, která pomine. Pokud však své dítě v tomto období budete chovat, jemně mu masírovat dásně prstem nebo mu dáte žvýkat něco studeného (například studené mrkvové tyčinky), můžete ho uklidnit.
Na závěr
Skřípání zubů je obvykle známkou problémů s dýcháním během spánku. Je to mozek, který tlačí čelist dopředu, aby otevřel dýchací cesty. Pomůžete-li dítěti dýchat nosem přes den, může mu to pomoci dobře dýchat i v noci. Večer před spaním použijte výplach nosu, který pomůže zvýšit potenciál nosních dírek. Zkontrolujte, zda nemáte zduřelé nosní mandle a krční mandle, což může souviset s potravinovými alergiemi. Další možnou příčinou je parazit zažívacího traktu, který lze vyšetřit, pokud skřípání zubů neustupuje.
Chránič zubů zabraňuje poškození zubů, neřeší však PŘÍČINU skřípání zubů. Vždy byste měli zkoumat příčinu skřípání, protože nejčastěji se jedná o problém s dýcháním a dýchacími cestami.