Možné příčiny bolesti zad v noci: Měli byste se obávat
Když se po celodenním shonu chystáte do postele, trápí vás bolest zad? Nejste v tom sami. Někteří lidé připisují akutním bolestem zad mnoho bezesných nocí. Pokud vás zajímá, proč tato nepříjemná bolest udeří až v noci, je za tím až 10 možných důvodů, od mírných až po vážné.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíŠpatný typ matrace
Pokud vás záda bolí pokaždé, když se uprostřed noci probudíte, může být viníkem vaše matrace. Má hlubokou prohlubeň ve tvaru vašeho těla? Nebo vám připadá jako postel z cihel? Problémem může být příliš měkká i příliš tvrdá matrace.
Vaše dlouhé hodiny sezení nebo stání či jiné činnosti, jako je například každodenní cestování autem nebo zvedání břemen, mají vliv na páteř. Když spíte na měkké matraci, nedostatečná opora páteře ponechává tělo v nepřirozeném sklonu a brání uvolnění napjatých svalů, což zvyšuje bolest.
Na druhou stranu spánek na pevné matraci pomáhá páteři zaujmout v klidu správné držení těla. Výzkumy zjistily, že pevná matrace snižuje bolest u pacientů s chronickou nespecifickou bolestí dolní části zad (bolest zad nezpůsobená nemocí). Pokud je však matrace příliš tvrdá nebo nerovná, může to mít za následek bolesti zad během noci.
Špatné držení těla během spánku
Pokud zjistíte, že s matrací není nic v nepořádku, důkladně prozkoumejte své držení těla při spánku. Jedná se o ideální polohy pro spánek. Zaujímáte je při spánku?
Spaní na zádech: Pod kolena si zastrčte pevný polštář, abyste zachovali přirozené zakřivení dolní části zad a podepřeli páteř. Přirozené zakřivení šíje a vyrovnání ramen, krku a hlavy by měl podporovat polštář pod hlavou.
Spaní na břiše: Páteř udržujte v lepší rovině tím, že si pod břicho a oblast pánve položíte plochý polštář. Plochý polštář používejte i k podepření hlavy nebo jej nemusíte používat vůbec.
Spánek na boku: Mezi kolena si zastrčte pevný polštář, aby horní část nohy nevychýlila páteř z roviny. Tímto způsobem se také sníží zatížení páteře. Zároveň mírně přitáhněte pokrčená kolena k hrudníku.
Pokud již trpíte bolestmi zad, vyplňte při ležení mezery mezi tělem a postelí tak, že do nich vložíte malé polštářky. Když se v posteli otočíte do jiné polohy, pohybujte celým tělem jako jedním celkem a neotáčejte se ani nevytáčejte v bocích.
Špatné držení těla během dne
Hrbíte se při práci u pracovního stolu? Výsledkem hrbení je náklon pánve, který má přímý vliv na zakřivení páteře. Když denně špatné držení těla opakujete, struktura vašeho těla se pomalu mění a přizpůsobuje se mu, což vede k nesprávnému postavení a bolesti. Pokud je vaše pánev v neutrální poloze, je pro vaši páteř snadné udržet se ve vzpřímené poloze. Správné držení těla při sezení zbavuje záda případných bolestí. Vyzkoušejte tyto změny držení těla, abyste zmírnili bolesti zad a vyhnuli se jim v budoucnu:
Sedněte si na židli s pevným opěradlem a přibližte ji ke stolu, abyste udrželi kontakt mezi opěradlem židle a vašimi zády. Tím také zmírníte tlak na záda a ramena a zachováte přirozené, dovnitř směřující zakřivení páteře.
Dbejte na to, aby byla horní část zad rovná, ramena uvolněná a kolena o něco výše než boky.
Nohy mějte rovně na podlaze.
Vyvarujte se dlouhého sezení v jedné poloze. Každou hodinu vstaňte a rozhýbejte se, abyste protáhli zatuhlé svaly a dali jim možnost se uvolnit.
Nošení vysokých podpatků
Chůze na vysokých podpatcích je častou příčinou bolesti zad, protože vysoké podpatky vychylují svaly a klouby těla z rovnováhy. Vazivo plantární fascie na chodidle se spojuje s lýtkovým svalem, který se zase spojuje s podkolenní šlachou a podkolenní šlacha se upíná na pánev. Chůze na vysokých podpatcích posouvá těžiště dopředu a nutí vás prohýbat záda, což nakonec vede k bolestem zad později během dne nebo v noci.
Těhotenství
Pokud jste těhotná, můžete noční bolesti zad přičítat změnám, které se dějí s vaším tělem. V průzkumu provedeném mezi 200 těhotnými ženami bylo zjištěno, že 56 % z nich trpí během těhotenství bolestmi zad. Pozoruhodné je také to, že u třetiny z nich se bolest během noci stupňovala a narušovala jejich spánek. Bolesti zad v těhotenství jsou způsobeny rozšířením pánevních žil a zvětšením dělohy, která tlačí na dutou žílu, velkou žílu vedoucí odkysličenou krev do srdce, a to zejména v noci, kdy žena leží. Těhotným ženám se doporučuje nosit podpůrné ortézy a spát na levém boku. Bolest ustupuje po porodu.
Ledvinové kameny
Ledvinové kameny jsou tvrdé usazeniny vápníku, minerálů a kyselých solí, které se tvoří v koncentrované moči v močových cestách. Ty způsobují bolest, když se usadí v močovodu a brání průtoku moči. Bolest je obvykle silná v noci nebo brzy ráno, pravděpodobně kvůli nízkému vylučování moči v této době.
Endometrióza
Endometrióza je další onemocnění, které může u žen způsobovat bolesti zad, které se často zhoršují v noci během spánku. Endometrióza je onemocnění, při kterém tkáně, které normálně rostou uvnitř dělohy, rostou mimo ni, což vede k neplodnosti. Bolest se objevuje v oblasti břicha, dolní části zad nebo pánve, která se zhoršuje v noci. Pokud trpíte endometriózou, můžete mít také velmi bolestivou menstruaci, silné krvácení mezi menstruacemi a také bolesti při pohlavním styku.
Ankylozující spondylitida
Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) je typ artritidy, která postihuje páteř a někdy i další klouby. Způsobuje zánět mezi kostmi páteře a v kloubech mezi páteří a pánví. Mezi příznaky patří bolest a ztuhlost v dolní části zad a hýždí. Bolest může být tak silná, že vás může udržet vzhůru celou noc. Příznaky ankylozující spondylitidy jsou obvykle tupé a rozptýlené, přičemž bolest a ztuhlost jsou horší ráno a v noci.
Nádory páteře
Většina případů bolestí zad není způsobena nádory páteře, ale bolest zad je příznakem u 90 % pacientů s nádory páteře, které mohou postihnout kteroukoli strukturu páteře nebo páteřního sloupce. Lokalizace bolesti závisí na části páteře, v níž se nádor nachází. Mezi běžné příznaky nádorů páteře patří bolest v dolní nebo střední části zad, která se zhoršuje, když si lehnete. Bolest je často přítomna v noci a zhoršuje se při fyzické aktivitě. Pokud se nádor nachází ve střední nebo dolní části páteře, může se spolu s bolestí objevit necitlivost nebo svalová slabost v nohách a také zhoršení nebo změny funkce střev.
Rakovina
Bolest v dolní části zad, kterou nelze přesně lokalizovat, může být způsobena viscerálním nádorovým onemocněním nebo nádorovým onemocněním vnitřních orgánů, jako je slinivka břišní, dvanácterník, tlusté střevo, děloha, děložní čípek a vaječníky. Mezi příznaky patří bolest zad, která se nezmírní odpočinkem a může být nejintenzivnější v noci. Tato nemechanická bolest zad, která přetrvává navzdory lékům a úpravě aktivit, by měla vyvolat podezření na rakovinu. Pamatujte, že bolesti zad, které se nezlepšují při změně držení těla, si zaslouží okamžitou konzultaci s lékařem.